Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie dotyczące #bitcoin i #kryptowaluty. Będzie to pytanie z typu podstawowych ;)
Mianowicie chciałem zapytać z czego wynika tak duża rozbieżność spreadu w notowaniu BTC/USD. Przykładowo w BINANCE spread wynosi praktycznie 0 a dla porównania CAPITALCOM juz praktycznie 100 pipsow

Dodatkowo chciałbym prosić o polecenie lektury, która wyjaśnia podstawowe zagadnienia w tym temacie.
Nie jestem leniwy tylko chciałbym przeczytać książkę/ksiązki, którą już ktoś zna i może polecić, bo ilość pozycji jest ogromna.
  • 9
@Buczu88: Wbrew pozorom to nie jest pytanie z typu podstawowych, o czym świadczą odpowiedzi powyżej. #!$%@?ąc od tego, że Binance to giełda, a Capitalcom to broker CFD dostarczający "wygodny" produkt finansowy w zamian pobierając opłatę w postaci wysokiego spreadu.

Wielkość giełdy i popularność botów do arbitrażu to nie jest prawdziwy powód ~zerowego spreadu na giełdach krypto. Prawdziwa odpowiedź wymaga przyjrzenia się tzw. mikrostrukturze rynku krypto.

Na wszystkich topowych giełdach( Binance, FTX,
Pobierz RGB_XYZ - @Buczu88: Wbrew pozorom to nie jest pytanie z typu podstawowych, o czym świ...
źródło: comment_1649595141I6PsgGUgpgt5JRNNgCpDxO.jpg
@RGB_XYZ Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną odpowiedź. Jednocześnie chciałbym zapytać czy miałbyś do polecenia jakieś ciekawe pozycje do przeczytania, celem zgłębienia tematu?

Pozdrawiam
@RGB_XYZ @Buczu88
od kilku lat zawodowo zajmuje się arbitrażem w krytpo i nie do końca to tak nie działa.
1. Sam arbitraż jest również bezpośrednio związany z dostarczaniem płynności, bo arbitraż to nie tylko konsumpcja orderbooka. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie dużego spreadu na giełdzie A, gdzie giełda B ma mały spread. Działa to na zasadzie, że wystawiam np BUY limit na giełdzie A i trzymam to zlecenie dopóki jednoczesna sprzedaż na
@splitt: odnośnie ostatniego punktu, Binance ma nawet regułę, że musisz mieć określoną liczbę zrealizowanych orderów do wystawionych, tzn jeśli byś tylko ciągle wystawiał ordery i potem je cancellował, czyli produkował puste zlecenia bez zamiary ich realizacji to binance cię zbanuje.
@splitt: 1, 2 Zgadzam się, upraszczałem 3. Absolutnie się nie zgodzę 4.Trochę mi się w to nie chce wierzyć, że tam jest jakiś edge, bo gdzie tanio i pewnie odłożyć ryzyko? Ale nie mam doświadczenia 5. Nie zgadzam się, w matching enginach nawet największych giełd są takie bugi, czy też "funkcje" za które na normalnym rynku można trafić za kratki 6. Zgadzam się. Wyraziłem się nieprecyzyjnie z tą opłatą za wystawianie
@Buczu88: hmm, kiedyś widziałem tekst, pół żartem, pół serio, że większość literatury o mikrostrukturze rynku można by streścić tak:
"Jeżeli rynek po ruchu o 1 tick rusza się o kolejne 3 ticki, to nie ma sensu dostarczać płynności przegrywom z poziomu 2,3,4"
A bardziej poważnie to włącz na jednej połowie ekranu orderbook i historię transakcji jakiegoś mało popularnego shitcoina, a na drugiej połowie perpetual futuresa na tego shitcoina. Prawa strona to