Wpis z mikrobloga

PrePoMax - skręcanie wałka - symulacja krok po kroku

Komercyjne oprogramowanie do symulacji jak Ansys, SolidWorks czy Inventor dostarczają profesjonalnych rozwiązań do symulacji wytrzymałościowych. Co w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup takiego programu, nie jesteśmy już studentami i wykorzystaliśmy okres testowy programu? Projektujemy nowy, jakiś hobbistyczny projekt i chcemy sobie zweryfikować kilka założeń.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam oprogramowanie typu Open Source, np. FreeCAD w duecie z PrePoMax. Ze względu na rozwijającą się funkcjonalność programu, chciałbym go przedstawić i wykonać krok po kroku symulację wałka.

Zapraszam: [[223] PrePoMax - skręcanie wałka - symulacja krok po kroku | polski poradnik | tutorial](https://youtu.be/Mgu-U-QTy4k)

Odwiedź również stronę internetową kanału: IPc - Inżynier Programista

#inzynierprogramista #cad #prepomax #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #modelowanie3d #modelowanie #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu #mes
InzynierProgramista - PrePoMax - skręcanie wałka - symulacja krok po kroku

Komercy...

źródło: comment_1641545096PeEHjTHSNSUgzjw1LW47Pt.jpg

Pobierz
  • 14
@InzynierProgramista: Super robota! Zawsze chcialem sie nauczyc tych darmowych programow, ale jak na razie to tylko liznalem Freecada i komercyjnego Mecwaya, bo nigdy nie ma czasu. Dobrze widziec, ze ludzie serio w tym dzialaja, bo daje nadzieje, ze moze kiedys sie to spopularyzuje albo co najmniej utrzyma na powierzchni. Te drogie komercyjne programy sa oczywiscie super, bo targetem sa korpo, dla ktorych i tak nie ma znaczenia ile kosztuja przy skali
owych. Co w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup takiego programu, nie jesteśmy już studentami i wykorzystaliśmy okres t


@InzynierProgramista: Czy jesteś w stanie porównać wyniki otrzymane za PrePoMax z Inventorem ? Np. dla tej samej konstrukcji, elementu, tych samych wiązań i obciążeń?

Gdyż u mnie np. są rozbieżności i nie wiem na razie z czego wynikają.
Załącznik. Na priv mogę przesłać stp do testów..
albert-kartka - > owych. Co w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup takie...

źródło: comment_1641658735fbFDU69t83dK8RSsBu8aTM.jpg

Pobierz
@albert-kartka: Nie mam Inventora na swoim komputerze, żebym mógł oba pliki przesymulować i zrobić porównanie.
Ale w takim przypadku nie ma sensu porównywać maksymalnych wartości naprężeń pomiędzy tymi dwoma programami, bo:
1) Inventor ma domyślnie nieco inny sposób określania wielkości siatki niż PrePoMax, chyba że było wykonywane analogiczne zagęszczanie siatki.
2) Inventor posiada inny solver niż PrePoMax, co może rodzić pewne różnice w wynikach.
3) Najważnieje: maksymalne wyniki w tych przypadkach,
@InzynierProgramista:
dzięki za wskazówki. Jednak jest to bardzo dziwne.
Rozumiałbym różnicę +-15% , ale nie 100%.
Co ciekawe, przemieszczenia są zbliżone co do 0.1 mm.
Porównując miejsca gdzie naprężenia są równomierne jest tak jak piszesz +- parę MPa.
Skorą są tam spiętrzenia naprężenia, to jest newralgiczne miejsce, i to czy jest tam 170 MPa czy 68 MPa raczej jest problemem. Prepomax daje 2x większą wartość niż Inventor.
Porównaj może SolidWorksa i
@albert-kartka:

Porównując miejsca gdzie naprężenia są równomierne jest tak jak piszesz +- parę MPa.

Skorą są tam spiętrzenia naprężenia, to jest newralgiczne miejsce, i to czy jest tam 170 MPa czy 68 MPa raczej jest problemem.


To jest m.in. efekt tych czynników, o których napisałem pokrótce wcześniej. Zrób prosty eksperyment. Zrób stopniowany wałek. Wystarczy dwie średnice, na przejściu daj promień. Zmieniaj rozmiary siatek w obu programach i obserwuj co dzieje się