Wpis z mikrobloga

“Poproszę jakiś dobry magnez...” - słyszę prawie każdego dnia w aptece.. Jaki jest ten dobry magnez? Czy cytrynian w formie leku to najlepszy wybór? Teoretycznie tak, ale na przykład dla mnie niekoniecznie :D Może dla Ciebie też nie? Więc o co chodzi z tym magnezem i jaki wybrać?

Dzienna zalecana dawka magnezu dla kobiet wynosi 310-320 mg, a dla mężczyzn 400-420 mg. W sytuacji nasilonego stresu, intensywnego wysiłku, w ciąży lub podczas stosowania niektórych leków (np. IPP, diuretyków pętlowych i tiazydowych) zapotrzebowanie na magnez wzrasta.

Objawy niedoboru magnezu to m.in. zmęczenie, drętwienie kończyn, mrowienia, zaburzenia pracy serca, wypadanie włosów, sucha skóra i łamliwość paznokci.

Za najlepiej przyswajalne związki magnezu uznawane są sole organiczne, takie jak cytrynian, mleczan, asparaginian, glukonian. Gorszym wyborem są sole nieorganiczne (chlorek, węglan), natomiast najgorzej wchłaniany jest tlenek magnezu. Wchłanianie magnezu zależy również od dawki – lepiej stosować kilka mniejszych dawek niż jedną dużą. Dobrym źródłem magnezu są wody wysokozmineralizowane, ale pamiętajcie, że taka woda nie nadaje się za bardzo do popijania leków.

Magnez może zmniejszać wchłanianie niektórych leków. Nie powinno się go łączyć z żelazem (spójrzcie na tzw. multiwitaminy), fluorochinolonami (np. ciprofloksacyna, lewofloksacyna) i tetracyklinami (np. doksycyklina, tetracyklina). Wymagane jest zachowanie odstępu czasowego – min. 2 godziny.

Nie od dziś wiadomo, że kawa nie powoduje niedoborów magnezu. Ten mit powstał ze względu na działanie moczopędne kawy. Natomiast utrata magnezu z moczem jest niewielka, a sama kawa jest jego źródłem.

Zapamiętajcie, że mniejsza ilość tabletek w zalecanym dawkowaniu nie świadczy o tym, że produkt jest lepszy!

Jaki magnez wybrać? Po pierwsze taki lek, który będziecie w stanie przyjmować. Dlatego właśnie lek z cytrynianem, to nienajlepszy wybór dla mnie, bo nie potrafię połknąć takich dużych tabletek :P
Poproście farmaceutę i wspólnie wybierzcie dobry dla siebie preparat.

Suplementujecie magnez? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #suplementy #dwafartuchywaptece

dwa_fartuchy - “Poproszę jakiś dobry magnez...” - słyszę prawie każdego dnia w aptece...

źródło: comment_16529810592y55i6JTXsMFOfowgP9gln.jpg

Pobierz
  • 198
  • Odpowiedz
@axelrodi: akurat w swojej aptece nie mam takich pacjentów, ale prawda jest taka, że jak ja mu nie sprzedam to pójdzie do innej i tak to kupi... Mówię zawsze jak stosować i tyle. A co ktoś z tym zrobi w domu to już mnie mało obchodzi :P
  • Odpowiedz
@Dibhala: nie lubię proponować pacjentom połączenia magnezu z potasem, bo większość z nich nie potrafi mi nawet odpowiedzieć na pytanie, jakie leki stosuje. Szczególnie ma to znaczenie przy lekach na nadciśnienie. Z potasem nie można przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę, bo właśnie np. serce może źle to tolerować. Aspargin jest okej dla osoby, która musi mieć uzupełniane oba te składniki i potrzebuje czegoś w małych tabletkach. Fajnie,
  • Odpowiedz
@wislowunsz: w ten temat się nie zagłębiałam za bardzo, ale tak na samą logikę - to w sumie bariera krew-mózg po coś jest i ma chronić przed niepotrzebnymi substancjami. A taki magnez i tak musi się wchłonąć w jelicie, żeby dotrzeć do krwi. I normalnie we krwi zwykły magnez też się znajduje. Poczytam o tym, jak będę mieć wolną chwilę :)
  • Odpowiedz
@Doktor_Proton: nie ma jej w postaci leku, są tylko suple, więc z automatu to gorszy wybór. Niby przyswajalność ma dobrą, ale jakość takich produktów może być wątpliwa (brak takich restrykcyjnych badań jak przy lekach, wystarczą jedynie badania dla żywności). Jest też mniej przebadany niż inne związki magnezu
  • Odpowiedz
@Ramboski: niektórzy mimo najlepszej diety i starań mogą mieć niedobory, bo np. problem leży w przewodzie pokarmowym.
Żelazo przyjmuje się na czczo, najlepiej właśnie z wit. C. Nie powinno być łączone m. in. z magnezem, żeby nie zaburzyć wchłaniania (min. 2 godziny przerwy). Nie trzeba jeść drogo, żeby jeść zdrowo. Skonsultuj się ze specjalistą (farmaceuta, dietetyk, lekarz), to na pewno ktoś Ci pomoże to poukładać :)
  • Odpowiedz
@pan-bartolomeu-dias: a czy reakcje związków magnezu z kwasem solnym mają wydajność 100%? No i czy u każdego jest takie samo stężenie HCl w żołądku? Dodam, że osoby przewlekle stosujące inhibitory pompy protonowej mają często niedobory magnezu.

Postać magnezu, która na starcie jest lepiej rozpuszczalna w wodzie, będzie łatwiej wchłaniania :)
  • Odpowiedz