Wpis z mikrobloga

Wolski jak szef w kilku zdaniach wyjaśnia Bartosiaka.

[redaktor] - Jacek Bartosiak stwierdził, że reforma wojsk polskich musi być diametralna. Że polskie władze nie mogą traktować wojska po macoszemu i trzeba większych inwestycji w ten segment. Poza tym wydaje mi się, że wiele krajów w Europie na podstawie wojny w Ukrainie zdało sobie sprawę, że trzeba być ciągle czujnym i jeszcze lepiej przygotowanym.

[Wolski] - Poruszył pan kilka ważnych kwestii. Co do wizji mecenasa Bartosiaka – myślę, że planowanie reform armii należy zostawić wojskowym. Ja, mimo całkiem spory wiedzy, nie ośmielałbym się mówić wojskowym, jak oni coś mają robić. Mogę coś zasugerować, ale mam dużą pokorę wobec swojej wiedzy i niewiedzy jednocześnie. Dlaczego? Żaden cywil nigdy nie będzie miał takiej wiedzy, jaką mają generałowie z konkretnym doświadczeniem z pola walki i wiedzą nabytą w amerykańskich szkołach wojskowych. To ludzie, którzy mają dostęp do informacji niejawnych i ściśle tajnych. To są profesjonaliści. Dajmy im pracować. Oczywiście wojsko można krytykować, bo to nie jest święta figurka. Ale trzeba mieć świadomość, że każda genialna koncepcja stworzona przez cywila może rozsypać się w kilka dni po rozpoczęciu konfliktu.

(Cały wywiad na Weszło)

#ukraina #wojna #bartosiak #geopolityka #ukrainanafroncie #wojsko #wojskopolskie #weszlo
Pobierz
źródło: comment_164660178230H8sKUoZTY7rCEvZo0bcL.jpg
  • 33
@Neto: Sora ale tak jak szanuję Wolskiego to ten cytat jest durny. Jak generał WP ma reformować wojsko, skoro to politycy trzymają łapę na kasie i więdzą zawsze najlepiej co i jak. Bartosiak powtarza że z rozmów z generalicją wynika, że oni chcą reformy, potrzebują jej wręcz, tylko politycy mają to w dupie. Armia to dobra dojna krowa do obsadzania swoich bratanków i kuzynów, a nie do reformy.
@Neto: aha, to skoro jest tak super, to czemu jest tak zle?
Wolski wyjasnil sam siebie, bez cywilnej dyskusji i recenzowania dzialan MON (tak, jak np. w USA) konczy sie to robieniem lodow na liniach mon-zagraniczni lobbysci-wojsko-zbrojeniowka i fantastycznych karier przez zaangazowanych politycznie wojskowych (czyli tak jak u nas).

A wykopki podjarane tym, kto kogo niby wyjasnia to juz w ogole dno.
@Neto: ale Bartosiak nie chce reformować armii, on tylko pokazuje swoje pomysły i nawołuje do debaty, a taka debata jest najlepszym sposobem na osiągnięcie dobrej jakości reformy, tak jak np. w USA, tam debata o wojskowości jest prowadzona cały czas, a my czekamy na jakiegoś zbawce, który przyjdzie i nam z dnia na dzień zreformuje wojsko swoimi pomysłami i niektórzy też tak błędnie odbierają Bartosiaka
@Neto:
Wykopki z wielką radością szukają sensacji i wygrzebują z czeluści własnych dup gówno, którym można rzucić w Bartosiaka - kogoś kto zaproponował coś ciekawego, dzięki popularno-naukowemu stylowi zgromadził energię w społeczeństwie do zmian i zwraca uwagę na myślenie o Polsce w inny, szerszy sposób.
Wolski próbuje zbić kapitał na cudzej popularności, może przy tym być niezłym ekspertem, ale człowiekiem jest marnej jakości.
Wypad na tag #wolski z tym wypłoszem
Ja, mimo całkiem spory wiedzy, nie ośmielałbym się mówić wojskowym, jak oni coś mają robić. Mogę coś zasugerować, ale mam dużą pokorę wobec swojej wiedzy i niewiedzy jednocześnie. Dlaczego? Żaden cywil nigdy nie będzie miał takiej wiedzy, jaką mają generałowie


@Neto: Z jednej strony racja a z drugiej to chyba się nigdy z naszym polskim wojskowym betonem nie zetknął.
@Neto: Bartosiak wymyślił jakiś kierunek reform i poddaje go do dalszej dyskusji. Co wiecej według niego ANW powstała w porozumieniu z częścia WP. #!$%@? mnie w Polsce, ciągnięcie wszystkich, którzy coś chcą w dół. No każdy kto coś zaproponuje, zrobi to jest zaraz "przemądrzały", "wywyższa się". Bartosiak zna w USA poważnych ludzi zajmujących się geopolityką i strategią. Przypominam USA jest supermocarstwem, może mieć ciut lepiej zorganizowane kadry pod kątem wojskowości niż
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Neto: poczytaj sobie jak wygladal niedawny proces i mozliwosc wyboru nowoczesnego kamuflarzu dla WP. Skonczylo sie na starym gownie projektowanego dla Libijczykow w latach 80 czyli na #!$%@? panterce, bo za duzo roboty dla betonu w dowodzctwie. Polska generalicja to ostatni ludzie ktorym powinno sie pozwolic gruntownie reformowac WP.
Wolski kulturalnie zwraca uwagę, że potrzebnej wiedzy nie posiada ze względu na brak dostępu do tajnych informacji.


@Neto: nigdy nie ma się pełnej wiedzy, więc w takim wypadku nie warto w ogóle analizować sytuacji? Bzdurne stwierdzenie.

Po prostu tutaj Wolski najeżdża na Bartosiaka. I tylko to było jego celem, bo merytoryki w tym mało, a jedynie puste truzimy.
@crash210: Bartosiak przez ostatnie kilka powtarzał, że NATO nie pomoże, że NATO już właściwie nie istnieje, że NATO w razie konfliktu za wschodzie będzie zupełnie bierne. Okazało się, że totalnie się mylił w swojej ocenie. Nie jest wstydem pomylić się. Niechęć do niego budzi natomiast brak chęci do publicznego przyznania się do błędu. Chłop boi się stracić mozolnie budowany latami wizerunek eksperta od geopolityki.
@Neto: Wydaje mi się że nie słuchałeś go dokładnie. On po pierwsze mówił, że NATO potrzebuje czasu żeby nam pomóc. Po drugie mówił o konflikcie z Rosją w chwili kiedy USA będzie na Pacyfiku, na razie USA nie jest zaangażowane w konflikt z Chinami. Teraz już nie ma tego dylematu, sytuacja się nieoczekiwanie zmieniła, bo Rosja obudziła państwa Europy Zachodniej, które wcześniej miały do niej życzliwy stosunek i pokazała że jest
@Neto Jakie to jest typowo polskie #!$%@?. "ej mati zoba jak Wolski #!$%@?ł Bartosiaka, hehe przestarzałe mapy mentalne". Przecież #!$%@? w naszym interesie jest to, żeby nasza armia była zdolna obronić nas przed wrogiem. I każdy normalny człowiek ma w dupie czy to będzie rakieta z USA, czy czołg z Niemiec. Wykorzystanie tego, co mamy ma być skuteczne. Bartosiak nie #!$%@? wojsku jak mają strzelać, czym mają strzelać, gdzie mają strzelać, kto