Wpis z mikrobloga

Czym są liminal spaces?

Najprościej mówiąc liminal znaczy przejściowy zarówno fizycznie czy miejsce które mijamy w ciągu dnia jak i stan w którym się znajdujemy np. siedzimy w poczekalni przed rozmową o pracę i znajdujemy się w stanie przejściowym między bezrobociem a pracownikiem kolejnego bezdusznego korpo.

Zwykle liminal space u odbiorcy (odwiedzającego ale czasem też oglądającego fotografie) wywołuje jeden z kilku stanów:
- poczucie nostalgii - zwykle przy starych zdjęciach miejsc zabaw dzieci, lub w miejscach gdzie mamy fałszywe uczucie, że je kojarzymy
- poczucie odrealnienia - różne powtarzające się elementy, dziwne kolory miejsca
- poczucie strachu przed pustym miejscem (kenopsia) - najczęściej puste częściowo ciemne korytarze szkół i biura
- poczucie zagubienia - rzadziej spotykanie odczucie, zwykle przy architekturze o dziwnej geomerii
- poczucie lęku - głównie do zaobserwowania przy zdjęciach nocnych na otwartej przestrzeni gdzie światło mocno się odcina od ciemności

Miejsca z potencjałem na liminal space: pusta plaża w nocy, szkoła wieczorem, obiekt biurowy w trakcie demontażu z niepełnym umeblowaniem, porzucone budynki, pusty szpital, zamknięte centra handlowe.

Od dziecka ciągnęło mnie w stronę liminal spaces chociaż wtedy nie wiedziałem o takim zjawisku. Uwielbiałem szkolne dyskoteki w nocy bo wtedy można było się szwędać po pustych ciemnych korytarzach. Uwielbiałem wszystkie sytuacje gdzie trafiałem w weekend z kimś znajomym do jego biura zgarnąć jakąś pierdołę. Wtedy budynki są jakieś inne, bardziej gubią człowieka. Tak samo Tesco Gocław gdy się zamykało i pół sklepu było dosłownie puste.

Chyba najlepszym momentem na napatrzenie się na liminal spaces był lockdown 2020. Jednak byłem debilem i zamiast zwiedzać pustkę to też siedziałem na dupie. Teraz zaczynam swój mini projekt pseudoartystyczny w poszukiwaniu liminal spaces wokół siebie ale stwierdziłem, że fotografowanie każdego korytarza telefonem nie ma sensu dlatego wybrałem aparat na kliszę. Po pierwsze postarza to fotografię a po drugie jestem ograniczony ilością zdjęć na kliszy przez to muszę wybierać jakość ponad ilością. Klisza jest jeszcze nie skończona ale jak już coś stworzę to się pochwalę.

Poniżej wrzucam kilka przykładowych liminal spaces

#ciekawostki #liminalspaces #gruparatowaniapoziomu
Pobierz SzubiDubiDu - Czym są liminal spaces?

Najprościej mówiąc liminal znaczy przejściow...
źródło: comment_16518199878yyF4Pft1FxGknyxZbSw9E.jpg
  • 152
@fledgeling: House of Leaves brzmi swietnie, wlasnie zamawiam z amazona. Szkoda ze wydaje sie praktycznie niedostępna po polsku. Z ciekawie zbudowanych ksiazek moge polecic 'Grę w klasy' Cortazara. Mozna czytac ciągiem lub na zasadzie hiperlinków między roznymi rozdziałami.
@SzubiDubiDu: kurde wiem co to za uczucie. Jedno z takich najświeższych doświadczeń przydarzyło mi się, gdy wychodziłem z kina o 1:00 i przez przypadek wyszedłem do galerii zamiast na zewnątrz. W środku tylko część świateł była zapalona na zapleczach sklepów. Na drodze znajdowały się tabliczki, które wskazywały drogę do wyjścia. Wydaje mi się, że za to dziwne uczucie odpowiada fakt, że to ogólnie z definicji zatłoczone miejsca, ale brakuje w środku
@Marmite jest gra "the mystery of time and space" zwana też MOTAS. Gra jest bardzo stara - jeszcze we flashu i trudno ją uruchomić - chyba przez jakiś emulator flasha. Tutaj można poczytać jak uruchomić https://i.reddit.com/r/motas

Byla chyba też gra "Myst" ale nie grałem.

@SzubiDubiDu książka "house of leaves" to bardzo trudna lektura - wątek horroru jest fajny, ale jest też parodia wpisów naukowych - i trudno przez to przejść
@SzubiDubiDu: Ładnych parę lat temu pracowałem w dużym biurze w obsłudze zadłużeń na rynkach bliskowschodnich - przychodziłem do biura w niedziele i zaczynałem o 6:00 rano jako jedyny pracownik firmy. Uczucie towarzyszące przebywaniu w pustym biurowcu i oczekiwaniu na wschód słońca w otoczeniu szklanych ścian było niesamowite. Cały tętniący życiem moloch zastygał wtedy w ciszy i buczał jedynie automat do przekąsek - mój jedyny towarzysz.

Te niedziele to było uosobienie uczuć