Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie... Jak zabrać się do przygotowania systemu "inteligentnego" oświetlenia w mieszkaniu? Nie chodzi mi o żadne bajery a jedynie jakieś czujniki żeby wstając w nocy do kuchni łazienki włączało się automatycznie delikatne oświetlenie nocne i żebym nie musiał nic klikać... Szukałem w internecie i jest mega dużo systemów ale raczej już bardzo zaawansowanych. Ja myślałem o zestawie oświetlenie uruchamiane z czujnika ruchu a sam czujnik ruchu miałby być aktywowany sterownikiem wg harmonogramu. Istnieją takie proste systemy ? ()
#budownictwo #budujzwykopem
  • 11
@Sebastix: To chyba najsensowniej kupujesz czujnik ruchu z czujnikiem zmierzchu i sobie go ustawiasz aby odpalał jak jest wystarczająco ciemno i nie masz wtedy potrzeby smarthome. Bo jeżeli koniecznie zależy ci na odpalaniu o pewnych godzinach to dowolny system możesz użyć, najtaniej i najprościej to pewnie jakaś tuya albo aqara.

Ogólnie jak chcesz to potem rozbudowywać i masz już instalacje porobione to celowałbym w coś na zigbee/z-wave tylko trzeba sobie wybrać
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Sebastix: polecam takie lampki. Posiadam kilka usytuowanych po całym domu, wbudowany czujnik ruchu i oświetlenia, także w dzień się nie uruchomiają a w nocy ładnie doświetlą. 2 tryby mocny/słaby u mnie na słabym w nocy sprawują się idealne. Do tego na 3 baterie AA, wytrzymuje naprawdę bardzo długo. Mocowanie na magnes, lampkę w każdej chwili można zabrać gdziekolwiek się chce.
Q.....i - @Sebastix: polecam takie lampki. Posiadam kilka usytuowanych po całym domu,...

źródło: comment_1644655739WwZx1ILni3iZr2e5qAf6VK.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Qwapi: główne zarzuty to to że światło za krótko świeci po wykryciu ruchu, też to zauważyłeś? Pytam, bo chcę zamontować w toalecie, a nie chcę wymachiwać fajfusem jak mi w trakcie szczania zgaśnie światełko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sebastix: mam takie "nocne" oświetlenie w przedpokoju i w łazience - właśnie żeby idąc do kibla nie rozbudzać się światłem. Wziąłem najtańsze czujki ruchu+zmierzchu (30 zł szt?), są tam pokrętła regulacji czasu świecenia i czułości zmierzchu. Jako źródło światła mam kilkucentymetrowe odcinki pasków LED schowane w listwach przypodlogowych, chciałem tzw. "el-wire" - takie kabelki elektroluminescencyjne, ale chińczyki mają problem z piszczeniem zasilaczy, a z jedną polska firma się nie dogadałem. Podłączenie
Czyli rozwiązania podobne do tych które rozważałem - tylko pytanie czy czujnik i lampka muszą mieć połączenie po kablu? Chciałbym żeby komunikowały się radiowo lub wifi
@Sebastix: ja mam osobny obwód wpięty w rozdzielnicy w programator czasowy - puszcza prąd o 23 i wyłącza o 6 rano. Do tego zwykłe czujniki ruchu za 20 zł i ledy w kolorze niebieskim, żeby nie raziło w oczy. Podłączyłem pod to korytarz, łazienkę i kuchnię - każde pomieszczenie włączane osobno. Koszt śmiesznie niski w porównaniu do wygody rozwiązania.