Wpis z mikrobloga

Niemieccy rolnicy to mistrzowie oszczędności,
Koleś ma biogazownie, dołożył instalacje do ASL, uzyskuje trzy rodzaje nawozu. Sprzedaje drogi prąd, nie wydaje kasy na drogie nawozy.
@CocoJambo14 nie myślałeś o tym aby przy tylu świniakach zrobić biogazownie ?

Oczywiście wiem że niemieckie podwórko jest inne i tam rząd daje im ogromne dotacje na BG. Kukurydza w większości tylko idzie na biogaz. Ale widać są technologię które pozwalają ominąć wielkie zakłady

https://www.youtube.com/watch?v=CmyRM8CRePU

trzeba włączyć napisy i ich tłumaczenie
#rolnictwo
  • 10
@lukaschels Ostatnio myśleliśmy o takiej biogazowni, ale musielibyśmy wywalić ponad 12 000 000 netto na taką 0.5 mw. Żeby były dofinansowania do tego to pewnie, a tak to średnio... Tym bardziej że nasz rząd jest #!$%@? i zaraz się okaże że trzeba na takie coś dodatkowe podatki nałożyć xD
@CocoJambo14: podatek i tak masz bo musisz sprzedać prąd.
Tak sobie teraz liczę to ceny referencyjne dla biogazu to 650 lub 760 zł/MWh (zależy jaka instalacja, ceny sprawdziłem na URE), roczny przychód takiej instalacji 500kW powinien wynieść ok. 3 mln zł czyli teoretycznie 4 lata i masz zwrot. Do tego ASL, gnojowica i obornik bez smrodu. Pytanie czy sam dasz radę napędzić taką instalacje. A najważniejsze czy masz zdolność kredytową na
@CocoJambo14: to juz sie wycofali z tego? Nie jestem teraz na bieząco ale 5 lat do tyłu były dofinansowania do biogazowni, nawet 75%, no coz szkoda, fajna sprawa z nimi jest, ale trzeba w #!$%@? kukurydzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) @lukaschels: najwiekszym plusem biogazowni jest to ze na biogaz mozesz siac qqrydze gmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Stormweaver Zależy jaka biogazownia. Na taką 0.5mw to chyba trzeba rocznie 5000m² gnojowicy i kukurydzy z jakichś 200ha. Myślimy nad czymś takim, ale to jest spora inwestycja i poczekamy chyba na stabilniejsze czasy xD Jest jeszcze opcja wydzierżawienia gruntu pod takie coś, wtedy dostajesz 10k rocznie za hektar. Lub kolejna opcją, udostępniasz teren, płacisz im 400k i jesteś w 20% udziałowcem. Czyli 20% kredytu na budowę idzie na ciebie i 400k. W