Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jest sprawa.

Byłem sobie na L4, L4 było wzięte podczas zatrudnienia, w międzyczasie umowa się skończyła (UOP), L4 było przedłużane.
W momencie kiedy kończyło mi się L4 (kilka dni do końca) założyłem JDG z datą startu na początek miesiąca (5 dni przed końcem L4).
ZUS mi w tym momencie odmawia wypłaty zasiłku chorobowego za cały ten okres, bo ich zdaniem podjąłem pracę zarobkową.
Pracy zarobkowej nie podjąłem, a jedynie uruchomiłem formalności, aby wyrobić się z postawieniem JDG, by móc podpisać umowę z nowym pracodawcą po zakończeniu L4.
Umowę z pracodawcą mam rzecz jasna również z datą już po zakończeniu L4.

Czy jest jakakolwiek szansa na wygranie tego w sądzie, czy sprawa jest przegrana na starcie, bo nie wiem czy wydawać hajs na prawnika?
Zasiłek, który mi się należał to trochę ponad 6k.

#korposwiat #pracbaza #praca #zus #prawopracy #chorobowe #l4 #zasilek #programista15k

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #623a2f64aa6ba135ae4e26c0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 8
@AnonimoweMirkoWyznania: Raczej zapomnij:

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2002 r. (sygn. akt II UKN 710/00) na pracę zarobkową osoby prowadzącej działalność gospodarczą składają się wszystkie czynności, których wykonywanie wynika z rodzaju tej działalności oraz czynności związane z samym prowadzeniem firmy. Zatem należy do nich także nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, wydawanie dyspozycji i wskazówek, wystawianie faktur itp.
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli masz nową umowę od końca L4 i to co piszą inni jest prawdą to jest jakiś nonsens. Taki system jest przecież wrogo nastawiony do obywatela. Do głowy mi by nie przyszło, że to tak wygląda od strony prawnej. Dobrze wiedzieć na przyszłość a Ty też masz lekcję :(
@baal80: umowa b2b to nie to samo o UOP... Umowa b2b nie ma żadnej wartości. Jeżeli działalność uruchomił 1 marca, koniec L4 (a raczej ZLA...) był 5 marca, to przez te kilka dni mógł pracować normalnie. Żadna umowa nie jest do tego potrzebna... Będąc na działalności, umowa to jedynie zabezpieczenie dla stron, że wykonane usługi zostaną wykonane (+rękojmia) i opłacone...