Wpis z mikrobloga

Dobra, wracam jeszcze raz z pytaniem dot. opodatkowania wylewki betonu na płytę fundamentową.
Sprzedawca w betoniarni stwierdził, że domki letniskowe nie wchodzą w oprocentowanie 8% VAT, więc muszę zapłacić standardowe 23%. Podążając za tym artykułem klik oraz jeszcze innym z muratordom - jasno wynika, że mogę tę wylewkę zamawiać na 8%. Sprzedawca jest jednak nieugięty i twierdzi, że aby mi wystawił fakturę na to 8%, to muszę mu okazać pozwolenie na budowę tego domu (!) i podpiera się jakimś tam orzeczeniem skądś tam.
Pytanie zatem brzmi: czy mogę zamówić ten materiał, opłacić, a potem pójść do skarbówki czy jakiegoś innego urzędu i wykłócić się o ten pieniądz?
U tego sprzedawcy nie mam już nadzei, bo ona słychać że brzmi przy swoim i nic tego nie zmieni.
Spokojnego wieczoru, pozdrawiam

#budujzwykopem #podatki
#budownictwo #ksiegowosc
  • 9
@w00nski:
2017-08-17 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej:
warunkiem zastosowania 8% stawki podatku od towarów i usług, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest spełnienie następujących przesłanek: zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części oraz budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać
@zibizz1: tak, robi to inna ekipa. jak rozumiem - dyskwalifikuje to obniżenie tego podatku, tak?
Natomiast co do zasady - wylewanie materiału to budowa, zatem spełnia powyższe założenie.
Jeżeli buduję dom jednorodzinny, to już nie ma znaczenia czy oni tylko wylewają czy wylewają i wibrują, wyrównują, etc?
@w00nski: no tak, sama dostawa betonu to sprzedaż.

Przenosząc powyższe ustalenia na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, ze realizowane przez Wnioskodawcę świadczenie obejmujące dostawę masy betonowej wraz z jej transportem betonomieszarką na plac budowy, gdzie masa ta jest wylewana do gotowej formy (szalunku) (Wariant I) oraz dostawę masy betonowej wraz z jej transportem betonomieszarką na teren budowy, gdzie masa ta wypompowywana jest przy użyciu specjalistycznej pompy do gotowej formy (szalunku) (Wariant