Wpis z mikrobloga

Dostałem przed chwilą SMS o treści:
"Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulowac naleznosc: tinyurl.com/4...."
Wiedziałem, że to jakiś scam, szybko wygooglowałem i oczywiście info, żeby nie podawać danych bankowych. Coś mnie tkneło, żeby zobaczyć jak to wygląda, bo przecież bez logowania do bankowości wszystko będzie git, więc kliknąłem, a tu taki obrazek: ("Twoja płatność się powiodła")


Serce mi zamarło, bo boję się, że może teraz przez to, że mam dodane karty płatnicze w pamięci telefonu oni mogliby z nich skorzystać i wypłacić pieniądzę, albo będą mieli podgląd do haseł SMS czy coś w tym stylu.

Jeśli ktoś z was jest obeznany to czy może mi powiedzieć czy powinienem zacząć panikować i dzwonić do banków/zmieniać hasła itd. ?
#oszukujo #scam #niebezpiecznik #boty

#oszukujo
Pobierz Jesse-Pinkman - Dostałem przed chwilą SMS o treści:
"Twoja paczka zostala wstrzymana...
źródło: comment_1653806906NVtNzodunR6U05tKoTvk4T.jpg
  • 68
@khamillez: miło wiedzieć, że ktoś tutaj umie czytać ze zrozumieniem ;-) tak jak napisałeś, kiedy dostałem SMS'a nie kliknąłem bezmyślnie w link tylko najpierw sprawdziłem jakiego typu to wiadomość. Znalazłem informację, że link przekierowuje do strony logowania do bankowości. Wiedząc to czułem się spokojnie, bo nie zamierzałem nigdzie się logować, ale z ciekawości chciałem zobaczyć jak ta strona wygląda. Po kliknięciu pojawił się komunikat o pomyślnej płatności, co jak również słusznie
@Jesse-Pinkman: Na telefonie bez antywirusa kliknąłeś? Z tego co pamiętam kiedyś były scamy skierowane do użytkowników smartfonów, w których wystarczyło że przeciągnąłeś palcem po ekranie i to dawało stronie/wirusowi uprawnienie do pobrania opłaty na rachunek telefoniczny.
Kumpla obrobili dzwoniąc jako bank i przekonując do instalacji AnyDesk (zdalny pulpit) na androidzie - całą kase mu wyprowadzili, przechwytując dane logowania i smsy potwierdzające zmiany limitów i przelewy i blik.
@Canova: @Zimny_Beton: kliknął bo był CIEKAW co tam jest. Ciekawość, mówi wam to coś? Pewnie nie i dla tego nie potraficie pojąć jak ktoś może się nią kierować. Napisał że wiedział że to scam, że żadnych danych nie wolno podawać itp. ale z CIEKAWOŚCI chciał zerknąć jak taka stronka wyglada.

A „nie szczekaj” to kolego @Canova: do mamusi możesz mówić, domyśl się czemu.
kliknął bo był CIEKAW co tam jest. Ciekawość, mówi wam to coś?


@enzojabol: no to zaspokoil ciekawosc. Teraz bedzie sie zastanawial przez najblizsze dni, tygodnie czy mu strona czegos nie #!$%@? na komorke i mu nie zbiera wlasnie danych jak wpisuje haslo/dane karty albo czy jego 'zkeszowanych' danych juz gdzies nie ma w deep webie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skoro byl tak ciekawy to przeciez wlasnie w
@Jesse-Pinkman: Czemu ciągle piszesz, że ludzie wypominający Ci lekkomyślność kierują się emocjami, a nie logiką? Tyle się mówi o bezpieczeństwie w sieci, tyle artykułów, apeli by przekazywać członkom rodziny starszej daty, tyle szkoleń w firmach, gdzie pracownik ma dostęp do sieci - to jest właśnie logika, a nie podejście emocjonalne, uczenie, uczenie i jeszcze raz uczenie dlaczego nie należy klikać w podejrzane odnośniki.

I jak już przy tym kierowaniu się emocjami