Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zacząć procedurę zdobywania pozwolenia na budowę.

Mam pytanko do wszystkich Mirków którzy już mają domy.
Czy moglibyście podać jakieś przykłady rzeczy które:

- uwielbiacie w swoim domu
- zmienilibyście w swoim domu
- usunęlibyście ze swojego domu

Na przykład podobają mi się wysokie skośne okna, jak na zdjęciu, jednak chyba nie ma do nich żadnych sensownych rolet/zasłon i nie wiem czy warto w to iść.

Pytanie dodatkowe dla osób które posiadają pompę ciepła powietrze-woda split. Czy głośność pompy jest odczuwalna? I czy zimą mieliście odczuwalne spadki siły grzewczej?

#dom #nieruchomosci #budowadomu #ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem
x0dart0x - Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zaczą...

źródło: comment_1654071725sRuxsfpDCiqSMzG5TZUhxS.jpg

Pobierz
  • 173
  • Odpowiedz
@Xysz: nie no taras musi być :D balkon w mojej opinii jest bezużyteczny

@el_Pablo_1: powiem szczerze, że w tych projektach nawet nie patrzę na to jak są urządzone wnętrza, tylko na metraż pomieszczeń. Zakładam że i tak nie urządzę wnętrza w taki sposób jaki oni przedstawiają , także oceniam metraż i czy wygląd domu zewnętrznie mi odpowiada
  • Odpowiedz
@x0dart0x: najważniejsze to gdzie ten dom postawisz. Popularne obecnie działki do 1k mkw są ok, jeżeli będzie to dom w środku miasta z uwagi na cenę mkw, natomiast stawianie domu pod miastem przy obecnych cenach materiałów i robocizny na działce 1k mkw to nieporozumienie. Poza groszami wydanymi na działkę nie ma żadnych zalet. Zdarzyło mi się przebywać na osiedlach takich domków i jest to połączenie wad budynku w mieście z wadami
  • Odpowiedz
@x0dart0x:
- duży garaż
- Taras zadaszony (choćby częściowo), najlepiej w bryle budynku, jak tu: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-EaCB-u6yo-BVa7_zadaszenie-tarasu-664x442-nocrop.jpg
- nawet jeśli nie robisz od razu smart home to puszki z miejscem na elektronikę: https://obrazki.elektroda.pl/5945807400_1650549850.webp
- klimatyzacja
- jeśli jeszcze nie wspominałem to duży garaż. Nie znam nikogo, kto zrobił sobie 1 miejscowy i nie brakuje mu miejsca. Narzędzia, rowery, większe auto, zawsze jest co wcisnąć do garażu.
  • Odpowiedz
Gniazdek w kuchni nigdy nie jest za wiele.
Pomyśl nad młynkiem do odpadów zamiast klasycznego syfonu w kuchni - u nas mało popularne rozwiązanie ale ja mam i polecam - mniej śmieci, odpada problem z zatkanym zlewem.
  • Odpowiedz
@x0dart0x balkon to przeżytek, wystarczą okna balkonowe. Ja mam tylko 2 parapety w domu, reszta okna balkonowe. Duże nieotwierane okno i otwarty salon.
Rekuperacja, pompa ciepła, fotowoltaika i rolety na wifi.
Jak najmniej rzeczy wymagających utrzymania jak panele drewniane na elewacji.
  • Odpowiedz
@x0dart0x: to błąd. Dobrze na etapie projektu już wiedzieć gdzie będą szafy i inne meble żeby sobie dopasować wnęki, ścianki działowe. Żeby się nie okazało że masz upatrzone fajne biurko ale 5 cm brakuje albo zostaje 10 cm gdzieś bez sensu. Możesz sobie dostosować wnęki do np. szaf z Ikea Pax, wtedy zaoszczędzisz kasę i nerwy na robieniu na wymiar. Czyli projekt wnętrz jak najbardziej, tj niekoniecznie jakie dokładnie lampy czy
  • Odpowiedz
@x0dart0x: Nie wiem gdzie budujesz, ale jak w mieście na działce 1-2k m^2 to najpierw przeanalizuj MPZP/WZ i zobacz co możesz wybudować. Ludzie tu piszą o płaskim dachu, a może będziesz zmuszony mieć skos o danym kącie.
  • Odpowiedz
@x0dart0x: Garażu w ogóle nie robię, ewentualnie wiatkę przy domu i obiję deskami. Do tego sobie warsztat będę stawiał na zgłoszenie, ale oddzielnie - tak żeby nikomu nie chciało się przychodzić i mi dupy zawracać.

Co do elewacji to jeszcze nie wiem, w projekcie są z drewna, ale możliwe, że zmienię. To jest zmiana nieistotna i kierownik na pewno klepnie. Szczyty mam drewniane, więc tam deska pójdzie na pewno.
  • Odpowiedz
@x0dart0x: łap kilka ode mnie:

1.centralny odkurzacz imo słaba opcja przy automatycznych odkurzaczach i tych bezprzewodowych. Wydasz sporo hajsu na to niepotrzebnie.
2. klima na multisplicie, jakoś nie wierzę w te super ochładzanie pomieszczeń przez pompę ciepła i podłogę.
3. całość ogrzewania podłogowego plus może grzejnik w łazience.
3. temat piwnicy - drożej się buduje w dół niż w szerz. więc taniej Cie wyjdzie rozbudować parter niż robić piwnicę.|
4. temat
ozzi91 - @x0dart0x: łap kilka ode mnie:

1.centralny odkurzacz imo słaba opcja przy...

źródło: comment_1654085141ZFSuJAXB8Gib4CFQbr4JWr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@x0dart0x: Potrzebujesz garderoby, pralni i spiżarni oraz oddzielnego pomieszczenia na kosiarki itp bo inaczej zagracisz garaż. Poziom życia wzrasta bez porównania.
  • Odpowiedz