Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zacząć procedurę zdobywania pozwolenia na budowę.

Mam pytanko do wszystkich Mirków którzy już mają domy.
Czy moglibyście podać jakieś przykłady rzeczy które:

- uwielbiacie w swoim domu
- zmienilibyście w swoim domu
- usunęlibyście ze swojego domu

Na przykład podobają mi się wysokie skośne okna, jak na zdjęciu, jednak chyba nie ma do nich żadnych sensownych rolet/zasłon i nie wiem czy warto w to iść.

Pytanie dodatkowe dla osób które posiadają pompę ciepła powietrze-woda split. Czy głośność pompy jest odczuwalna? I czy zimą mieliście odczuwalne spadki siły grzewczej?

#dom #nieruchomosci #budowadomu #ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem
x0dart0x - Hej Mirki,
Rozglądam się za projektami domów, bo chciałbym niedługo zaczą...

źródło: comment_1654071725sRuxsfpDCiqSMzG5TZUhxS.jpg

Pobierz
  • 173
Czy głośność pompy jest odczuwalna? I czy zimą mieliście odczuwalne spadki siły grzewczej?


@x0dart0x: Nie i nie.

Polecam pompę ciepła, podłogówkę na całej powierzchni podłóg i wentylację mechaniczną
@x0dart0x: Pompa ciepła , solary , jak chcesz garaż na 2 samochody to zrób na 3 , albo jakiś sporo dłuższy i szerszy. U mnie jest 2 miejscowy ale oczywiście mieści się tylko jedno auto, bo tak jest pozastawiany półkami innymi duperelami mimo posiada , dość sporej szopy/drewutni (znajomi śmieli się że to mini domek , a nie szopa xD) , pralnia , spiżarnia, garderoby, Centralny odkurzacz bym sobie odpuścił w
@serek_: No za 3k to chyba nawet student nie zrobi :). Poniżej tego, co zapłaciłem juz nie wiele da się zejść (a pewnie teraz jest już drożej). Architekt bardzo ogarnięta, taka emerytka z zadupia "a.s.projekt " - arch.Janina Szydłowska", mogę polecić z czystym sumieniem. Za to konstruktor #!$%@?ł szajs i jego nie polecam.
@x0dart0x:
koniecznie:
spiżarnia/schowek/miejsce na graty
pokój na biuro/do majsterkowania, typowe mans-cave
bezobsługowe ogrzewanie typu pompa ciepła
dużo miejsca roboczego w kuchni
głębokie schody nawet jeżeli miałyby być dużo dłuższe
w każdym pokoju gniazdka ethernetowe
taras z dobrym zadaszeniem

nie robiłbym natomiast:
garażu w bryle domu, zrobi się z tego graciarnia
balkonów, nie będziesz z nich korzystał jeżeli masz kawałek podwórka
jak najmniej okien dachowych w skosach
@x0dart0x:
- w parterowym możesz zrobić lekką konstrukcję dachu i lekki strop
- odpada ścianka kolankowa, a więc o jeden wieniec mniej
- odpadają problemy z wentylacją dachu
- odpada ocieplenie dachu bo ocieplasz tylko strop
- odpadają okna połaciowe, które są drogie i problematyczne
- odpadają koszty i miejsce na klatkę schodową
- nie ma problemów z zagospodarowanie skosów na górze
- nie ma problemów z temperaturą na górze
-
@x0dart0x: Łatwiejszy w budowie, budujesz tylko mury, lejesz wieniec i koniec. Nie trzeba robić stropów, ścian konstrukcyjnych wewnątrz (jak dasz dach na wiązarach), łatwiej poprowadzić instalacje w lekkim stropie drewnianym. Łatwiej ocieplić strop bo kładziesz tylko wełnę na płasko na stropie (zrobisz spokojnie sam) zamiast na skosach na sznurkach, stelaże i kartongips. Brak skosów (ustawność). Brak schodów po których będziesz biegać. Teraz może i spoko, ale jak będziesz starszy to gorzej.
@x0dart0x:
Co warto zrobić:
* TOP1 ever: jeśli piętrowy to łazienka z zsypem na pranie (jeśli jest nad pomieszczeniem z pralką),
* pralka i suszarka na podwyższeniu, a pod nimi szuflady na pranie,
* dobrze przemyśleć włączniki i gniazdka, najlepiej nawet zrobić więcej (puszki płytko zatynkować albo zamknąć zaślepką i pomalować),
* przemyśleć strefy elektryki z rozdzielni (osobny bezpiecznik na lodówkę itd, gniazdka i oświetlenie każdego pomieszczenia osobno),
* światło na
@Xysz: Na co ci balkon? Przejedź się po wsiach i popatrz, czy kogoś widzisz na balkonie. Czy w ogóle mają wykończone balkony. A siedzę na grupach budowlanych i widzę ile ludzie z tym kombinują żeby to dobrze zrobić, ocieplenie, odwodnienie, żeby płytki nie odpadały, nie było zacieków... A potem przez 30 lat wyjdziesz na niego 5 razy.

Taras na gruncie, przy wyjściu z salonu.