Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 159
@zloty_wkret: wyobraź sobie, że organizujemy taki lot do galaktyki Andromedy, w jedną stronę bo podróż mimo technologii podróżowania z prędkościami bliskimi c i tak zajmie wiele ziemskich milionów lat. Ćwiczysz i uczysz się do misji latami, to Twój sens życia. W końcu wylatujesz, lecicie tak szybko, że dla załogi podróż trwa tylko kilka lat. Docieracie na miejsce, a tam znudzony hologram pani Jadzi na dworcu mówi, że fajnie, że dotarliście, ale
czepiam się, ale ciężko mówić o "granicy". Jest skończony, ale nie ma brzegu


@Faraluch: ciekawi mnie od lat, jak ta granica wygląda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie jest fizyczna jak ściana, kosmos jest pusty, więc to też nie pustka
Mogą skończyć się fizyczne obiekty jak skały i planety, ale nie pustka
Nie jest to też koniec jak atmosfery, że nagle brakuje opcji podróżowania dalej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
@Kefaveli: wszechświat może być skończony i jednoczesnie nie mieć końca(tej ściany). Jak będziesz iść cały czas prosto przed siebie po ziemi to mozesz iść w nieskończoność i żadnej ściany nie spotkasz, choć Ziemia jest jak najbardziej skończona w swym rozmiarze, na jakims wyższym z tej perspektywy poziomie abstrakcji. Może tak samo byc z wszechświatem? Lecąc przed siebie trafiłbyś w to samo miejsce tyloo o innym czasie? A jakbyś dodatkowo poczekał to
@chud: Nie, bo to by oznaczało, że istnieje jakiś uniwersalny czas. To co widzimy dzieje się teraz. Oczywiście z naszego punktu widzenia.

Hipotetycznie można uprościć to tak, że swoje odbicie w lustrze widzisz z przeszłości, ale to nie jest do końca prawda, bo czy ten foton istnieje tyle lat ile mamy odległości od Andromedy? Z naszego punktu widzenia tak - leci 2.5 miliona lat. Ale z punktu widzenia tego fotonu nie
Mirki, to teraz ja mam astronomiczne pytanie. Taka Andromeda jest 2,5 mln lat świetlnych od nas. Czasami da się zobaczyć gołym okiem. Czy to oznacza, że to, co teraz widzimy, to było 2,5 mln lat temu? Że np. teoretycznie możliwe, że tam aktualnie nic już nie ma?


@chud: i tak nie i nie. W kosmosie, według naszej wiedzy i założeń, nie ma czasu uniwersalnego. Dopóki nie potrafimy poruszać się z prędkościami
ciekawi mnie od lat, jak ta granica wygląda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie jest fizyczna jak ściana, kosmos jest pusty, więc to też nie pustka

Mogą skończyć się fizyczne obiekty jak skały i planety, ale nie pustka

Nie jest to też koniec jak atmosfery, że nagle brakuje opcji podróżowania dalej


@MePix: jeśli wszechświat byłby odpowiednio zakrzywiony tej granicy dosłownie nie ma. Np. żyjąc w dwóch wymiatach na