Wpis z mikrobloga

Jak tak na to patrzę to niezbyt dobrze to wygląda. Początkowo myślałem, że za wzrostem PKB Polski stoją solidniejsze fundamenty, a więc np. wzrost inwestycji. Myślałem tak, bo PIS i Glapiński wielokrotnie zachwalali "mityczną siłę Polskiej gospodarki".

A teraz się okazuje, że cały wzrost PKB Polski, którym chwali się PIS, wynikał z tego... że firmy sobie dopakowały magazyny zapasami po cenach z samej górki xD

Jak widać taka jest Polska mentalność - szybko szybko kupować, bo niebawem będzie jeszcze drożej, taniej to już nigdy nie będzie, tanio już było. Zarówno kredyciarze jak i prywaciarze w Polsce mają identyczną mentalność.

Bez tych zapasów (kupionych z resztą na samej górce) wzrost PKB Polski wyniósłby zaledwie 8.5 - 7.7 czyli 0.8%!

Przed nami kryzys - będzie bolało.

Swoją drogą jak tu inwestować skoro genialny plan PISu aka "wakacje kredytowe dla wszystkich, złe banki zasponsorują hehe" zachęcił banki do jeszcze bardziej drastycznego zakręcenia kurka z kredytem - https://www.wykop.pl/link/6685217/zmiany-w-promocjach-hipotek-przedwakacyjne-podwyzki/

Nie będzie kredytów, nie będzie klientów, nie będzie inwestycji.

#nieruchomosci #ekonomia #bekazpisu #gruparatowaniapoziomu #gospodarka
haha123 - Jak tak na to patrzę to niezbyt dobrze to wygląda. Początkowo myślałem, że ...

źródło: comment_1654160964UPFrWHDK9ioptsT9Ehry9M.jpg

Pobierz
  • 18
@haha123: Ludzie dostali ostro w po tyłku gdy materiały podrożały, a kontrakty mieli już podpisane i nie do negocjacji... Teraz zrobili zapasy i zabezpieczyli się na przyszłość, żeby ograniczyć ryzyko, tzn móc podpisywać kontrakty i spać spokojnie.

Jeśli ich za to winisz to raczej zapisz się do #grupaobnizaniapoziomu
@haha123: dlatego właśnie żeby ten cyrk skończyć, to wybory musi wygrać PiS. PO zacznie odkręcać, zakręcać, ograniczać i agonię przedłuży. PiS musi być winny. Ludzie musza zacząć jeść tynk ze ścian. A dystansersi muszą poczuć, że polityka ich dotyka.

Dopiero wtedy można głosować na bylejakiego Tuska, a może do tego czasu już ktoś się pojawi nowy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@haha123: firmy dostały kasę z PFR i co z nią miały zrobić? Wszyscy ogarnięcie nakupił towaru. Teren na którym było kiedyś 10-20 zbiorników na gaz teraz ma ich kilkaset. To właśnie to zatowarowanie uruchomiło wzrost cen między innymi. Ceny skoczyły po 100-150% a jak już się wszyscy zaopatrzyli to troszkę spadło, ale nadal jest to prawie +100% niż 2 lata temu. Takie rzeczy jak kable, płyty OSB itp.
Kiedyś między różnymi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@haha123: O ile kojarzę w Stanach w q4 2021 była podobna sytuacja, że zapasy bardzo mocno podbiły PKB, dzięki czemu osiągnęli ten "najlepszy kwartał od dekad". A kwartał później już spadek PKB xD W Polsce może być podobnie. Zgadzam się z tobą, że też początkowo uznałem te +8.5% PKB za świetny wynik, ale ta struktura jest wręcz fatalna
wzrost PKB Polski wyniósłby zaledwie 8.5 - 7.7 czyli 0.8%!


@haha123: możesz nieco rozjaśnic mi tą matematyke? bo nie rozumiem.

edit: dobra nie wazne. to jest minus, a nie zakres od do.

edit2: jednak 8.5-7.7 to jednak zbyt ostro nie uwazasz? przeciez firmy dalej by robily zapasy w ilosci normalnej, a nie calkiem zaniechaly.
Myślałem tak, bo PIS i Glapiński wielokrotnie zachwalali [...]


@haha123: Dzień dobry. To pana pierwszy w życiu socjalizm? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@haha123: PKB to jest bardzo nieadekwatny wskaźnik i nie należy traktować go jako wyznacznik wzrostu gospodarczego (tak się popularnie traktuje, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że to nie jest wskaźnik wzrostu).

Dlaczego? Dlatego bo jeżeli zapłace sąsiadowi 1000zł by wykopał dół, a sąsiad zapłaci mi 1000zł bym go potem zakopał to PKB wzrosło o 2000zł. A de facto straciliśmy obaj po kilka godzin z życia, wysiłek energetyczny a wynik końcowy
@ursus: https://twitter.com/RafalMundry/status/1531715632768622594

@dupasmoka: pewnie, masz racje. Jednak przy normalnych zapasach byłoby to jakieś 2%, może 3%, ale nie ma najmniejszych szans na 8.5%, którymi to już niebawem będzie się chwalił Glapiński na standupie. Aż szkoda oglądać najbliższy standup Glapińskiego, bo całość będzie się kręciła właśnie wokoło tych 8.5% + że wszystko gitara, NBP podniósł stopy w IDEALNYM momencie itd. ;D
@haha123: Nie znam się na makroekonomi ale w skali mikro inwestycje w środki obrotowe w dobie kryzysu to najlepsze co może zrobić firma. Powody są dwa: przejście z polityki jit na stock-up, dzięki czemu zachowana jest płynność produkcji i łańcucha dostaw. A drugi bardzo ważny powód zwiększenie wartości przedsiębiorstwa o majątek nietrwały, który utrudnia skup firm w trudnej sytuacji materialnej przez konkurencje. Taka firma zazwyczaj zachowuje pozorny cashflow mimo zapasów zrobionych