Wpis z mikrobloga

@Mac02

opie... Gdyby nie on to gospodarczo bylibyśmy druga Ukraina..

Skończ kłamać, lewaku. Czechy nie miały jego planu, a nie są drugą Ukrainą.

Przypominam, że to co uratowało Polskę, to tylko uchwała Wilczka
A czy na Ciebie miałby jakikolwiek wpływ wyznawca płaskoziemstwa? Uważasz, że taki płaskoziemca jest jakikolwiek zagrożeniem dla kogokolwiek? Uważasz wreszcie, że lepiej zakazać wolności słowa, żeby przeciwdziałać takim osobom?


@Mopek666: Płaskoziemca dopuszczony do nauczania w szkole może mieć wpływ na dzieci, które mają zupełnie inne rozumowanie i pojmowanie świata niż dorośli.

Aktualnie obserwujemy dokładnie to samo, tylko zamiast płaskoziemców mamy w szkołach osoby uczące o garbatych aniołkach. Jest to równie szkodliwe,
Tak, bo to, że Polska wyszła na prostą to wina jakiegoś polityka, a nie Polaków, którzy #!$%@? za psi grosz w latach 90, albo tych którzy ryzykowali i zakładali własne biznesy.
@prnppp

Polska po 1989 r. rosła najszybciej spośród 11 posocjalistycznych państw członkowskich UE. Istnieją duże rozbieżności w szacunkach dochodów w 1989 roku, ale Polska była prawdopodobnie najbiedniejszym ze wszystkich krajów bloku wschodniego, które dołączyły później do UE. Total Economy Database szacuje dochody Czechów w 1989 roku na wyższe o 85 proc., a Węgrów o 59 proc. od Polaków. Penn World Table 9.1 i Maddison Project 2018 szacują dużo większą lukę w stosunku
To jest właśnie przekleństwo dzisiejszych czasów.. byle kto uważa że może krytykować ludzi wielokrotnie lepiej wykształconych... Profesorów, doktorów, podczas gdy sami nie są nawet prawdziwymi magistrami...


@prnppp:
Morawiecki:
studiował na Uniwersytecie w Hamburgu, Uniwersytecie w Bazylei i w Kellogg School of Management przy Northwestern University

Glapiński:
Objął na SGH stanowisko profesorskieoraz funkcję kierownika Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Był także wykładowcą Polskiej Akademii
@Widac pisałem wyżej ze można krytykować tylko warto mieć argumenty jak można lepiej zrobić. W przypadku glapy to bardzo proste, teoria ekonomii i historia pokazują ze za późno zareagował na inflację.

Morawieckiego tez łatwo skrytykować ze pieniądze można zainwestować niż rozdawac. Ale rzecz w tym ze weźmy wszystkich profesorów z sgh, uniwersytetu z Hamburgu i wtedy zakładam że wyjdzie że są czarnymi owcami:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@milvanb: nie wiem jak ze stoczniami czy z przemysłem ale w odniesieniu do pgr w mojej okolicy kombajny były wyprzedane w jeden dzień jednej osobie za ich 1/10 wartości tak więc myśle że układziki działały podobnie. Tak, myśle że dało się reforme zorganizować lepiej
@Sisal: Polacy dzisiaj, po 30 latach, sprzedali godność za 500zł, więc nie dziwię się, że za 5zł sprzedali majątki wtedy. Patrząc z perspektywy czasu --> tej rzeźni inaczej się nie dało zrobić.
@milvanb: Polecam poczytać o bankructwie Grecji oraz Islandii, kraje które „wybrały” dwie różne drogi rozwiązania problemu zadłużenia, podpowiem ze celowo wybrały jest w nawiasie, ponieważ wybór w przypadku Grecji to delikatnie mówiąc nie odpowiednie słowo ;)
@Mac02: poza tym że poświęcił polski węgiel kiedy byliśmy w europie potęgą, to tak, wiele dobrych decyzji podjął. I tak, za te czynastki i czternastki też można jemu podziękować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@snezw rozumiem że ta książka przedstawia analizę gospodarki i transformację Polski w latach 90?? Przedstawia za, przeciw, możliwe alternatywy, możliwe konsekwencje ?
@sebawo hola hola kopalni mamy jeszcze kilka i jak widać nie są to najbardziej rentowne biznesy. A można było jak stocznie sprzedać ¯_(ツ)_/¯
@ponik_kolny: Tak mam chłopski rozum bo jestem chłopem i synem chłopa małorolnego i co w tym złego?

Co było porażką planu Balcerowicza?

Profesor Witold Kieżun w swojej książce „Patologia transformacji” wskazuje dziesiątki nowoczesnych zakładów, które poprzez balcerowiczowską prywatyzację zostały rozkradzione lub sprzedane za bezcen. Niektóre z nich były monopolistami na rynku wschodnim, prywatyzacja innych zagrażała bezpieczeństwu narodowemu, inne produkowały tylko i wyłącznie dla zachodnich kontrahentów. Przykładem może być likwidacja fabryki w
W Czechach udało


@Mopek666: Wybrałeś kiepski przykład. W latach 90-95 odnotowaliśmy % dużo większy wzrost od Czech. Dopiero lata 2000-2008 oraz od 2015 to są lata, kiedy Czechy nam odjeżdżają. Również 2008-2013 to okres kiedy radziliśmy sobie dużo lepiej od nich.

PGR też dało się w Polsce reformować i Balcerowicz nie miał nic do tego. Masz przykład KR Kietrz, który do dziś dobrze działa.

Czechy startowały z transformacją z lepszego poziomu
Nie wiem czy będziesz w stanie co kolejek zrozumieć, ale na początek naprawdę polecam zapoznać się z ta książka, a dopiero później wychwalać balcerowicza. Lektura zajmuje niecałe dwa wieczory
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@milvanb: tak tylko wtedy sprzedali to swoim i tym co mieli kase, kto w latach 90 po złodziejskiej denominacji, przekrętowi bankowemu ze zwykłych szaraków mógł sobie pozwolić na gotówke prawie każdy był na kredycie. Reforma była przeprowadzona pod swoich dziś peowiec, zielony czy inny ma takie same prawo do 13, 14, 500+ .
@Mac02: teraz nie są, bo to następstwa decyzji sprzed ponad 30 lat. Tak, trzeba było je wtedy chociaż sprzedać, albo w nie zainwestować ,ale hurr durr niezależnośc energetyczna i 'nie można uwolnić cen bo polacy pomarzną;. Zamiast tego zostawiono zamrożone ceny i praktycznie od początku lat 90 sukcesywnie budżet musiał się dokładać do tego interesu.