Wpis z mikrobloga

  • 2
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych w #bossa również istnieje i wynosi aktualnie 0,04% rocznie.

https://online.bossa.pl/bossa/pdfdocument?name=APXPDF103

Póki co ta opłata jest regularnie odwoływana poprzez zarządzenia dyrektora DM BOŚ dla rachunków o wartości nie większej niż 500 tys. zł. Zarządzenie nr 7:

https://online.bossa.pl/bossa/pdfdocument?name=APXPDF065

Rozmawiałem z obsługą klienta. Dostałem informację że nic się nie zmieni do końca tego roku i opłat poniżej 500 tys. nie będzie, natomiast od nowego roku planowane są zmiany i może się coś pojawić, tak jak w #mbank.

Opłaty dotyczą rachunków kasowych zagranicznych, czyli też #ike i #ikze.

#inwestycje #inwestowanie #etf
Candy - Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych w #bossa równie...

źródło: comment_1654082290EuJd5H7zZSrPlvOFoYDKst.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Candy: Tym którzy mają IKE/IKZE w #mbank polecałbym wstrzymać się do końca roku z przenoszeniem rachunków. Może się okazać, że BOŚ wprowadzi te same zasady co mBank.
  • Odpowiedz
@Candy: Ani mBank ani BOSSA nie mają dostępu do zagranicznych giełd, jedynie przekazują zlecenia do zagranicznego brokera (tego samego), który zakupione papiery przechowuje.
Problem jest taki, że jeśli to zagraniczny broker wprowadza/zwiększa opłaty to i mBank i BOSSA i nawet XTB będą musieli zacząć przerzucać te koszty na klientów (choć oczywiście każdy z nich może mieć umowę z brokerem na innych warunkach).
  • Odpowiedz
@Asceus: Czyli jak mam ikze w mbanku i chciałem inwestować w etfy sp500 i rynki wschodzące to jestem w ciemnej dupie…. Będą mnie naliczać 0,15% rocznie….
  • Odpowiedz
@dzester: Na to obecnie wygląda, ale coś jest sporo niedomówień w tej kwestji. Poczekałbym, może się sprawa wyjaśni, bo zmiany opisane w mBank są bardzo niejasne póki co.

Niby piszą, że na IKE/IKZE nie będą naliczane "jakiekolwiek" opłaty, a potem się okazuje że opłata za depozyt papierów wartościowej najwyraźniej w #!$%@? logice mBanku nie zalicza się do "jakichkolwiek". Coś tam popieprzyli zdrowo.
  • Odpowiedz
@Candy: narazie zrobiłem dopiero 1 wpłatę w grudniu i nie kupiłem etfa ale planowałem co roku dokładać i wrzucać w etfy i nie ruszać tego. Wiec muszę chyba zmienić taktykę
  • Odpowiedz
@Candy: wszystko się wyjaśni w nowym roku, ale Bossa raczej będzie chciała zachować przewagę, nawet jak przestaną znosić tą opłatę to 0,02% a 0,15% to jednak spora różnica.
  • Odpowiedz
@bywaj: Tak, ale mówili, że coś tam podniosą tą opłatę. Pytanie o ile. Gość mówił, że na pewno nie aż 0,15%, ale wiesz, to wszystko to są takie obiecanki. Poczekamy zobaczymy.

Ja z mBanku się akurat wyniosłem, bo mi niepasowały ich ETF notowane w LSE za funty #!$%@? wie po co. Jakby nie można było w EUR...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Candy: Tym którzy mają IKE/IKZE w #mbank polecałbym wstrzymać się do końca roku z przenoszeniem rachunków. Może się okazać, że BOŚ wprowadzi te same zasady co mBank.


@Candy: a jak dopiero co założyłem IKE w mBank, wpłaciłem kasę, ale jeszcze nie zdążyłem kupić akcji (a chcę zagraniczne ETF) to co najlepiej zrobić?

1. Przenieść się od razu do Bossy. Bo nie będę musiał ponosić prowizji za sprzedaż/kupno akcji. A w
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@mk321 Myślę że warto przenieść. Jest spora szansa że będą mieli mniejsze opłaty. Nic to cię nie będzie kosztować.
  • Odpowiedz