Wpis z mikrobloga

Cześć, ciekawi mnie temat zamiennika dla tranzystorów germanowych w kontekście działania na bardzo niskich napięciach, tranzystor krzemowy potrzebuje jakieś 0,7V 'zasilania', germanowy o połowę mniej, dawno temu widziałem schemat radia detektorowego wzbogaconego o wzmacniasz korzystający z części energii fal radiowych. Bawiłem się trochę i złożyłem mostek gradza z diod impulsowych ( ostrzowych/germanowych nie mam teraz pod ręką) a wyjście wy filtrowałem 100uF, daje mi to jakiś 0,3V i oczywiście śmieszną wydajność prądową a poza moją straszliwie zaszumianą elektromagnetycznie piwnicą w lesie napięcie spadnie pewnie jeszcze bardziej ale jak by były dostępne tranzystory działające na napięciach skali 0,2V pozwoliły by kombinować z 'zasilaniem EM' lub zastanowić się nad przetwornicą step-up dla pojedynczego 'ziemniaka' ;)
#elektronika
  • 3
  • Odpowiedz
tranzystor krzemowy potrzebuje jakieś 0,7V 'zasilania',


@noHuman: no i należy mu to zasilanie "dać", poczytaj o typowych układach wzmacniaczy tranzystorowych.
Źródło zasilania, jeśli chcesz użyć tranzystora, i tak musisz mieć, z zasilaniem z powietrza nic nie zrobisz, bo to by było, jak podnoszenie się do góry metoda ciągnięcia za własne uszy, nie da się wzmocnić sygnału korzystając z zasilania zrobionego z tego samego sygnału.
  • Odpowiedz
nie da się wzmocnić sygnału korzystając z zasilania zrobionego z tego samego sygnału.


@Jarek_P: No właśnie nie do końca bo jak pisałem były takie konstrukcje, oczywiście nie korzystały z tego samego sygnału tylko z wyfiltrowanej na detektorze nieużytecznej części jak dobrze kojarzę. ew, w ostateczności do zasilania można mieć osobne anteny niż do pozyskiwania sygnału radiowego ;)

o i należy mu to zasilanie "dać"

Mam tylko 0,3V a germanowe się tym
  • Odpowiedz