Wpis z mikrobloga

Skończyłam 5 letnie studia w Polsce i… postanowiłam wyjechać do Norwegii i znaleźć pracę na magazynie
Żadnego załatwiania przez znajomych z mieszkaniem i pracą, tylko trochę pieniędzy na start, by przeżyć pierwszy miesiąc (no i starego też wzięłam ze sobą )
Doświadczenie zerowe, znajomość języka angielskiego na poziomie trochę wyższym od podstawowego.
Dziś mija dwa tygodnie od przyjazdu, wszystko powoli nabiera sensu i pędu, kontrakt o prace w drodze (w środę pierwszy dzień), pokój na lipiec ogarnięty a i mieszkanie od sierpnia już prawie dopięte, bo mamy w planach pod koniec wakacji przywieźć z Polski swoje koty ⬛⬛⬛ więc przyda się nam więcej miejsca.
To co muszę przyznać, to fakt że ludzie tutaj są szczerze mili i pomocni. Przy załatwianiu czegokolwiek jesteśmy za każdym razem pozytywnie zaskoczeni (wynajem pokoju, dwie rozmowy rekrutacyjne, wynajem mieszkania czy nawet pan sprzedawca w sklepie!)

Zarobki w stosunku do kosztów życia wychodzą Ok, tylko kaucje za mieszkania powalają- chociaż nam udało się ją rozłożyć na trzy raty.

W środę pierwsza nocka w pracy. Trzymajcie za nas kciuki
#chwalesie #emigracja #norwegia #pracbaza
MerryLee - Skończyłam 5 letnie studia w Polsce i… postanowiłam wyjechać do Norwegii i...

źródło: comment_1656350048JxESdNrZgXFOB5gouPO4hq.jpg

Pobierz
  • 197
@ElLama: Czy wymóg był nie pamietam, egzamin z języka końcowy zdałam.. czy uważam że jest on jakkolwiek równoznaczny z umiejętnościami komunikacyjnymi w realnym życiu? Zdecydowanie nie.
Myślę że to bait, ale odpisałem :-) jesli to nie bait, to gratuluję słabego angielskiego po tak (teoretycznie) elitarnych studiach jak prawo.
Poprzedni lokator miał rachunki rzędu 300-900 nok miesięcznie ale ładował samochód. My mamy czynsz 10k + osobno tylko prąd, dlatego myśle że w 11k się zmieścimy. Mieszkanie jest wyremontowane i docieplone rok temu, więc mam nadzieje że nie będzie w zimie dramatu. Region to okolice Oslo :)


@MerryLee: Sorry za brutalnosc, ale raczej nie. Ostatnimi czasy prad w Norwegii bardzo poszedl w gore, aktualnie z tego co widze jest w Oslo
@DryfWiatrowZachodnich: Jak pisałam wyżej, więcej nauczyłam się z filmów i gierek komunikacyjnego angielskiego, niż przez cały proces edukacji. Na studiach cisnęli nas z języka angielskiego specjalistycznego, który niezbyt użyteczny jest w życiu codziennym. Nauka polegała na bezmyślnym wkuwaniu kilkuset słówek, więc nie dziwią mnie rezultaty. Studiując nie planowałam wyjazdu za granicę, stąd brak większego zainteresowania językiem, zwłaszcza że same studia wymagały sporo poświęceń. Teraz żałuje.
@MerryLee: ogolnie zycze powodzenia, ale temat pradu byl czyms co zeszlej zimy ugryzl w dupe nawet rodowitych Norwegow, wiec dla emigrantow na wynajmie to tym wazniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I ciekawostka - aktualnie prad na polnocy jest niemal darmowy, maja wiecej elektrowni wodnych, lepsze warunki do wysokiej ich wydajnosci, krotsze linie przesylu... no i mniej ludzi
@MerryLee
-życie we dwoje i prąd to minimum 500kWh na miesiąc, chyba, że ogrzewanie jest w czynszu, np. centralne teraz prąd z przesyłką oscyluje ok 2kr zależnie od pory dnia. Pierzcie i gotujcie wieczorem
-okolica Oslo, a zdradzisz która gmina?
- 198kr brutto nie powala, ale uczcie się mówić, będzie 240kr, mógłbym dać wtedy kilka tipsów i przydatnych kontaktów. W pandemii nawet bez języka brali jak leci, deficyt rąk do pracy był
@Lasic: Nie potrzebuje złośliwości co do moich umiejętności językowych skoro sama o nich napisałam. Uważam więc że umniejszanie mi w tej kwestii jest bezsensowne. Na studiach jak i w pracy w kancelarii skupiałam się głównie na odszkodowaniach i problemach Polaków w tym sektorze. Na żadnej płaszczyźnie nie był mi potrzebny do tego język angielski więc nie skupiałam się na jego nauce. Wtedy też nie sądziłam, że zdecyduje się na wyjazd za
@intires98: Ja mam niemiecki na poziomie myślę pomiędzy A2-B1 ( zależy ile sobie przypomnę bo do gimnazjum uczyłam się tylko tego języka i z niego też zdawałam testy) i mam wrażenie że jest sporo podobieństw.. ale ja dopiero zaczynam przygodę z Norweskim więc za dużo powiedzieć nie mogę.