Wpis z mikrobloga

606 + 1 = 607

Tytuł: Republika smoka
Autor: Rebecca F. Kuang
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788379645923
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 790
Drugi tom Wojen Makowych. W tej części mamy bardzo dużo zawirowań politycznych i rozgrywek na samej górze w których zwykli ludzie są tylko pionkami w grze. Główna bohaterka Rin mimowolnie takim pionkiem właśnie się staje. Trochę mnie to irytuje bo dziewczyna jest z pozoru inteligentna, a jednak patrząc na podejmowane przez nią decyzję można dojść do wniosku, że jest po prostu głupia. Już w poprzedniej części było widać, że o ile zapamiętywanie nie sprawia jej problemu to logiczne myślenie i planowanie strategii niekoniecznie jest jej mocną stroną.

W tej części Rin musi się również zmierzyć z poważnymi skutkami podejmowanych przez nią decyzji. Nie potrafi odnaleźć się w sytuacji w której się znalazła, dodatkowo ma problem z mocami, zdobytymi w poprzedniej części. Rozwija się również jej relacja z Nehzą. Jest ona bardzo ciekawa i pogmatwana ale momentami mam wrażenie, że autorka zrobiła z niej telenowelę. Tyle zwrotów, sprzecznych uczuć, że aż momentami ciężko się to czytało.

Jak wspomniałam wcześniej w tej części było dużo polityki i ten wątek jest bardzo ciekawy. Możemy zobaczyć jak wojna wygląda dla szeregowych żołnierzy, a jak dla tych, którzy są u steru. Widać również jak odpowiednia strategia i wykorzystanie zasobów pozwala wygrywać wojny. Jest tutaj również poruszony temat idei nadludzi. Nie chcę rozwijać tematu, aby nie spojlerować ale jestem zdania, że autorka wzorowała się częściowo na drugiej wojnie światowej i idei nazistowskiej.

Dodatkowo dobrze zostały przedstawione problemy kilku postaci, którzy w czasie trzeciej wojny makowej ucierpieli: stracili rodziny, godność i cel w życiu. Widać jak na dłoni jak dramatyczne przeżycia mogą zmienić człowieka i jak jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni gorzej.

Podsumowując: dobra kontynuacja serii ale pierwsza część była lepsza. Jestem już w trakcie ostatniej części i jak na razie idziemy w dobrym kierunku więc może tendencja spadkowa się nie utrzyma.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
źródło: comment_1644394268rmVNsUIaZQZjsaluxYENVs.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-11 - Użytkownik warius ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne