Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #komputery #serwery #plex #docker #nas #synology

Mireczki, jakie wasze zdanie, na serwer plexa, ewentualnie do zabawy z dockerem lepiej iść w Synogolgy NAS DS220+ z dodatkową pamięcią 8GB, czy może jednak Mini PC z linuxem? Dodam że nie zależy mi na bezpieczeństwie danych i nasa bym raczej używał z jednym dyskiem ewentualnie raid 0. Jakieś macie przemyślenia odnośnie tematu?
  • 23
  • Odpowiedz
@lekolorado: no to przecież napisałem co lepsze? Nie chce dużego PC, jeśli już to wolę mały i cichy pc który można wpakować do szafy rack :)
  • Odpowiedz
Więc do takiej szafy rack włożyć normalnie płytę głowną dysk zasilacz bez obudowy, wiesz najprostsze rzeczy jakie przychodzą mi do głowy ;). A serio to taka szafa rack to jak obudowa komputera.
  • Odpowiedz
@lekolorado: w sumie dobrze prawisz, za grosze złoże jakiś pc z dobrym i cichym chłodzeniem a przy okazji będzie mi chłodziło resztę gratów w szafie rackowej :)
  • Odpowiedz
Synogolgy NAS DS220+


@BooB: to ma:

Celeron J4025 2,0 GHz z przyspieszeniem do 2,9 GHz

Ja mam Netgeara z Atomem D410 @ 1.8GHz, 4GB ramu - i na plexie jest dramat. Reindeksacja ~100GB mp3 trwa kilka dni. zrobnienie miniaturek do fotek (kilka GB fotek z telefonów itp) - kolejne DNI (mimo że jest z-fs raid na 4 szybkich dyskach WDred). Ja wiem że to słabszy sprzęt niż twój - ale wg
  • Odpowiedz
  • 1
@proszebardzo2: No dokładnie o tym myślałem, plus w synology mają dużo "ładnych" duperelów w postaci różnych aplikacji na smartfony co zdjęcia synchronizują, vpny, monitoring jeśli podłączę kamery. Z drugiej strony przy Linuxie jest trochę dłubania zawsze, przy okazji można się sporo nauczyć. Dlatego trochę jestem zmieszany - wygoda czy jednak taniej ale więcej zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@BooB: Niestety co do Synology zawsze można napisać to samo - jest genialne ale jeżeli celujesz drogie modele. Mam dużo na tym postawione i spore wymagania, jeżeli chodzi o tańsze modele to tylko prosty backup plików ale już jakiś serwer multimedialny + monitoring + jakaś mała własna chmura którą używa więcej maszyn to niestety procesora i pamięci zaczyna brakować. Największą ich zaletą jest UI - wszystko jest mega proste do wyklinania
  • Odpowiedz
@devones: no właśnie słyszałem że w niższe modele aniżeli DS220+ nie warto celować, bo mało ramu, w robocie mam u siebie małego DS218j do robienia backupów i jako serwer OpenVPN i fajnie się tam klika :)

@LaylaTichy: też myślałem o tym, zerkałem także na płatny Unraid, ale tak nie dość że trzeba wydać trochę cebulionów, to cały system chodzi na pendrivach które lubią siadać od tak ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@LaylaTichy: ja mam Proxmoxa z ZFS'em. Z poziomu kontenera CT hostuje sobie różne rzeczy które współdzielą dyski: np. jellyfin, downloadery itp.

Testowałem TrueNASa ale ma bardzo ograniczone możliwości pod względem wirtualizacji. Proxmox się spisuje idealnie w moim homelabie
  • Odpowiedz
@BooB: z czystej ciekawosci dlaczego raid0. Toz to raid0 w tym przypadku nie ma praktycznego zastosowania. Jezeli nie zalezy ci na danych to juz lepiej uzyc drugi dysk na dane niz mirror, zwlaszcza jezeli chodzi o Plex. Wydajnosc pojedynczego dysku jest w duzej mierze wystarczajaca do odtwarzania filmow i zapchania 1gbps. Przegladnij tag #synology. Co chwile ktos placze ze mu cos nie dziala, czy tez aktualizacje wszystko wywalily.

@lekolorado:
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: toz to w tym wypadku VM to przerost formy nad trescia. Jellyfin i Downloadery jako osobne VM? To w tym wypadku mozna to zamknac w Truenas Scale + Docker. Na kiego grzyba to pchac przez wirtualizacje tracac na wydajnosci? Tak przy okazji to


@widofmaker: nie napisałem że VM. Pisałem o CT

https://pve.proxmox.com/wiki/Linux_Container


Nie mozesz montować do VMki systemów pliku z hosta. Ale do CT już tak ;)

Ja potrzebowałem
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: co nadal nie zmienia faktu iz jest to przerost formy nad trescia. Nie dosc ze dodatkowy overhead to jeszcze trzeba zapewnic GPU/iGPU passthrough. Tylko po co?

Tak przy okazji nie wiem co ma Promox do miejsca na dysku. Z tego co pisales tak czy inaczej uzywasz ZFS wiec Promox nie ma tutaj zadnego znaczenia.
  • Odpowiedz
@widofmaker:

Nie dosc ze dodatkowy overhead to jeszcze trzeba zapewnic GPU/iGPU passthrough. Tylko po co?

ja gpu nie mam :)

No proxmox ma trochę znaczenie,bo ma wbudowany zfs sam w sobie. Ale tak czy siak pytal ktos, to odpowiadam jak skonfigurowałem swojego homelaba.
  • Odpowiedz
  • 0
@widofmaker: Kurde ten truenas scale to sztosik, kiedyś jak przyglądałem się temu projektowi to był tylko na FreeBSD, nie wiedziałem nawet że powstała wersja oparta na Debianie, biere to ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: tyle ze bez gpu/igpu mozna zapomniec o transcodingu. O ile w wiekszosci wypadkow transcoding jest niepotrzebny o tyle zdarza mi sie go uzywac :)

@BooB: jak uwazasz. Nie wciskam na sile aczkolwiek wydaje sie najrozsadniejszym rozwiazaniem twojego problemu.
  • Odpowiedz
  • 0
@widofmaker: Nie nie, fajnie że zwróciłeś uwagę na tą wersję, mam HP Slice Elite G1 to sobie wrzucę i się pobawię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: tyle ze bez gpu/igpu mozna zapomniec o transcodingu. O ile w wiekszosci wypadkow transcoding jest niepotrzebny o tyle zdarza mi sie go uzywac :)


@widofmaker: nie mam gpu i ciągnie mi fajnie filmy 4k, jak i tez mam funkcje zmiany rozdzielki itp. Nie Odczuwam problemów w domowym użytku, ani też niewiadomo czego z cpu
  • Odpowiedz
@Klopsztanga: direct play pewnie ze pociagnie bo i czemu mialby nie ciagnac. Funkcja zmiany rozdzialki w Plex wymaga GPU/iGPU wiec w ktoryms momencie musiales zrobic passtrough. Plex na chwile obecna uzywa jedynie NVENC badz Intel Quick Sync. Swoja droga nie ma sensu na chwile obecna transkodowac 4k. Tone mapping to porazka na chwile obecna :)
  • Odpowiedz