Wpis z mikrobloga

tldr: "przebranżowienie się do IT" to scam

Tak obserwuję tagi #programowanie #programista15k i widzę że większość postów dotyczy przebranżowienia się skądkolwiek do IT, no bo po co robić na magazynie za średnią krajową, skoro można brać na rękę 35k za klikanie w kąkuter.
Trochę się o ten temat ocieram cały czas, to może napiszę trochę moich przemyśleń, jako że #programowanie to dotyczyć będzie branży wytwarzania oprogramowania w której siedzę ze 20 lat.

Po pierwsze cały ten hype na przebranżowienie to zwykły scam.
Polega na tym żeby wyciągnąć od ludzi pieniądze na bezwartościowe bootcampy, szkolenia, kursy, szkoły i inne pierdoły.
Wytworzyła się cała nowa branża "naganiania do IT", która z samym IT nie ma nic wspólnego.

Stosują kilka socjotechnik, przyciągających ludzi, zachęcających do wydania pieniędzy, które to pieniądze są zmarnowane, nie będzie po tym żadnej pracy, żadnej wiedzy, niczego przydatnego.
Jak to zrobić żeby zostać programistą napiszę na dole.

No więc taka typowa oferta epatuje kwotami jakie to się zarabia w IT, sugerując że początkujący, nawet kiepski, też zarobi krocie - nie jest to prawda.
W żadnej branży nie ma zapotrzebowania na kiepskich pracowników, IT nie jest tu wyjątkiem.
Nie działa to tak że przy ssaniu na rynku pracy pracodawcy zatrudnią kiepskich pracowników "bo lepszy taki niż żaden".
Przy tym IT nie dorobiła się zwyczajów czeladniczych, gdzie przyjmuje się stażystę który przez osmozę wchłania wiedzę i po czasie staje się mniej lub bardziej, ale wartościowym pracownikiem.
Choćby skały srały jest tu pewien próg wejścia, którym jest jakakolwiek ale jednak samodzielność w tworzeniu.
Dla nikogo poniżej tej poprzeczki pracy nie będzie.

Kolejna rzecz co do której naganiacze oszukują to, że IT jest proste - nie, nie jest.
Zwłaszcza programowanie i wszystko wokół związane z wytwarzaniem oprogramowania.
Proste dziedziny IT, to techniczne utrzymanie komputerów (czyli "pan Józek" co to dba żeby księgowej dział Excel, a kadrowej drukarka), utrzymanie prostej sieci komputerowej w małej firmie, konfiguracja maili, pomoc techniczna dla użytkowników komputerów w firmie nieinformatycznej. Ale tam nie ma tych "kosmicznych" pieniędzy, ani szczególnego ssania na rynku pracy.

Kolejny etap oszustwa to nie rezygnowanie z potencjalnego jelenia nawet jak ten już zupełnie nic nie potrafi?
Chcesz wejść do IT, zarabiać 35k netto, ale nie potrafisz nawet skonfigurować bezprzewodowej drukarki żeby działała z laptopem? Świetnie - zostań "testerem".
No brzmi świetnie, tyle że to znowu nie prawda.
Testowanie w produkcji oprogramowania to też tworzenie oprogramowania, tworzenie programów które testują (i oceniają) inne programy, całych systemów automatyzacji testów, zazwyczaj ludzie którzy to robią, robią też CI i wszystko wokoło.
Więc jak ktoś myśli że będzie dostawał pieniądze za używanie programu i raportowanie błędów to się myli, a nawet jeśli to będzie dużo pracy i mało pieniędzy. I brak rozwoju.

Następny etap oszustwa (również dla tych co nie prezentują żadnych predyspozycji) to opowieści o nietechnicznych stanowiskach w wytwarzaniu oprogramowania. O kierownikach, "skrammasterach", "nietechnicznych projektantach" i różnych innych cudach, gdzie rzekomo nic nie trzeba umieć, nawet lepiej się nie znać niż znać, niewiele trzeba robić, ale kasa leci strumieniami - same kłamstwa.
Owszem chodzi plotka że ktoś gdzieś zatrudnił masażystki do masowania programistów, ale to by było na tyle ;)
Oczywiście są stanowiska w wytwarzaniu oprogramowania gdzie nie klepie się kodu, ale tak już jakoś jest że piastują je osoby które kod kiedyś klepały, szło im to nawet nieźle, ale znudziło im się i pokierowali swoją ścieżką kariery gdzieś w bok.
Ale raczej nigdy nie są to osoby którym programowanie znudziło się na etapie nauki bo było "za trudne".

Na koniec narzekania kilka rad w jaki sposób (za darmo!) wejść do biznesu progamowania, przy okazji wykonując pełen test predyspozycji.
Chcesz zacząć przygodę z tworzeniem oprogramowania?
Napisz więc jakiś program.

Jakikolwiek - naprawdę.
W jakiejkolwiek technologii, jakimkolwiek języku programowania, na jakikolwiek OS.
Może być C++, może być Scratch, Python, cokolwiek - tu jedna jedyna sugestia żeby to nie było jakieś specjalizowane narzędzie, ale jednak język programowania ogólnego przeznaczenia.

Nie masz pomysłu jaki? Stwórz grę.
Nie masz pomysłu jaką?
Wejdź sobie na jakąkolwiek stronę z grami z 8-bit w przeglądarcę, znajdź jakąś fajną i przenieś pomysł na współczesną platformę kodując od zera.

Tamte gry były tak proste, że są akurat na tym poziomie który pokaże czy masz czego szukać we współczesnym wytwarzaniu oprogramowania.

Jak nie poradzisz sobie ze stworzeniem czegoś pokroju Pitfall albo inny River Raid, to znaczy że nie doskoczyłeś do tej poprzeczki która jest progiem wejścia do programowania i po prostu nie jest to dla Ciebie.

Jeśli stworzysz - będziesz miał to coś, czego szuka każdy rekruter w CV kandydata. Czyli jakiegoś już wykonanego dzieła.
Dowodu że kandydat zauważył kiedyś możliwość zaprzęgnięcia komputera do wykonania pewnej myśli, dokonał analizy problemu i implementacji go w dowolnym języku programowania i da się to uruchomić.

Jak nie wiesz jak zacząć - poszukaj w internecie, tam jest wszystko i na wyciągnięcie ręki.
Fakt że zazwyczaj po angielsku (to część tej zabawy) i że pierwsze kroki mogą wydawać się trudne, ale kolejne będą jeszcze trudniejsze.
Ale jeśli nie dasz rady sam tego zrobić, to uwierz że branża wytwarzania programowania nie jest dla Ciebie i nie ma się co obrażać, jedni się nie nadają do programowa, inni do baletu.

Nie ma innej drogi na to żeby zostać programistą niż rozpoznanie bojem.

Zapoznałem się z programami "szkoleń" dla ludzi którzy od zera chcą zostać programistą i to jest żałosne.
Krok po kroku przeprowadzenie przez banalny projekt, czyli tak naprawdę poznaje się podstawy składni w jakimś języku programowania bez liźnięcia meritum czyli analizy złożonego problemu na proste instrukcje języka programowania.
  • 158
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@hellfirehe: tutaj jest jeszcze jeden aspekt: wszystkim się wydaje, że IT to tylko programowanie, co jest #!$%@? prawdą. Jak to ktoś z jutjuberów powiedział: to tak jakby twierdzić, że na lotniskowcu są tylko piloci.

IT ma wiele innych odsłon, które mogą dać pracę osobom, które z programowaniem nie mają albo nie chcą mieć nic wspólnego.

Jeśli czytasz ten wątek bo chcesz zmienić branżę, ale nie wiesz jak, to sprawdź takie rzeczy
Niestety realia są teraz takie, że nawet juniorowi z komercyjnym doświadczeniem ciężko jest znaleźć pracę, a o seniora z kolei firmy biją się, jak lwy.


@Emkacf: Braliśmy juniorkę po kursie - "domyślnie" pani z dyplomem z dziedziny zupełnie odległej IT (bodaj farmaceutka, ale technik). Jest, moim zdaniem, sumienna i dokładna, do tego mocno się stara, ale przez te pierwsze dwa lata, po prostu firma nie pchnie jej więcej kasy, bo korpo
@tellet: Wiem o co chodzi , spokojnie. Dziwi mnie w IT upraszczanie samej pracy / ujmowanie wartości jakiej generują pracownicy. Jakoś lekarze tak nie robią a dla nich też pewnie co robią po jakimś czasie wydaje się błahostką. Generalnie dla większości osób co idzie na bootcamp lepiej by poszła na kurs barberski i lepiej by na tym wyszła.
@hellfirehe: Całe swoje życie byłem napalony na komputery, od kiedy w wieku 9 lat dostałem pierwszy kąkuter. Mimo, ze pracuje w branży już prawie 18 lat, cały czas jestem przekonany o tym, jak bardzi głupi jestem, bo galopująca technologia nie tylko wymaga nauczenia się poszczególnych rozwiązań, ale tez podejścia biznesowego, analitycznego myslenia i ogólnego ramowego podejścia do problemów które przychodzi rozwiązywać. To wszystko jest złożone, trudne i ciężko przyswajalne. Nawet dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@tellet: dokładnie tak, chociaż ostatnio analitycy poszli krok dalej. Ostatnio dostałem prośbę o napisanie "user experience story", czyli "bajki" co ma robić jakaś-tam automatyzacja z punktu widzenia użytkownika. Idealne rozwiązanie dla kogoś takiego jak ja xD (jestem managerem średniego szczebla w korpo, wykształcenie: filolog obcy, jednak nie angielski ani niemiecki).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@hellfirehe: ale gościu na pewno złe szkolenia napotkałeś, muwje ci ziomek, ja ściągnąłem tylko na dysk i nawet nie otwierałem i za 3 dni do mnie dzwoniło już Gugle z Kalifornii, żebym przyjął ich ofertę pracy zdalnej klikania w kąkuter za 30k dolcuw/miesiąc. Musiałeś po prostu złe szkolenia oglądać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale już tak na serio - szacun dla ludzi, którzy to ogarniają. I którzy
@lentilek: Wydaje mi się, że medycyna po prostu sama z siebie, przez całą swoją historię, jest inaczej traktowana, niż "wzieł poklikoł i pinionc chce" z historią liczoną w, tak naprawdę w Polsce, latach, bo to niecałe dwie dekady.


Stąd inne spojrzenie na te dwie dziedziny- jeśli jedna ma 2000+ lat historii i tyle samo "znanych postaci", a początki drugiej pamięta złapany na ulicy rocznik '90 xD
Oczywiście wyprowadziłem znajo


@hellfirehe: masz 100% racji i zgadzam sie z Toba, ale nie chce mi sie pisac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

trzeba zaczac krucjate z tym gównem - coraz wiecej tego -

CZY WIESZ ZE PROGRAMISTA MOZE ZARABIAC NAWET 7 TYSIECY!
Fajny wpis. Ja to nazywam "zmysłem programistycznym", po prostu niektóre osoby to mają, a niektóre nie - osobom bez tego zmysłu będzie mega ciężko, natomiast osoby posiadające ten zmysł będą się nudzić w robocie i natychmiastowo wykonywać swoje zadania.

No cóż, tak to już w tym IT jest. Z resztą tak jest w każdym zawodzie - albo znasz się na swoim fachu i po prostu sobie doskonale radzisz (już automatycznie robisz rzeczy,
@hellfirehe: Ja jako wstęp do programowania i test czy ktoś się nadaje śmiało poleciłbym zagranie w gry Human Resource Machine lub 7 Billion Humans. Pierwsze etapy ogarnie nawet dziecko (przetestowane na kuzynie 10 lvl), ale im dalej w las tym trudniejsze zagadki. Gra przypomina trochę programowanie w języku asemblera i w bardzo przyjemny sposób wprowadza do instrukcji warunkowych, pętli czy zmiennych. Uczy rozwiązywania problemów przy pomocy kodu (sekwencji bloczków) i ćwiczy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@hellfirehe: ja przy rekrutacjach do projektu (tester here) najbardziej lubie tych, którzy nie potrafia odpowiedzieć na najprostsze i najbardziej przewidywalne pytanie "dlaczego zdecydowala sie pani/pan przebranżowić i zostac testerem?"
( )
Do tej pory wygrywa odpowiedz "maz mi kazał".
Każdemu sie wydaje, ze to wystarczy klikac w kąkuter i hajs sam leci, to czemu nie...
@hellfirehe ja bym do tej grupy zaliczyła tych co sami nie wiedzą co ze sobą zrobić. Są ambitni, chcą kasę, ale spotkało ich bezrobocie bądź ch#jowa robota. Jednocześnie ich to nie jara. Mówiąc że będą programować wypierają myśl, że kręcą się w kółko przez lawinę swoich nieszczęsnych decyzji. Znam takich przykłady: inżyniera - płaca niska, albo w kiepskich warunkach fizycznych, lekarza - mówi, że tyle lat się uczył i on to #!$%@?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@hellfirehe: bardzo długi wpis, ale wystarczy sprawdzić ile się płaci na stażach w IT, żeby wiedzieć, że nie trzeba wymyślać "hehe 35k na rękę", bo niektórzy w swojej branży nigdy nie będą zarabiać nawet tyle, ile juniorzy w IT xd