Wpis z mikrobloga

Emisje legionowe Marka Antoniusza

Podobno do prowadzenia wojny są potrzebne trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Niezależnie od tego czy uznamy to zdanie za prawdziwe, pieniądze bez wątpienia na wojnie pomagają. Nie inaczej było oczywiście w czasach antycznych. W starożytnym Rzymie wojska opłacano przede wszystkim srebrnymi denarami, czasem, w wyjątkowych okolicznościach także monetami złotymi, czyli aureusami.
Jednymi z najbardziej popularnych monet starożytności były monety wybite na polecenie Marka Antoniusza. Tak zwane denary legionowe (nazwa współczesna) Antoniusza były bite we wschodniej części Imperium w latach 32-31 p.n.e. Emitowano je więc w trakcie wojny domowej, w której Antoniusz walczył przeciwko Oktawianowi. Wszystkie denary legionowe (pojawiają się również aureusy, jednak są zdecydowanie rzadsze) wyglądają praktycznie tak samo. Awers przedstawia galerę z ozdobionym dziobem i pochylonym do przodu masztem. Legenda awersu brzmi następująco: ANT AVG III VIR R P C, co jest skrótem od Antonii auguris, tresviri rei publicae constituendae (moneta Antoniusza, augura i jednego z triumwirów).
Rewers przedstawia natomiast orła legionowego (aquila) w towarzystwie dwóch sztandarów. Legenda rewersu to LEG plus numer danego legionu, który chciano uwiecznić na emisji.
Monety ważą około 3,9 g, czyli mniej więcej tyle ile standardowy denar. Jednakże ich zawartość srebra wynosi 92.2%, czyli o ponad 4% mniej niż denarów bitych w tym czasie w Rzymie. Wyjaśnienie tego zabiegu jest proste, wybijano w ten sposób więcej denarów, a dzięki temu można było opłacić więcej wojsk. Ilość wybitych monet była ogromna. Prawdopodobnie wyprodukowano aż 39 emisji. Zgodnie z prawem Kopernika-Greshama, monety te mogły funkcjonować w obiegu bardzo długo (słaba moneta wypiera lepszą). Przykładowo denary legionowe Antoniusza stanowią 20% monet znalezionych w Pompejach. Za czasów Marka Aureliusza (161-180 n.e.) stanowiły prawdopodobnie około 10% srebrnych monet w obiegu. Oczywiście z czasem ich liczba malała, jednak pojawiają się w skarbach aż do III wieku, więc przeszło 300 lat po ich emisji! W związku z tą popularnością, starożytni wymyślili prawdopodobnie specjalną nazwę dla tego typu monety, która brzmiała denarii ratiti (denary ze statkiem).
Jaki był cel dobrania takiej ikonografii monetarnej? Prawdopodobnie Antoniusz chciał w ten sposób podkreślić swoją potęgę militarną oraz prawomocną władzę. Na monecie znajdziemy informację, że jest on triumwirem, mimo że ten tytuł nie przysługiwał mu już od roku 34 p.n.e. Jednocześnie sami legioniści mogli poczuć się w jakiś sposób wyróżnieni, chociaż nie jest prawdopodobne, aby dany legion otrzymał monety upamiętniające właśnie tę jednostkę.

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/emisje-legionowe-marka-antoniusza/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na Wykopie, wdzięczny będę za wsparcie i postawienie mi kawy: https://buycoffee.to/imperiumromanum | Inne możliwości wsparcia: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Emisje legionowe Marka Antoniusza

Podobno do prowadzenia wojny s...

źródło: comment_1657951587rM7zHb6Vtz4OJNo8fIluDK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach