Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chcę rozpocząć #inwestowanie moich obecnych #oszczednosci. Na razie planuję zostawić 30k zł na koncie oszczędnościowym, a następnie zainwestować 180k zł w #fundusze indeksowe, 90k zł w #obligacje i 30k zł w inne (#bitcoin, #zloto, etc). Będę do tego dokładać 40-50% pensji, utrzymując te proporcje.

1. Jak często powinienem inwestować środki z pensji - co miesiąc czy rzadziej? Jeżeli chodzi o sam rebalancing, słyszałem, że kilka godzin raz na kwartał to dobry limit dla laika.

2. Przeczytałem słynną książkę Iwucia, ale nadal czuję niepokój przed otwarciem kont i dokonaniem konkretnych zakupów. Martwię się, że nie zrozumiem jakiegoś detalu, coś źle kliknę, sprzedam w złym momencie i stracę środki. Czy moje obawy są zasadne? Czy powinienem skorzystać z pomocy asystenta/kogoś, kto będzie weryfikować, że nie robię czegoś głupiego?

3. Chciałbym przede wszystkim inwestować globalnie z małym udziałem polskiego rynku (np. obligacje EDO indeksowane inflacją). Jeżeli dokonuję zakupów w dolarach, to lepiej to robić z konta #wise czy np. walutowego w #ing?

4. W jaki sposób najlepiej minimalizować opłaty i #podatki, które mogą zjadać dużą część zysków?

5. Mam małą firmę, nie planuję małżeństwa ani dzieci, oczywiście nie wierzę w emeryturę z ZUS, chcę z czasem przenieść się na zachód. Czy #ike #ikze #ppe lub #ppk mają w moim przypadku jakiekolwiek zastosowanie?

Z góry ogromne dzięki za wsparcie, finansowe Mirki - pomożecie mi w odpowiedzialnym planowaniu dalszego życia!

#pytanie #inwestycje #pieniadze #finanse

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6272a3c1ad261bf67469bf7e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Chcę rozpocząć #inwestowanie moich ...

źródło: comment_1651785655Ck3XnlnmiZFgdH4GxEMmkv.jpg

Pobierz
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: > Jak często powinienem inwestować środki z pensji - co miesiąc czy rzadziej?
Jak masz tyle, żeby opłata od pojedynczej transakcji nie była za duża, to nie widzę sensu rzadziej, skąd taki pomysł? Jak masz już proporcje to co miesiąc wkładasz w to czego brakuje i git.

Jeżeli chodzi o sam rebalancing, słyszałem, że kilka godzin raz na kwartał to dobry limit dla laika.

https://inwestomat.eu/czy-warto-rownowazyc-proporcje-portfela-inwestycyjnego/

Martwię się, że nie zrozumiem
@AnonimoweMirkoWyznania: MIreczku ja dokupuje co miesiąc i tak jest ok, obligacje na luzaku stresu nie ma z giełdą przy wszystkich spadkach wkuriwam sie strasznie i żałuję, jak masz podobnie i będzie często patrzył i zaglądał to polecam tylko obligacje bo tam z dnia na dzień tylko rośnie i to uspokaja, a już absolutnie żadne fundusze i to w takiej proprocji nie jesteś iwuciem nie kupisz tego z taką świadomosćią i z