Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6622697/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-19-04-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro

Wybory w Timorze Wschodnim
Rozpoczęła się druga i ostatnia tura wyborów prezydenckich w Timorze Wschodnim. Zdecydowanym faworytem w sondażu jest laureat Nagrody Nobla Jose Ramos-Horta, który kierował krajem w latach 2007-2012 i otrzymał 46,5% głosów w pierwszej turze głosowania w zeszłym miesiącu, potrzebuje zaledwie 30 tys. dodatkowych głosów, aby zapewnić sobie zdecydowaną większość. Oczekuje się, że wyniki wstępnego liczenia głosów będą dostępne we wtorek. Następny prezydent zostanie zaprzysiężony 20 maja, w 20. rocznicę uzyskania przez Timor Wschodni niepodległości po brutalnej okupacji przez sąsiednią Indonezję. Ramos-Horta, który pełnił również funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych, zmierzy się z urzędującym prezydentem Francisco "Lu Olo" Guterresem, również znanym działaczem ruchu oporu, który w pierwszej turze uzyskał 22,1% głosów. Ramos-Horta powiedział, że czuje się zmuszony do ubiegania się o urząd prezydenta po tym, jak Lu Olo odmówił zaprzysiężenia ponad pół tuzina ministrów po wyborach w 2018 r. w związku z dochodzeniami w sprawie domniemanych uchybień. Decyzja ta zapoczątkowała trwający impas polityczny. Ramos-Horta powiedział, że naród może spodziewać się "politycznego trzęsienia ziemi", jeśli zostanie wybrany, ale Damien Kingsbury, ekspert ds. Timoru Wschodniego i emerytowany profesor na australijskim Deakin University, powiedział, że rozwiązanie parlamentu może "wprowadzić poziom niestabilności z powrotem do systemu politycznego Timoru". W stolicy kraju, Dili, wyborcy ustawiali się w kolejkach przed lokalami wyborczymi, a po oddaniu głosu maczali palce w fioletowym, niezmywalnym tuszu. Wielu ludzi ma nadzieję, że kandydat na prezydenta, który zostanie wybrany i ten, który nie zostanie wybrany, będą mogli uścisnąć sobie dłonie i doradzać sobie nawzajem, aby zapewnić stabilność i nie wywoływać kryzysu.

Główne banki światowe zacieśniają politykę finansową
Główne banki centralne, które już planują podwyżki stóp procentowych w ramach walki z inflacją, przygotowują się również do wspólnego wycofania się z kluczowych rynków finansowych w ramach pierwszej w historii rundy globalnego QT(Quantitative tightening), czyli "ilościowego zacieśniania", które ma ograniczyć akcję kredytową i wstrzymanie skupu aktywów z rynku, ale to zwiększy napięcie w i tak już spowalniającej gospodarce światowej. Amerykański FED i jej najważniejsi partnerzy w Europie, Japonii, Wielkiej Brytanii i innych krajach wpompowali w system finansowy około 12 bilionów dolarów, aby walczyć z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, kupując szereg aktywów, a w niektórych przypadkach oferując bankom długoterminowe pożyczki w ramach masowego QE(Quantitative Easing), czyli „ilościowego łagodzenia”. Obecnie, gdy powszechnymi obawami jest gwałtowny wzrost inflacji, banki zmieniają kurs. Analitycy Morgan Stanley oszacowali niedawno, że Fed, Bank Anglii, Europejski Bank Centralny i Bank Japonii mogą zmniejszyć wartość swoich portfeli o 2,2 bln USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozpoczynając od maja, który ma być spodziewanym szczytem polityki QE(łagodzenia). Jest to wyjątkowy moment. Globalny kryzys finansowy w latach 2007-2009 również wywołał falę QE, czyli łagodzenia, ale kolejne ożywienia nigdy nie były na tyle silne, ani nie wywołały na tyle wysokiej inflacji, aby spowodować zsynchronizowane zacieśnienie polityki pieniężnej. Usunięcie się potężnych nabywców z banków centralnych z rynków ważnych dla ustalania globalnych stóp procentowych, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, może mieć duże znaczenie. "Potrzebujemy zacieśnienia warunków finansowych. Możliwe jednak, że zmiany stóp lub zmiany w bilansie będą miały większy wpływ na warunki finansowe, niż nam się wydaje" - powiedziała Karen Dynan podczas prezentacji w Peterson Institute for International Economics. Jednym z zagrożeń jest to, że skutki QT będą odczuwalne w słabszych gospodarkach o wysokim poziomie zadłużenia i "spowodują falę kryzysów związanych z długiem publicznym na całym świecie, która zakłóci funkcjonowanie rynków" i jeszcze bardziej zaostrzy warunki w krajach rozwiniętych. Pandemia w dalszym ciągu wpływa na kształt światowego handlu, a główne obszary chińskiej gospodarki są zablokowane; wojna na Ukrainie stała się tragedią humanitarną, która wpływa na przepływy paliw, żywności i minerałów przemysłowych na całym świecie; a inflacja wzrasta do poziomu najwyższego od wielu dekad, co skłania banki centralne krajów rozwiniętych do podjęcia działań w celu jej powstrzymania. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy spotykają się w tym tygodniu na swoich sesjach, a zdominowane przez wcześniej wymienione czynniki skłoniły MFW do ujawnienia w zeszłym tygodniu, że po raz drugi w tym roku obniży prognozę globalnego wzrostu.


Narastający konflikt w Strefie Gazy
Izraelskie Siły Powietrzne uderzyły wczoraj wieczorem w wiele celów w Strefie Gazy, w tym w zakład produkcji broni Hamasu, w odpowiedzi na rakiety wystrzelone wcześniej w kierunku izraelskich miast Kissufim i Ein HaShlosha. Uderzenia te zostały przechwycone przez izraelski system obrony powietrznej Iron Dome. Hamas odpowiedział dzisiaj na ataki , wystrzeliwując w kierunku Izraela pociski ziemia-powietrze. Rzecznik Hamasu Hazim Qassem powiedział, że nie było rannych w atakach, których celem był obiekt na zachód od Khan Younis i stwierdził, że samoloty zostały ostrzelane z broni przeciwlotniczej. Według doniesień, w kierunku izraelskich samolotów wystrzelono rosyjski pocisk rakietowy ziemia-powietrze Strela (SA-7).

Powolne plany otwarcia Szanghaju
W ramach starań o złagodzenie rygorystycznego zamknięcia i powrót do normalnego życia, Szanghaj wyznaczył cel, aby do środy powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 poza obszar objęty kwarantanną. Będzie to wymagało przyspieszonych testów i przeniesienia osób, które uzyskały wynik pozytywny, do ośrodków kwarantanny, jak twierdzi urzędnik lokalnej Partii Komunistycznej. W sobotę władze w Szanghaju wydały instrukcje dla kluczowych gałęzi przemysłu, w tym motoryzacyjnego, półprzewodników i biomedycyny, a dotyczących wznowienia produkcji. Przed wznowieniem działalności branże te muszą przedstawić lokalnym władzom sanitarnym plany, w jaki sposób ich działalność będzie zgodna z zasadami bezpieczeństwa COVID-19.

Ćwiczenia NATO na Łotwie
Wiosenny etap ćwiczeń wojskowych Namejs rozpoczął się w poniedziałek na Łotwie. Potrwają one do 27 kwietnia i bierze w nich udział 3 tys. żołnierzy z siedmiu krajów NATO, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Niemcy wstrzymują realizację projektów
Przywódca Serbów bośniackich Milorad Dodik ogłosił opóźnienie wprowadzenia ustawy, która przenosiłaby odpowiedzialność za obronę i sprawy podatkowe z Bośni i Hercegowiny do półautonomicznego regionu Republiki Serbskiej. Decyzja ta zapadła po tym, jak Niemcy postanowiły wstrzymać realizację kilku projektów infrastrukturalnych w tym kraju o wartości ponad 100 mln euro (108 mln dolarów) do czasu, aż Republika Serbska przestanie utrudniać pracę rządu centralnego.

#wydarzeniaswiatedek #gospodarka #ekonomia #geopolityka