Wpis z mikrobloga

“Poproszę jakiś dobry magnez...” - słyszę prawie każdego dnia w aptece.. Jaki jest ten dobry magnez? Czy cytrynian w formie leku to najlepszy wybór? Teoretycznie tak, ale na przykład dla mnie niekoniecznie :D Może dla Ciebie też nie? Więc o co chodzi z tym magnezem i jaki wybrać?

Dzienna zalecana dawka magnezu dla kobiet wynosi 310-320 mg, a dla mężczyzn 400-420 mg. W sytuacji nasilonego stresu, intensywnego wysiłku, w ciąży lub podczas stosowania niektórych leków (np. IPP, diuretyków pętlowych i tiazydowych) zapotrzebowanie na magnez wzrasta.

Objawy niedoboru magnezu to m.in. zmęczenie, drętwienie kończyn, mrowienia, zaburzenia pracy serca, wypadanie włosów, sucha skóra i łamliwość paznokci.

Za najlepiej przyswajalne związki magnezu uznawane są sole organiczne, takie jak cytrynian, mleczan, asparaginian, glukonian. Gorszym wyborem są sole nieorganiczne (chlorek, węglan), natomiast najgorzej wchłaniany jest tlenek magnezu. Wchłanianie magnezu zależy również od dawki – lepiej stosować kilka mniejszych dawek niż jedną dużą. Dobrym źródłem magnezu są wody wysokozmineralizowane, ale pamiętajcie, że taka woda nie nadaje się za bardzo do popijania leków.

Magnez może zmniejszać wchłanianie niektórych leków. Nie powinno się go łączyć z żelazem (spójrzcie na tzw. multiwitaminy), fluorochinolonami (np. ciprofloksacyna, lewofloksacyna) i tetracyklinami (np. doksycyklina, tetracyklina). Wymagane jest zachowanie odstępu czasowego – min. 2 godziny.

Nie od dziś wiadomo, że kawa nie powoduje niedoborów magnezu. Ten mit powstał ze względu na działanie moczopędne kawy. Natomiast utrata magnezu z moczem jest niewielka, a sama kawa jest jego źródłem.

Zapamiętajcie, że mniejsza ilość tabletek w zalecanym dawkowaniu nie świadczy o tym, że produkt jest lepszy!

Jaki magnez wybrać? Po pierwsze taki lek, który będziecie w stanie przyjmować. Dlatego właśnie lek z cytrynianem, to nienajlepszy wybór dla mnie, bo nie potrafię połknąć takich dużych tabletek :P
Poproście farmaceutę i wspólnie wybierzcie dobry dla siebie preparat.

Suplementujecie magnez? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #suplementy #dwafartuchywaptece

dwa_fartuchy - “Poproszę jakiś dobry magnez...” - słyszę prawie każdego dnia w aptece...

źródło: comment_16529810592y55i6JTXsMFOfowgP9gln.jpg

Pobierz
  • 198
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: dużo się teraz mówi (przynajmniej w anglojęzycznych podcastach) o tej formie magnezu - L-Treonian Magnezu, że przekracza barierę krew-mózg i ma właściwości nootropowe. Wiesz coś na ten temat? dzięki za fajny content as always ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@syjusz: Jeśli ktoś ma niedobory to musi zjadać dziennie dużo tabletek tego leku, bo ma on niską dawkę. Jest spoko dla osób, które mają problem z połknięciem dużych tabletek i potrzebują też uzupełniać potas. Jak nie masz z tym problemu, to możesz wybrać inny preparat z większą zawartością magnezu, żeby brać mniej tabletek na dzień.
  • Odpowiedz
@fledgeling: lekarze znają na to przepis w ogóle? :D Plyn Burowa jest do kupienia jako surowiec tzn. że nie można go sprzedać jako lek robiony, bo jest to tylko 1 składnik (w systemie). A pojedynczych składników pewnie nawet nie ma do kupienia znając rzeczywistość apteczną xd
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:


m.in. zmęczenie, drętwienie kończyn, mrowienia, zaburzenia pracy serca, wypadanie włosów, sucha skóra i łamliwość paznokci.
Czy to możliwe że 90% społeczeństwa ma niedobory magnezu?

Musiałbyś wydać solidne kilkaset złoty aby stwierdzić czego masz niedobór.
Te objawy równie dobrze mogą wskazywać na problemy z kręgosłupem, niedobór witaminy D3, niedoczynność tarczycy, niski poziom żelaza lub witamin z grupy B itp.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dwa__fartuchy: jako anemik po (morfologia wykazała niedoborór czerwonych krwinek, żelaza. Zrobiłem badanie po jakimś roku odkąd ową podejrzewałem) co ja mam niby zrobić? Magnez nie wchłania się z żelazem, żelazo nie wchłania się bez witaminy c itd. To co ja mam jeść i kiedy? Jak to jest, że ludzie od zarania dziejów żyli bez świadomości tego i było okej? Jak wszyscy moi kumple i znajomi żyją nie będąc zmęczonymi, nie
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Czy to prawda, że magnez lubi się z witaminą D i warto łączyć, bo pomaga to witaminie D? A tak przy okazji serdecznie dziękuję, że poświęcasz swój czas dla mireczków na wykopie, najsympatyczniejszy farmaceutyczny różowy pasek! ()
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: I Ty farmaceutko powtarzasz te bzdury z folderów reklamowych leków. Organizm człowieka nie zdążył ewoluować do efektywnego przyswajania podstawowych składników odżywczych z leków i suplementów. Próbujesz wmówić ludziom że z naturalnych produktów procentowo przyswoją mniej niż jakiegoś syntetycznego gówna które dodatkowo przechodzi przez wątrobę. Brawo. Zobaczysz jak działają leki i suplementy gdy gwarancja na organizm zacznie się kończy, wtedy już nie jest tak kolorowo jak w reklamach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: możesz mi wytłumaczyć jedną rzecz? Nigdy nie rozumiałem skąd różnica we wchłanialności magnezu (i innych pierwiastków). Z mojej wiedzy chemiczno-biologicznej wynika że sole ulegają dysocjacji na jony, o są transportowane do krwiobiegu przez białka na powierzchni komórek również pod postacią jonów. Skąd różnica we wchłanialności w takim razie? Czy węglan i tlenek nie będą reagować z kwasem solnym tworząc chlorek magnezu, który zdysocjuje podobnie jak forma organiczna? W wodzie
  • Odpowiedz