Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#wynajem #nieruchomosci #prawo
Januszowi wynajmującemu mi pokój przyszła chyba aktualizacja miniratki, bo po raz pierwszy od trzech lat odkąd wynająłem odezwał się do mnie i wyskoczył z tekstem że musimy się zobaczyć i ustalić w wyniku obecnej sytuacji nową, rynkową stawkę za miesiąc. Szkoda że standard jest dużo poniżej rynkowego, coś w stylu późne lata 90... xD No ale miałem tanio, więc wcześniej mi to nie przeszkadzało, mimo że wstyd nawet kolegę na chlanie zaprosić, nie mówiąc już o jakiejś dziewczynie. W zasadzie pracuję zdalnie i nic mnie w tym mieście nie trzyma, więc zastanawiam się nad pisemną odmową proponowanej przez niego podwyżki. Domyślam się, że skutkuje to wtedy wg przepisów przerwaniem umowy. Co jednak z okresem wypowiedzenia, obowiązuje mnie taki jak mam w umowie? Mam umowę na czas nieokreślony. Domyślam się, że gdybym odmówił januszowi to on się niemożebnie wkurzy i będzie chciał wydymać mnie na kaucję, ale mam kartę pułapkę w postaci zapytania w skarbówce o odprowadzanie przez niego podatków z tytułu najmu. Znając go na pewno ich nie płaci xD.


Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #627f94a75bd3ed11a18a2075
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 15
@AnonimoweMirkoWyznania:
W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 1, lokator może:

1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. , albo

2) zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna,
OP: @mat53: pasuje mi i wiem że siłą mnie do tego nie może zmusić, ale nie wiem co z okresem wypowiedzenia, czy wg umowy czy kodeksu cywilnego. Nie umiem się odnaleźć w tych wszystkich kruczkach prawnych.
@Bushus: thx mireczku
@Reanef: nasranie na jego ofertę podwyżki to jeden z rozważanych wariantów. Drugi to zaakceptowanie jej i równoczesne szukanie innego mieszkania, bo jak mam płacić średnią miastową to niech chałupa
OP: @spie_z_tata: nie #programista15k, tylko #korposmiec5k. Chodzi mi głównie o to, że nie zamierzam płacić średniej rynkowej stawki za mieszkanie w standardzie niższym niż średni i chcę potencjalnie skorzystać z możliwej wg prawa odmowy podniesienia czynszu. Poza tym nie wiem dlaczego wziąłeś moje śmieszkowanie o miniratce do siebie, czyżby uwierał wzięty na zerowych stopach kredyt na maksimum zdolności? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kfiatek_na_parapecie:
OP: @mateusz-bogacki: pracuję zdalnie, więc w ostateczności mogę przeczekać trudniejsze miesiące u mamusi ( ͡° ͜ʖ ͡°) W przeciwieństwie do większości malkontentów na mirko mam normalną rodzinę, stary mi nie właził do wanny ani nie lał kablem od prodiża bym traktował powrót do domu jako życiową porażkę.

Zaakceptował: sokytsinolop
@AnonimoweMirkoWyznania: podwyżka czynszu dla ważności musi być na piśmie, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia jego wysokości. Jeżeli się zgodzisz to po upływie tego okresu płacisz nową stawkę, milczenie oznacza zgodę. Jeżeli pisemnie odmówisz to umowa się rozwiąże po tych 3 miesiącach.
OP: @2564: no właśnie. Mnie chodzi w moim wpisie nie tyle o podwyżkę (której szczerze mówiąc się spodziewałem), a o zbyt dużą podwyżkę jak sądzę po dość cwaniackim tonie janusza. Moje mieszkanie to na prawdę niski standard i nie raz nie dwa męczyłem się z jakimiś problemami o których nawet nie mówiłem januszowi. Chce podwyższyć czynsz? OK, ale nie do średniej miastowej, a jak o tyle to niech robi remont