Wpis z mikrobloga

Słuchałem sobie ostatnio audycji w Polityce Insight gdzie jeden ekspert od ekonomii mówił o stopach procentowych, że rzeczywiście to jest problem, że on sam ma kredyt no i jemu też oferowane stałe stopy procentowe jak brał kredyt, ale WTEDY TO BYLA OFERTA NIEOPLACALNA, WIEC ON NIE WZIAL, ALE TERAZ DOPIERO SIE JUZ OPLACA XD.

Czy my wszyscy musimy płacić cenę kredytu za tych chytrusow i chcicow, którym wtedy przy śmiesznie nierealnych stopach procentowych nie opłacało się brać kredytu że stałą stopa, choć mieli taką szansę, a teraz jak jest inaczej to OLABOGA PODATNIK POMUSZ XD?

Niech się w takim razie zyskami dziela, które nadal mają z powodu stopy procentowej na realnym poziomie 100% niższym do inflacji. #nieruchomosci
#inflacja
  • 44
@niezdiagnozowany: przez ostatnie 2 lata wszyscy z prezesem NBP na czele trąbili, że stopy do końca 2022 nie wzrosną a nawet mogę być ujemne. Niektórzy 'eksperci' twierdzili że do poziomów sprzed pandemii (2.5%) wrócimy w 2029. Bank też przecież nie ma interesu oferować kredyt ze stałym procentem, który będzie przez te 5 lat niżej oprocentowany niż średnie stopy procentowe. Wtedy podejmowanie decyzji o wejściu w stała stopę to było jak stwierdzenie,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@niezdiagnozowany: kogo w takim razie polecasz jako specjalistę którego należy słuchać w takich kwestiach? Najlepiej ktoś to przewidział co się stanie, a nie jest tylko specjalistą od analizy wstecznej.
@Twajdy: polecam przed podjęciem tak ważnych decyzji jak wzięcie kredytu hipotecznego,przede wszystkim przeczytanie że zrozumieniem umowy, zrozumienie tego jak działa stopa referencyjna i połączony z nią wibor, posłuchanie różnych ekspertów, a nie tylko NBP (dziwna sprawa, że na co dzień wszyscy śmieją się z NBP i Glapy, a akurat przed podejmowaniem decyzji ślepo wierzyli w to co glapa mówi ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i podjęcie decyzji z
@Twajdy: akurat w moim otoczeniu eksperci ekonomii w 2020/21 brali kredyty lub doradzali innym, jaki wybrać – i wszyscy wybrali stałe. Nawet jeśli ostatecznie by byli na minus, w kredycie na mieszkanie na #!$%@? 30 lat nie chodzi o to, żeby koniecznie zyskać, tylko żeby wybrać opcję bezpieczną – są różne zdarzenia losowe.

Incentives, umiejętności, i jeśli nie płacisz, to jesteś produktem. Jeśli płacisz komuś za maksymalizację zdolności, to dostaniesz w
@zebatykocur: 1. Banki centralne, rządy, które prowadzić rozsądną politykę monetarna, pompowały gospodarkę nierealnie tanim kredytem plus wydawały miliony na przekupywanie wyborców socjalem. 2. Rządy, które zamiast prowadzić rozsądną politykę koronawirusowa zamknęły a potem nagle otworzyły gospodarkę pompując w nią pusty drukowany pieniądz.

Ponieść koszty inflacji powinien każdy tak jak podejmował ryzyko. Kto ma ponieść zyski kredyciarzy? Też całe społeczeństwo?
@niezdiagnozowany: kredyty są instrumentem, z którego ludzie korzystają posilkując się doradcami. Bank też weryfikuje zdolność kredytowa, określa bezpieczny bufor. W obecnej sytuacji przypisywanie pełnej odpowiedzialności niemającym żadnej wiedzy ekonimicznej Kowalskim, a pobłażanie i zdjęcie odpowiedzialności z całego sektora bankowego (czyli instytucjom, do których powinno się mieć społeczne zaufanie) jest niepoważne.
@kepinsky: co Ty za bzdury opowiadasz, każdy dorosły człowiek powinien być przede wszystkim rozsądny i podejmując tak poważna decyzję nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na tym co mówi mu sprzedawca, opłacany przez bank. I to że nie ma żadnej wiedzy też jest wierutną bzdura, bo przed tak ważna decyzja czyta się różne opracowania albo pyta znajomych pracujących w banku i tyle. Zwykły Kowalski był chciwy chciał mieć jak najwyzsza
@niezdiagnozowany: 100% zgoda. Natomiast już obecnie stopy są historycznie wysoko. Ile jeszcze można je podnosić? Powoli problem zaczyna dotyczyć nie tylko dzbanów co brali pod korek ale i zwykłych ludzi/firmy które brały kredyt rozsądnie.

Podstawowym celem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza – Rada dbać ma o stabilną, niską inflację. Stara się, by była ona jak najbardziej zbliżona do 2,5 procent, przy czym dopuszcza odchylenia o plus/minus jeden
@kepinsky: po pierwsze, w 2021 r. już miałeś szybko rosnąca inflację, którą trzeba było jakoś zatrzymać. Po drugie, jakoś osoby, które pracowały w bankowości w dużej mierze namawiały na branie kredytów że stałą stopa plus sami to robili, wątpię że jak ktoś ma kogoś znajomego w banku to go nie pyta o to jaki kredyt ma wziąć ;). Po trzecie branie kredytu na mieszkanie powinno wiązać się z jak najmniejszą liczbę
@niezdiagnozowany: Na podstawie https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy_archiwum.htm Od 1998 stopa referencyjna systematycznie spadała do poziomu 5,25 w 2003-06-26. Późniejsza maksymalna obserwowana wartość to 6,50 z 2004-08-26. Wibor 6M dobił wtedy do poziomu 7,25% w więc niewiele brakuje do obecnych 6,63%.

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że Polska do kraj z kartonu i za błędy rządzących płacą obywatele. Natomiast są jakieś granice.
przez ostatnie 2 lata wszyscy z prezesem NBP na czele trąbili, że stopy do końca 2022 nie wzrosną a nawet mogę być ujemne.


@kepinsky: lol co?!?!?! Może jeszcze Sasinowi będziesz ufał xDDDDD

Eksperci to od lat bili na alarm, że zerowe i niemal ujemne stopy procentowe to jest coś co nei ma prawa się utrzymać na dłużej i prędzej czy później się odbije.
problem, że on sam ma kredyt no i jemu też oferowane stałe stopy procentowe jak brał kredyt, ale WTEDY TO BYLA OFERTA NIEOPLACALNA, WIEC ON NIE WZIAL, ALE TERAZ DOPIERO SIE JUZ OPLACA XD.


@niezdiagnozowany: #!$%@? jaki chochoł xD. Facet wprost mówił że oferta zaledwie teraz jest ledwo opłacalna, więc w domyśle zupełnie się nie opłaca w dłuższym terminie bo stopy nie będą na tym poziomie wiecznie. Nie wiem, łykopek wszystko
@niezdiagnozowany: raz, koleś mówił o swoim przypadku, a dwa jasno wyjaśnił dlaczego te oferty to scam xD. Ale wykopek zepnie dupe, skrzydełka husarskie i do boju xD. Jak tam nawet nie mówił że chce tej pomocy, ale wykopek już go chce linczować za to że nie dał się oscamować bankowi xD.
polecam przed podjęciem tak ważnych decyzji jak wzięcie kredytu hipotecznego,przede wszystkim przeczytanie że zrozumieniem umowy, zrozumienie tego jak działa stopa referencyjna i połączony z nią wibor,


@niezdiagnozowany: ty, zoba. To jedyna część mojej umowy, w której jest cokolwiek wspomniane o wiborze.

Powiedz mi - czego się z tego dowiedziałeś?

Zresztą zrobienie researchu nie jest tak trudne bo bank musi dopełnić obowiązek informacyjny wobec konsumenta i powiadomic go tym jak kształtuje się
Pobierz
źródło: comment_1652621655Xs6NcyVIK1OKD0HZH85i7w.jpg
kredyty są instrumentem, z którego ludzie korzystają posilkując się doradcami. Bank też weryfikuje zdolność kredytowa, określa bezpieczny bufor. W obecnej sytuacji przypisywanie pełnej odpowiedzialności niemającym żadnej wiedzy ekonimicznej Kowalskim, a pobłażanie i zdjęcie odpowiedzialności z całego sektora bankowego (czyli instytucjom, do których powinno się mieć społeczne zaufanie) jest niepoważne.


@kepinsky: nie, nie panie kolego. Już ci odpisał, że masz być ekspertem, masz zrobić risercz, ma wszystko leżeć na twoich rękach, bank
rozumiem, że nie spytales co dalej, nie było żadnych informacji dołączonych do umowy, a Ty zostałeś przy takiej info, biorąc kredyt na 30 lat xD?


@niezdiagnozowany: skierowałem pytanie do ciebie. Czego się dowiedziałeś?

WIBOR 6m jest 6,35 a stopa referencyjna 5,25 gdzie tu 6% XD?


@niezdiagnozowany: 5 maja - stopa procentowa 3,5%, wibor 6M 6,55%. Różnica 3,05%. Obecna różnica, 1,38%. Do następnej aktualizacji pewnie znów wzrośnie do 2 jak nie
@Krupier: że muszę poczytać czym jest WIBOR skoro tego nie wiem i nie podpisuje umowy do chwili jak się tego nie wiem, jeżeli podpisałeś taka umowa nie wiedząc czym jest WIBOR to gratulacje.

Bo obecnie odpłynął nawet na 2% od stopy. I o to jest afera, nie o to, że rośnie


Obecnie WIBOR 6m wynosi 6,55% a stopa referencyjna 5,25% więc nie kłam bezczelnie.
że muszę poczytać czym jest WIBOR skoro tego nie wiem i nie podpisuje umowy do chwili jak się tego nie wiem, jeżeli podpisałeś taka umowa nie wiedząc czym jest WIBOR to gratulacje.


@niezdiagnozowany: no, ale mówiłeś, że bank o tym informuje i głupi ludzie, którzy umów nie czytajo! :<

Ale ok, zrobiłeś risercz, dowiedziałeś się, że wibor jest ustalany w zasadzie z dupy na podstawie nieistniejących transakcji. Co to zmienia w
@Krupier: po raz kolejny manipulujesz, ściągnąłes wzór umowy kredytu z neta, na którym masz jeszcze nawet znak wodny xD.

Specjalnie zerknalem do swojej umowy kredytowej, która w pełni zawiera klauzulę informacyjna pod umową co do zmienności stop procentowych. Proszę bardzo tak wygląda informacja od banku.

obecny - istniejący w danym miejscu, w danym okresie, w danej chwili

Źródło słownik języka polskiego
Pobierz
źródło: comment_16526231575ntDlDcNhJHuIzC6Hy86MN.jpg
po raz kolejny manipulujesz, ściągnąłem wzór umowy kredytu z neta, na którym masz jeszcze nawet znak wodny xD.


@niezdiagnozowany: ale mnie nie interesuje co ty sobie ściągasz z internetu. Wkleiłem ci screen z mojej umowy, to jedyny jej fragment gdzie jest wspomniane o wiborze.

Moje pytanie pozostaje aktualne.

obecny - istniejący w danym miejscu, w danym okresie, w danej chwili


@niezdiagnozowany: nom. I dany okres czyli początek "afery wiborowej", początek
poprawiłem się napisałem ściągnąłes* to co wkleiłem to jest fragment mojej umowy kredytowej.


@niezdiagnozowany: ech, powtórzę:

Wkleiłem ci screen z mojej umowy, to jedyny jej fragment gdzie jest wspomniane o wiborze.

Moje pytanie pozostaje aktualne. Dla czytelności również powtórzę:

Ale ok, zrobiłeś risercz, dowiedziałeś się, że wibor jest ustalany w zasadzie z dupy na podstawie nieistniejących transakcji. Co to zmienia w twojej decyzji? Jakie masz inne opcje jeśli ta ci nie
@Krupier: czyli rozumiem, że przeczytałeś umowę od deski do deski nie rozumiejąc danej klauzuli umownej i podpisałeś tę umowę?

To Ty chyba kłócisz się z tą definicją jak próbujesz stwierdzić, że podajac dane historyczne podajesz dane obecne
czyli rozumiem, że przeczytałeś umowę od deski do deski nie rozumiejąc danej klauzuli umownej i podpisałeś tę umowę?


@niezdiagnozowany: odpowiesz na moje pytanie czy będziesz je zbywał? Bo ja nie mam czasu na głupie gierki i niepoważnych ludzi.

To Ty chyba kłócisz się z tą definicją jak próbujesz stwierdzić, że podajac dane historyczne podajesz dane obecne


@niezdiagnozowany: podaję informację z danego okresu czyli z okresu od początku wzrostów na wiborze.
@Krupier: @Krupier: dowiedziałem się że jednym ze składowych kosztu kredytu i raty jest WIBOR który wynosi aktualnie 3,5%, co może się zmienić, więc nie wiedząc co to jest WIBOR poprosiłbym o udzielenie informacji przez pracownika banku plus o udostępnienie na takiej informacji na trwałym nośniku. Rozumiem, że Ty nie wiedząc co to jest WIBOR, przeczytałeś umowę od deski do deski i machnaales ręką, że jakaś zmienna, która będzie wpływać na
dowiedziałem się że jednym ze składowych kosztu kredytu i raty jest WIBOR który wynosi aktualnie 3,5%, co może się zmienić, więc nie wiedząc co to jest WIBOR poprosiłbym o udzielenie informacji przez pracownika banku plus o udostępnienie na takiej informacji na trwałym nośniku


@niezdiagnozowany: no i dowiedziałeś się, że wibor jest ustalany w zasadzie z dupy na podstawie nieistniejących transakcji. Co to zmienia w twojej decyzji? Jakie masz inne opcje jeśli
@Krupier: wziąłbym kredyt w oparciu o stała stopę oprocentowania albo nie brałbym go wcale.

napisałem "obecnie", nie "na dzień 15.05". Sam wkleiłeś definicję słowa "obecnie" mówiącą, że oznacza to "dany okres" więc by nie było wątpliwości uściśliłem, o który okres chodzi.


Biorąc pod uwagę dane historyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Krupier: to jest Twoje życie, nie moje, Twoje decyzje, Twoje konsekwencje i teraz nie każ ich spłacać całemu społeczeństwu. Swoją drogą kupując nieruchomość w 2017 r. trafiłeś na okres jeszcze w miarę tanich nieruchomości i rekordowo ujemnych stóp procentowych.
to jest Twoje życie, nie moje, Twoje decyzje, Twoje konsekwencje i teraz nie każ ich spłacać całemu społeczeństwu.


@niezdiagnozowany: ależ nie każę. Chcę po prostu by gra była fair, a nie, że banki będą sobie z wiboru robić drugą marżę.

Chcę też pokazać, że, jak sugerowałeś, samo przeczytanie umowy może nie wystarczyć bo niekoniecznie są w niej zawarte istotne informacje nt. wiboru. A oczekiwanie od klienta by robił jakiś mega risercz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Krupier: niestety dyskusja z ludźmi na tym tagu nie ma większego sensu, z tego powodu że nie wiedzą oni jak wyglądała przez ostatnie lata sytuacja prawna na rynku kredytów, nieruchomości itp. Przekonać się o zawiłości przepisów można tak na prawdę dopiero w momencie gdy samemu się kupuje/buduje. Sam nie wiedziałem o tym że będę musiał lecieć do sądu kilka razy żeby wykreślać i dodawać wpisy w KW.
Specjaliści WKP investment to