Wpis z mikrobloga

Trolle powielają brednie o tym jakoby w norwegii ludzie mieli wyższy standard życia przez wyższe zarobki, jak to wszystko wynika po prostu z inflacji i wysokości opodatkowania jakie panuje w tym kraju, nawet sami norwegowie narzekają na koszty paliwa i gazu że są za wysokie przez podatki.

Porównanie polski i norwegii przez profil polskiego ładu jest póki co trafione, bo w polsce koszta życia i opodatkowanie są po prostu niższe, propaganda jest dalej propagandą, ale nie dajcie sobie wmówić że norwegowie mają jakiś zajebiście wysoki poziom życia, bo oprócz sprawnego państwa socjalnego, zarabiając tamtejszą minimalną za mieszkanie idzie wydać 1000€+ to samo z żarciem. Kraj jest wysoko opodatkowany pod system socjalny, ma sprawną gospodarkę i w sumie to tyle.

#polskilad #paliwo #ekonomia #bekazpisu #vat #polityka #gospodarka #podatki
  • 19
@wierzgontycymbale mam tam pół rodziny już drugie pokolenie i potwierdzam żyje się tam lepiej. Poziom życia jest spokojny żyjesz i nic cię nie denerwuje - patrząc na 10x najlepiej sprzedawanych samochód to można rzec że to bogole. Klasa średnia ma więcej zabawek a bogaci wszędzie mają dobrze. Nie ma tam wielkich przepaści między sprzątaczka a wysokim specjalista max 4x raczej każdy jest w miarę zadowolony, przyroda i nikt nie kopci kopcichami bo
@wierzgontycymbale musiales stworzyc osobny wpis, aby dalej powielac te brednie? Standard zycia w Norwegii stoi na bardzo wysokim poziomie. To nie moje widzimisie - co roku Norki sa w TOPie miejsc na ziemi, gdzie zyje sie najlepiej.

Jesli tak sie juz czepiles opodatkowania - 33.4% co zawiera dochodowy i skladke zdrowotna. Zdaje sie, ze nasz drugi prog podatkowy to rowniez 32%? Zawiera tylko dochodowy. Gdzie skladka zdrowotna? Nie wspominam juz o zamecie,
@wierzgontycymbale ten Norweg sie Tobie przysnil? Ja mam wiarygodne info, bo cztery osoby z rodziny tam pracuja - nie od wczoraj.

Drogie to tam jest alko i papierosy.

PS Norweg zarobi tam nie 3k euro tylko 5k euro. Niestety, ale w kwestiach zarobkowych naszych rodakow traktuja gorzej.
norwegowie narzekają na koszty paliwa i gazu że są za wysokie przez podatki.


@wierzgontycymbale: co Ty w ogóle za pierdoły gadasz. Przy wypłacie miesięcznej 50,000 NOK, w kieszeni zostaje Ci 36,867 NOK, czyli całkowite opodatkowanie - tak, całkowite, razem z ichniejszym ZUS'em, składkami itp wynosi 26,3%.

Dla PRZECIĘTNEJ pensji.

A u nas 17% podatek mówisz? Tak, sam podatek, bez doliczania składek.

Policzmy. Przeciętna pensja - 5929,05. Koszty pracodawcy - 7 143,33
@wierzgontycymbale: a i jeszcze jedno pisowski oszuście. Norweg za zwykłą, przeciętną pensję (która wynosi w przeliczeniu na złotówki 16 590zł netto) kupi 1705 litrów paliwa.

Polak za przeciętną pensję kupi 940 litrów paliwa. Jak Ty w ogóle śmiesz mówić, że u nas jest taniej?
@manjan: widzę że kolega zawołał

1. nie popieram pisu nawet
2. mam znajomego z norwegii z reddita więc wiem lepiej od was jak się tam żyje
3. pensja na rękę się liczy, koszta jakie są w norwegii są 2x większe niż w niemczech
4. przeciętna pensja nie starczy nawet na dobry samochód xD a o jego utrzymaniu szkoda wspominać
5. większość kosztów wynajmu przekracza 1500€ miesięcznie, żarcie zbliża się do 1000,
2. mam znajomego z norwegii z reddita więc wiem lepiej od was jak się tam żyje


a ja tam sobie mieszkałem i to całkiem niedawno ¯\_(ツ)_/¯

3. pensja na rękę się liczy, koszta jakie są w norwegii są 2x większe niż w niemczech


jakie koszta? niektóre jedzenie jest droższe, niektóre tańsze. np. krewetki są tańsze niż w polsce. ogólnie wszystko to, co są w stanie wyprodukować sami jest tanie.

4. przeciętna pensja
@manjan: Mam ci przekazać że nigdy nie byłeś w norwegii bo cholernie drogie paliwo i koszta postoju w mieście, utrzymania samochodu miesięcznie, płatne drogi to największe g0wno jakie jest w tym kraju, samo parkowanie to 500€ + w miesiącu dodaj do tego paliwo, bramki i jesteś bankrutem
@wierzgontycymbale: w 2016 roku miałam okazje popracować kilka miesięcy w Norwegii za trochę mniej niz ich najniższa krajowa. Na pln wychodziło ok 9k na rękę za miesiąc. To było 8 lat temu i to tylko połowa aktualnej ceny za najem mieszkania. Teraz najniższa krajowa w Norwegii to 15k pln, wiec te 4K to 1/4 pensji, a wynajmij mieszkanie w Polsce za 1/4 najniższej krajowej. A co do jedzenia to za 2-3h