Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6662797/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-17-05-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE @stepniaczio @Luck_89

Ambicje klimatyczne UE wiszą na włosku w Parlamencie Europejskim.
W tym tygodniu Komisja Ochrony Środowiska (ENVI) ustali swoje stanowisko w sprawie kluczowych elementów pakietu klimatycznego Komisji Europejskiej, znanego jako Fit for 55, a który ma na celu zmniejszenie emisji o 55% w ciągu dekady. Jednak jak powiedział wiceprzewodniczący centrolewicowej frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) Mohammed Chahim, większość za wzmocnieniem propozycji Komisji jest w wielu przypadkach "cienka jak brzytwa". A nawet jeśli te propozycje prześlizgną się przez komisję, będą musiały stawić czoła poważnym wyzwaniom podczas głosowania w pełnym składzie Parlamentu w przyszłym miesiącu. Jak ostrzegł Chahim, celem KE reedukacja o wysokości 55% to "absolutne minimum", aby zapewnić osiągnięcie celów klimatycznych bloku i dodał, że "Najlepiej byłoby, gdybyśmy wykazali się większymi ambicjami, ponieważ tego właśnie od nas wymagano". W sytuacji, gdy rządy wielu państw UE będą próbowały odrzucić te środki i cele, które im się nie podobają, Komisja liczy na pomoc eurodeputowanych w obronie pakietu w rozmowach międzyinstytucjonalnych, które rozpoczną się jeszcze w tym roku. W tym tygodniu ENVI zajmie się siedmioma propozycjami politycznymi, czyli dwoma dokumentami określającymi cele w zakresie redukcji krajowych emisji (znanymi jako rozporządzenie dotyczące wspólnego wysiłku redukcyjnego) i biotopów obniżających zawartość dwutlenku węgla (LULUCF), emisjami pochodzącymi z lotnictwa mocno powiązaną z plątaniną propozycji obejmujących reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), podatek graniczny od emisji dwutlenku węgla (CBAM) i Społeczny Fundusz Klimatyczny. W niektórych przypadkach ENVI postuluje więcej, niż zaproponowała Komisja. Kompromis osiągnięty przed głosowaniem w sprawie biotopów obniżających zawartość dwutlenku węgla wyznaczył dodatkowy cel, zgodnie z którym UE miałaby pochłaniać o 50 mln ton więcej emisji ze złóż naturalnych, takich jak lasy. Osiągnięto również wstępne porozumienie w sprawie wzmocnienia rozporządzenia dotyczącego wspólnego wysiłku redukcyjnego. Zgodnie z propozycją komisji Europejskiej linie lotnicze będą musiały spełnić bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji. Jednak w przypadku dwóch dokumentów kluczowych dla określenia ogólnego zakresu redukcji emisji wszystko jest pod znakiem zapytania, a zwłaszcza reforma rynku emisji dwutlenku węgla, która wzmacnia i rozszerza system ETS, m.in. poprzez wprowadzenie nowej ceny emisji dwutlenku węgla na paliwa grzewcze i transportowe, oraz związanego z nią podatku granicznego od emisji dwutlenku węgla, który ma nałożyć opłatę na import z krajów nieposiadających systemu cen emisji dwutlenku węgla w celu ochrony przemysłu UE przed nieuczciwą konkurencją.

USA ponownie w Somalii
Prezydent USA Joe Biden wydał rozkaz wysłania do Somalii około 500 doradców operacji specjalnych, którzy mają szkolić lokalne siły w walce z bojownikami al-Shabab, przywracając tym samym poprzednią obecność wojskową Stanów Zjednoczonych w tym kraju.

Irańczycy w Tadżykistanie
Irańska delegacja wojskowa pod przewodnictwem Szefa Sztabu Generalnego Maj Gen. Mohammada Bagheri odwiedziła Tadżykistan w celu omówienia rozszerzenia dwustronnej współpracy wojskowej. W Duszanbe Mohammad Hossein Bagheri spotka się z prezydentem Tadżykistanu Emomalim Rahmonem , a także z najwyższym dowództwem i wysokimi rangą urzędnikami kraju. Delegacja uczestniczyła również w otwarciu zakładu produkcyjnego, który będzie wytwarzał irańskiego taktycznego drona Ababil-2.

USA zniesie część sankcji na Kubę
Stany Zjednoczone zniosą niektóre sankcje nałożone na Kubę przez poprzednią administrację. Zmiany dotyczą niektórych podróży, znoszą ograniczenia w przekazach rodzinnych i przywracają program łączenia rodzin. Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez powiedział, że jest to pozytywny krok, ale narzekał, że blokada amerykańska pozostaje w mocy. Ogólnie rzecz biorąc, jego zdaniem polityka USA wobec Kuby nie sprawdziła się.

Dlaczego tylu oligarchów wybierało Londyn?
Spośród wszystkich sankcji, jakie Zachód nałożył na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, największe znaczenie symboliczne, jeśli nie największe konsekwencje gospodarcze, miały te wymierzone w bliskie środowisko Władimira Putina. Brytyjski rząd chwali się, że ogłosił działania przeciwko większej liczbie powiązanych z Putinem niż jakikolwiek inny kraj. Mniej chętnie mówi o tym, dlaczego tak się dzieje. Londyn od dawna jest celem podróży dla brudnych pieniędzy. Skorumpowany kapitał płynął do Wielkiej Brytanii z całego świata, ale nikt nie ma wątpliwości, że rosyjski wkład jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do problemu prania brudnych pieniędzy, który Krajowa Agencja ds. Przestępczości szacuje ostrożnie na 100 mld funtów (125 mld dolarów) rocznie. Nieuczciwe pieniądze przyciągnęły do Londynu te same czynniki, które przyciągają czyste pieniądze, w tym długotrwała otwartość na inwestycje zagraniczne i silne prawa własności. Inną atrakcją jest jednak tajemnica finansowa, którą oferuje zarówno Wielka Brytania, jak i sieć jej satelitów offshore, od Jersey po Kajmany. Według szanowanego światowego indeksu tajemnicy finansowej, dzięki temu Wielka Brytania stała się bardziej mroczna niż klasyczne raje, takie jak Panama czy Liechtenstein. Swoją rolę odegrała również polityczna uległość kolejnych rządów, którego było przyjęcie do Izby Lordów, syna rosyjskiego oligarchy, czy tzw. „wiza inwestorska” pozwalająca na pobyt jako rezydent w UK. Dlatego rosyjscy oligarchowie, tak chętnie wybierali Londyn jako miejsce swojego pobytu.

Amerykańskie testy broni hipersonicznej
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że przeprowadziły udany test broni hipersonicznej, która leci z pięciokrotną prędkością dźwięku. Test został przeprowadzony w sobotę u wybrzeży południowej Kalifornii, gdy bombowiec B-52 wypuścił broń szybkiego reagowania typu Air-launched Rapid Response Weapon.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #geopolityka #ekonomia