Wpis z mikrobloga

@crest: myślę, że trzeba nazywać te osoby nazywać tak jak sobie tego życzą, jeśli nie chcą być nazywani murzynami to trzeba to uszanować


@lilmati: a dlaczego te osoby nie chca byc nazywane "murzyn", przeciez dla wiekszosci z nich jezyk polski nie jest pierwszym jezykiem? Czyzby dlatego, ze ten kto uczyl ich jezyka polskiego, rowniez nauczyl je - zupelnie niepoprawnie - ze slowo murzyn niesie negatywne konotacje? Czy to przypadek, ze
Czyli jak murzyn poprosi by do niego się tak nie zwracać to będziesz i tak to robił na przekór?


@dr3vil: uuu, a kiedy nauczyłeś się czytać w myślach i wiesz, czemu ktoś coś robi? Murzyn, tak samo, jak każdy inny człowiek, nie podstaw oczekiwać, że polszczyzna się zmieni pod niego życzenie.

Osobiście nie uważam, że murzyn jest obraźliwy, ale jakby mnie murzyn poprosił żeby nie mówić do niego murzyn to
to zalezy chyba od tego jak kto chce byc nazywanym. jesli mam np. córkę Kingę i nie lubi jak się do niej mówi „Kinia” to po prostu tak jej nie nazywam xD relax
@Lala-Sassy to może dlatego, że widocznie masz projekcje co do swojego wykształcenia i nie wiesz o tym, że nawet tak wielki poeta jak Julian Tuwim pisał slowo "murzyn".
Tuwim: polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”[a]. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łacińskiej.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Julian_Tuwim
dupa ci pęknie


@Sharlene: o widzę, mirek jest fascynatem odbytów.

murzyn nie ma negatywnego wydzwieku


@Harven: ot cała filozofia. Jak ktoś jest murzynem, to jest murzynem i tyle. Określanie go tym mianem nie jest złe i nie powinno mu przeszkadzać. *Czym innym* jest zastępowanie tym np. jego imienia, jednak przypominam nie o tym jest ten wątek.
ale jesli przeszkadza to powinnismy to uszanowac mimo wszystko


@Harven: powinna, to osoba tworzyć problemy. Słowo „murzyn” nie jest problematyczne, tylkoniezdrowy stosunek konkretnej osoby, do tego słowa. Sztuczne zmienianie języka pod jedną osobę, to objaw skrajnego braku szacunku do siebie i swojej kultury.
Określanie go tym mianem nie jest złe i nie powinno mu przeszkadzać.


@jestem_na_dworzu: określenie jest złe (nie mamy jego odpowiednika na osobę białą, żółtą, śniadą, czerwoną) i powinno ci przeszkadzać. Wymyslili je rasiści.
„murzyn kojarzy się ze złymi powiedzeniami typu »sto lat za murzynami« i jest obraźliwym określeniem”[20].
„wielu Polaków myśli, że jeśli uznają Murzyna za słowo obraźliwe, to stracą sposób na ukryte poniżanie drugiego człowieka”[19].