Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zacząć procedurę zdobywania pozwolenia na budowę.

Mam pytanko do wszystkich Mirków którzy już mają domy.
Czy moglibyście podać jakieś przykłady rzeczy które:

- uwielbiacie w swoim domu
- zmienilibyście w swoim domu
- usunęlibyście ze swojego domu

Na przykład podobają mi się wysokie skośne okna, jak na zdjęciu, jednak chyba nie ma do nich żadnych sensownych rolet/zasłon i nie wiem czy warto w to iść.

Pytanie dodatkowe dla osób które posiadają pompę ciepła powietrze-woda split. Czy głośność pompy jest odczuwalna? I czy zimą mieliście odczuwalne spadki siły grzewczej?

#dom #nieruchomosci #budowadomu #ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem
x0dart0x - Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zaczą...

źródło: comment_1654071725sRuxsfpDCiqSMzG5TZUhxS.jpg

Pobierz
  • 173
  • Odpowiedz
@x0dart0x: Co do pompy ciepła to najgłośniej pracuje jak grzeje CWU (bo pracuje na najwyższej mocy wtedy). I było ją słychać w nocy, bo mamy ją przez ścianę od sypialni. Ustawiliśmy harmonogram grzania na dzień i problem solved. Jeśli chodzi o mrozy, to przy dobrze dobranej pompie i dobrze ocieplonym domu nie ma żadnego problemu. W zeszłą zimę bywało poniżej -20, w domu +25.

Jeszcze jedna rzecz a mianowicie dostosuj projekt
  • Odpowiedz
@affairz: Chyba żartujesz, nie wiem czy milion wystarczy. Klasyczny projekt nie wiadomo dla kogo. Ludzi, których stać na taką chatę, stać na dobrego architekta i projekt indywidualny. Ludzi, których stać tylko na kupienie gotowego projektu, nie stać na budowę takiej chaty....
  • Odpowiedz
  • 31
Najlepsze rzeczy w domu, ale takim w mieście a nie na wsi:
- piwnica - mam tam pralnie, spiżarnie, warsztat, garaż, siłownie, dodatkowe biuro.
- podłogówka
- klimatyzacja
- dużo szaf wnękowych
- instalacja pod projekt wnętrza
- rolety automatyczne
- osobny obieg c.o. +grzałka w łazienkach

Z rzeczy zbędnych IMO:
- wanna z jaccuzi
- zbyt dużo automatyki / przekombinowana instalacja
- robienie zbyt dużych przeszkleń rodem z filmów USA jak
  • Odpowiedz
@affairz: Te podane koszty budowy na stronach z projektami i tak są zawsze zaniżone. Dodaj do tego wykończenie po 2000 zł za metr (bo chyba do takiej chaty nie będziesz kladł płytek z wyprzedaży w markecie i mebli z ikea) i się zrobi 1.5 mln jak nic.
  • Odpowiedz
@x0dart0x: To co pisze @asiajasiabasia weź sobie do serca, bo ma racje. Ja bym jeszcze dodał:
- nie rób wielkich okien tarasowych HST. Jedno okno często kosztuje tyle co cała reszta. Generalnie rób okna w standardzie
- okna narożne w kuchni to totalny bezsens. Temperaturowo i kosztowo masz 2 okna, mechanicznie jest problem. A widok masz jak przez jedno okno
- u ojca sąsiadka zamontowała sobie pompę ciepła... ~60m dalej, za
  • Odpowiedz
@x0dart0x: - pełnoprawna pralnia/garderoba z miejscem na pralkę, suszarkę i deskę do prasowania
- spiżarka przy kuchni i miejsce na rzadziej używane sprzęty kuchenne, ewentualnie kuchnia za kuchnią do smażenia jakiś syfów typu frytki.
- bateria kuchenna z dodatkową wylewką bez perlatora lub bateria z filtrowaną wodą lub bateria nad płytą indukcyjną do nalewania do garnków -> w zależności czy pijesz kranówkę, czy jest dobra bez filtrowania etc
- miejsce na
  • Odpowiedz
Ludzi, których stać na taką chatę, stać na dobrego architekta i projekt indywidualny. Ludzi, których stać tylko na kupienie gotowego projektu, nie stać na budowę takiej chaty....


@asiajasiabasia: projekt indywidualny to dodatkowy koszt ~3k. A Jeśli jesteś ogarnięty i masz ogarniętego architekta to możesz w przyszłości zaoszczędzić grubą kasę. Wg mnie indywidualny>gotowiec
  • Odpowiedz
@x0dart0x: zastanów się jaką rodzinę planujesz
dzieci rosną szybko a pokoje zostają nie wiadomo na co.
wentylacja! - nie oszczędzać 
spory bufor ciepła z zapasem przyłączy, może teraz nie planujesz solarów a za jakiś czas dołożysz?
jak masz miejsce na działce to może ziemianka? będzie gdzie trzymać szpargały, słoiki, bimberek :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@JanTraktorski: mam skosy jak nie są do samej ziemi i masz zabudowę z głową zrobioną to nie się nie będzie działo.
Oszczędziłem kilkadziesiąt tysięcy na skosach, więc IMO warto.
  • Odpowiedz
@x0dart0x: Odpuść se wszystkie balkony czy tarasy na piętrze ciężkiej konstrukcji, nadgarażowe czy tam inne. I tak wychodzi się tam raz na ruski rok, zaś do wypoczynku, czy posiedzenia wystarczy w zupełności lekki taras na parterze z desek prostej konstrukcji z belek i desek nie będący źródłem żadnych mostków termicznych i nie tworzący problemów z jakimiś zaciekami itd.
Nie słuchaj ludzi, którzy odradzają ci dachy skośne. Dom musi się podobać też
  • Odpowiedz
@x0dart0x: osobne pomieszczenie na pralnio/prasowalnę - najlepiej trzymać w tym miejscu od razu pralkę i suszarkę, żeby nie nosić prania. Osobne małe pomieszczenie na spiżarkę najlepiej, blisko kuchni.
Najlepsze miejsce w naszym domu to oczywiście wyspa, wszsytko się tam dzieje, a stołu w jadalni prawie nie używamy
  • Odpowiedz
@x0dart0x:

Powtórzę pewnie niektóre ale rzeczy które kiedyś bym na pewno chciał mieć:

- podłogówka w całym domu. Kaloryfery są strasznie upierdliwe jak chcesz umeblować
- centralna klima na cały dom - jak kiedyś patrzyłem to koszty na skale budowy domu nie są tragiczne a to naprawdę game-changer zamiast pozniej dobudowywania, pieprzenia się i ciągnięcia do tylko jednego pokoju
- dobrze rozkminione schowki / spiżarnie / pomieszczenia gospodarcze bo w innym
  • Odpowiedz