Wpis z mikrobloga

Prowadzę rekrutację (w sumie pierwszy raz w życiu) i jestem zszokowany. Na 25 otrzymanych CV
- 5 jest od osób w ogóle totalnie nie związanych z tematem
- pierwsze CV dostałem od typa, który zrobił błąd w swoim imieniu, napisanym wielkimi literami na górze CV
- rekrutacja na grafika z prośbą o portfolio, dostałem łącznie 6 portfolio na 25 CV
- błędy ortograficzne, literówki w prawie każdym. "wykrztałcenie", "inrzynieria". Mam wrażenie, że połowa z tych aplikacji to trolling
- ja rozumiem, że to jest ogłoszenie na juniora, nie wymagam jakiejś super znajomości programów tylko podstawy, ale CV grafika nie powinno gwałcić estetycznie oczu. Może 3-4 są takie, że nie odpuściłem tematu po samym wyglądzie aplikacji. Niektórzy potrafią użyć 5 fontów w jednej aplikacji, nie potrafią wyrównać wierszy, kolumn, nieczytelne dobory kolorów. Jednocześnie potrafią dać sobie "pasek postępu" na 80% w Illustratorze czy Indesignie.
- jedno CV dostałem od osoby, która ma 20 lat stażu od sprzedaży w sklepie w 1997, przez kelnera w 2005, po architekta wnętrz w 2019. Ok, wszystko spoko, gdyby nie to, że nie jest to napisane chronologicznie.

Szukali u nas handlowca z certyfikatem na jęz. niemiecki C1. Większość CV od ludzi nie znających niemieckiego w ogóle.

Pytanie do kogoś bardziej doświadczonego w rekrutacjach. To jest typowe dla rekrutacji na juniorów, czy typowe dla rekrutacji w ogóle? To jest wina źle napisanego ogłoszenia że przyciąga takie aplikacje, czy po prostu ludzie wysyłają CV wszędzie jak popadnie? A może taki jest przeciętny poziom pracowników i czas iść po podwyżkę?

#hr #pracbaza #praca
  • 37
@ALLDAYCHILL: chyba ludzie tak wysyłają bo jak sam kiedyś szukałem pracy to przeglądałem ogłaszania i jeśli nie spełniałem wszystkich kryteriów to nie wysyłałem CV i gadałem z koleżanką na ten temat i ona podrzuciła mi jakieś ogłoszenia o pracę, zobaczyłem i mówię że nie spełniam połowy wymagań a ona mówi, wysyłaj, jak nie będą mieli nikogo lepszego to wezmą Ciebie. Ona zawsze wysyła swoje cv nawet jak potrzeba kilku lat doświadczenia.
@ALLDAYCHILL: Taki jest poziom pracowników.

Konkurujesz z unią europejską, nikt nie będzie pracował za ochłapy jeśli jest na tyle ogarnięty żeby zarobić za granicą.

Zostały tylko przygłupy na runku pracy w założonych budżetach dla rekruterów. Twoja praca ma polegać na znalezieniu fachowca w cenie przygłupa bo jest to tańsze niż jakby anetka z firmy szukającej miała się użerać i słuchać tego #!$%@?. Jak przyprowadzisz takiego to firma zyska, jak nie to
@suqmadiq2ama: Niestety tak się czuję, zdaję sobie sprawę że dostałem budżet max na juniora, mogę wziąć bez żadnego wykształcenia i doświadczenia, poświęcić mu czas, byle był z podstawami i jakimś zmysłem estetyki - ale nie ma nawet tego

@aliali22b: dzięki za tip
@ALLDAYCHILL: Jakby płacili tyle co trzeba to nie byłbyś potrzebny.

Cała sztuczka z rekruterami polega na zachowaniu niskich płac w firmie dzięki czemu stoją w miejscu a zyski rosną. Gdyby taka firma olała pośrednictwa i zapłaciła gościowi jak za gościa to za chwile by musiała podnieś pozostałym zasiedziałym grzybom bo by się dowiedzieli. A wtedy konkurencja utrzymująca biede by ich ograła - a tak to każdy zarobiony i zadowolony oprócz tych
Pobierz suqmadiq2ama - @ALLDAYCHILL: Jakby płacili tyle co trzeba to nie byłbyś potrzebny.

C...
źródło: comment_16438031642s6WX2ysye20y0r5wXjCQF.jpg
Ona zawsze wysyła swoje cv nawet jak potrzeba kilku lat doświadczenia.


@2cf002b2f4: czesciowo ma racje, jak sam widzisz - wystarczylo by pewnie zeby ktos wyslal estetyczne CV, nie narobil bledow i juz ma Twoja uwage, pewnie nawet z niklym doswiadczeniem komercyjnym zaprosil bys na rozmowe a przynajmniej zadzwonil. Kandydat ktory bedzie spelnial wszystkie wymagania w ogloszeniu moze po prostu nie istniec, moze nie trafic na Twoje ogloszenie, moze nie szukac pracy.
@ALLDAYCHILL: mnie osobiscie to podnioslo na duchu, nie mam jakichs super kwalifikacji, a robiąc swoje CV bylbym juz lepiej odebrany niz większość tych ludzi którzy nie potrafią dobrze zedytować jednej strony w wordzie. To pocieszające.
@swiniakstatysta: Otóż to. W tej chwili jak ktoś mi wyśle po prostu schludne CV i nie nawali błędów, to wystarczy mi jakaś komunikatywność i totalne podstawy 3-4 programów. Szukam na pracuj.pl, wcześniej dawałem ogłoszenia po grupach graficznych na FB, to dostałem w większości oferty od freelancerów, a potrzebuję kogoś na pełny etat.

@JankoMuzyk: Heh, ja myślałem że jest tak łatwo o robotę, bo jak poprzednia firma spadła z rowerka przez
@ALLDAYCHILL:

mam pytanko - co myślisz o takiej wstawce w CV jak profil (czyli ogólnie o sobie, pare zdań o zainteresowaniach, itp. tak, żeby mieć lekko rzucone światło na to, kim jesteś, no bo po samym papierku i sztywnych info w cv ciezko wydedukowac) ?
@ALLDAYCHILL: to normalne chyba przy rekrutacjach, tym bardziej że wszyscy ogarnięci pewnie mają pracę.
Moja znajoma kiedyś była rekruterką w dużej firmie, gdzie często przyjmowali na handlowców i ubaw miała niezły z tego co tam potrafili wrzucać do CV. Raz jeden gościu dołączył kilka zdjęć ze swoją furą.
@ALLDAYCHILL: A to normalne, że ktoś wymaga masy umiejętności, że w zasadzie nie ma studiów, żeby je wszystkie nabyć (trzeba byłoby robić kilka kierunków), a potem się okazuje, że połowa jednak jest zbędna, obejdzie się, albo jednak nie jest to jakieś trudne i da się kogoś w miarę szybko tego nauczyć? To wszystko to samonapędzająca się karuzela sp*erdolenia.

Chociażby poziom języka C1 dla handlowca. Serio? Przecież B2 + język branżowy zapewnia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ALLDAYCHILL: jakie miasto, czy rozwazasz zdalna prace i grafik od czego to mialby byc? Moze mam kogos do polecenia, kto ma juz doswiadczenie i talent, ale tak sie poukladalo, ze moze byc zainteresowany