Wpis z mikrobloga

#psychiatria #schizofrenia #psychologia
czesc, jakies dwa miesiace temu trafilem do psychiatry. wstępne objawy wskazują raczej na początek schizofrenii. Dostałem Tabletki Zolaxa rapid (olanzapina) Zażywalem te tabletki i rzeczywiście objawy ustąpiły. Zauważyłem jednak ze tabletki całkowicie mnie zamulily. straciłem motywacje i chęci do życia. Stwierdziłem ze przestane je brać na kilka dni i zobaczę czy wcześniejsze urojenia powrócą (wydawało mi się ze już jestem zdrowy)
Moje pytanie brzmi następująco - objawy wróciły 10x silniejsze niż przed rozpoczęciem leczenia. wręcz nie mogę funkcjonować normalnie, zasypiając słyszę stuki i wydaje mi się ze w domu jest włamywacz który mnie zabije gdy tylko zamknę oczy, Wszyscy wokół wydają mi się fałszywi. Towarzyszy mi ogromny niepokój. Wizytę u psychiatry mam dopiero pod koniec stycznia. czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego po odstawieniu leków objawy tak nagle przybraly na sile? przecież zanim zacząłem się leczyć nie było tak złe jak jest teraz. prosze o pomoc
mam tez w domu lek sulpiryd hasco. Lepiej spróbować zmianę na sulpiryd czy brać obydwa na raz czy lepiej nie mieszać nic?
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ImperiumCienia: jestem z nim omówiony dopiero pod koniec stycznia, ale spróbuje się jakoś skontaktować dzisiaj bo w takim stanie prędzej czy później sobie w łeb strzelę
  • Odpowiedz
@vKING: choroba ci postępuje. I nie odstawiaj leków bo będziesz głupoty o---------ł. Znam gościa ze schizo, debil odstawia sami leki jak tylko zaczyna się lepiej czuć i potem szaleje bo traci kontakt z rzeczywistością.
Sam nic nie mieszaj, bierz to co ci dał lekarz i czekaj na wizytę. Z nim pogadaj o tym co się dzieje.
  • Odpowiedz
@vKING: Z leków, to może sprawdź Solian. Wczesniej bralem rispolept i też niesamowicie mnie zamulał, teraz jest dobrze. Moze objawy wydaja ci sie nasilone bo widzisz różnice kiedy bierzesz leki, a kiedy nie.
Masz wiecej objawow? Jakies głosy np
  • Odpowiedz
@vKING: praktycznie każda choroba psychiczna ma taki sam przebieg
diagnoza -> leki -> zamula mnie, czuję się ok, odstawiam -> co się o--------a jpg (tu dzieją się niestworzone rzeczy, można na całe życie stracić w oczach otoczenia o----------c jakiś szit) -> help -> leki -> zamula mnie, czuję się ok, odstawiam -> co się o--------a jpg

i zawsze pacjent wie lepiej kiedy brać a kiedy nie, gdyby wszyscy stosowali od
  • Odpowiedz
@vKING: Nic nie mieszaj, nic nie odstawiaj. Leki sie powinno brac tak jak zapisal lekarz i kazde zmiany lekow czy odstawianie powinnio byc z nim konsultowane.

Musisz sie przyzywczaic ze kazde zmiany w rodzaju leku to bedzie tydzien/dwa zmniejszania dawki - przejscie na nowy lek w malej dawce - 2 tygodnie podnoszenia dawki - 2/3 tygodnie czekania az lek zacznie dzialac. W momencie przejscia z leku na lek i przy
  • Odpowiedz
@vKING: Dopóki masz wgląd w chorobę to się lecz bo później przestaniesz odróżniać urojenia od rzeczywistości i twoje normalne życie się skończy
  • Odpowiedz
Tabletki miały zmniejszyć pobudliwość układu nerwowego i wyciszyć objawy wytwórcze. Efekt uboczny to przymulenie. Nagłe odstawienie bez stopniowego zmniejszania daje efekt odbicia. Najprościej chyba by było znowu zacząć brać. Przez 10 dni brania chemia mózgu nie zdążyła się trwale poprawić, bo leki psychiatryczne to nie antybiotyk, że po kilku dniach z organizmu znika przyczyna. Schizo ma częściowo podłoże genetyczne a częściowo wynika z niekorzystnego środowiska i twój mózg był stopniowo przez lata
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@KubaGrom czyli co, już do końca życia będę musiał brać neuroleptyki i będę taki przymulony? czy to przymulenie z czasem przeminie?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@KubaGrom dziękuję za odpowiedź, oczywiście znowu zacząłem jeść tabletki bo już było tak zle że nie mogłem wytrzymać, wolę być przymulony. pod koniec stycznia będę rozmawiał z psychiatra. jak myślisz, istnieje jakiś lek który mnie odmuli ale nie wywoła urojeń? Wyżej ktoś pisał o stosowaniu olanzapiny wieczorem + arypiprazol rano
  • Odpowiedz
@vKING: obstawiam, że psychiatra zapisał ci to na spróbowanie, żeby zobaczyć jak będzie wyglądał twój stan po wyciszeniu objawów wytwórczych. Bo schizo ma też objawy negatywne ale te mogą czasem nie być tak dobrze widoczne.
  • Odpowiedz
@vKING: przymulenie jest częste przy olanzapinie. Jest 6 często stosowanych antypsychotyków, więc próbuj do skutku według zaleceń lekarza.
  • Odpowiedz