Wpis z mikrobloga

Dziś w menu wspomagacze przy nauce LD. Warto pamiętać że same w sobie wspomagacze nie wywołają świadomego snu a tylko pomogą go osiągnąć ;)
Jak walnąłem głupotę proszę napisać, fragmenty nie całkiem pewne oznaczyłem jako ??. Też jestem tylko człowiekiem. Przed użyciem którejś z metod a szczególnie substancji zapytaj się albo sprawdź gdzieś czy to nie trucizna, nie warto ryzykować zdrowia i życia. Nie jestem wszechwiedzący.

------------------------------------------------
Oneirogeny i substancje wspomagające zapamiętywanie snów

Onirogen (z greckiego ὄνειρος óneiros oznaczającego „sen” i gen „tworzyć”) – roślina lub substancja, intensyfikujaca marzenia senne lub produkująca stany świadomości podobne do snu REM, które charakteryzują się halucynacjami przypominającymi sen. Termin oneirogen opisuje szerokie spektrum roślin i substancji chemicznych zaczynająca się na środkach intensyfikujących sen do dysocjantów i deliriantów. Do efektów użycia oneirogenów zalicza się: mikrosen, hipnagogia, stany fugi, świadome sny oraz doświadczenia poza ciałem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oneirogen

Oneirogeny mogą wywoływać bardzo realistyczne sny, kóre będzie można zapamiętać a nawet może stać się świadomy. Oneirogeny wpływają na fazę REM snu (??) wydłużając ją przez co pamiętamy więcej szczegółów i sny są bardziej surrealistyczne.
Tu warto zaznaczyć że niektóre oneirogeny potrafią być niebezpieczne użyte w niewłaściwy sposób bądź po prostu użyte, chociażby muchomor czerwony czy bieluń dziędzierzawa ten drugi jak i jego tropanowi przyjaciele potrafią nawet wywołać trwałe uszkodzenie psychiki. Uważałbym też z tujonem. Sam próbowałem African Dream Root i działanie było ciekawe bardzo intensywne sny. Działanie polega na wpływaniu na jeden z neurotransmiterów: serotoninę, acetylocholinę, GABA (??) z tego co czytałem też serotonina i acetylocholina mają na siebie wpływ. Serotonina jest przetwarzana w organiźmie na melatoninę
(która również podobno powoduje ciekawe sny) więc można spróbować jej albo 5-HTP / tryptofan (prekursor serotoniny)
Również zawarta w Ilex kofeina daje ciekawe efekty.
Co do suplów to na pewno warto brać witaminy z grupy B, nie tylko pomaga ona w LD ale jest też kluczowa dla mózgu. Podobno też piracetam wspomaga pamiętanie i ćwiczenia. Z tych bardziej niedostępnych albo ograniczonych galantamina i jak wspomniał kiedyś @Nemayu Winpocetyna ale też mirtazapina. Chociaż z tym bym generalnie uważał bo branie czegoś na receptę niezgodnie z przepisaniem może być niebezpieczne.

Tu też ciekawostka (dzięki @Trewor) o zjawisku REM rebound, tak uzyskałem moje piersze LD.
Zjawiswisko polegające na tym, że pozbawienie snu REM powoduje u osoby, pozbawionej snu REM kumulację go. Według angielskiej wiki "When the subject is able to sleep, they will spend a higher percentage of the night in REM sleep."
To taka ciekawostka, nie zachęcam nikogo do nie spania bo może to prowadzić na dłuższą metę do pogorszenia zdrowia oraz problemów z uważnością i koncentracją. Dlatego nigdy nie wyspany nie wsiadaj za kółko. Metoda ta podobno była używana przez szamanów.

#nootropy
------------------------------------------------
Elektroniczne wspomagacze
Istnieją różne wspomagacze elektroniczne o różnej skuteczności.

Maski typu REM Dreamer

Tu się nie będę rozpisywał, na Reddicie nie cieszą się dobrą sławą. Działają na zasadzie indukcji sygnałami zewnętrznymi (EILD) ci co mnie znają pewnie kojarzą ten skrót chodzi o to by podczas fazy REM dać jakiś sygnał kóry by zmusił do zrobienia RT. REM Dreamer like masks wykrywają fazę REM i podczas niej świecą po oczach. Samo w sobie to nie daje efektów bo sygnał trzeba jeszcze skojarzyć. Moim zdaniem już lepiej użyć techniki Don Juana (polecam książkę Paula Tholeya tam jest opisana) są jeszcze wskazówki dźwiękowe ale to samo jest w aplikacjach jak Sleep as Android a taka apka jest znacznie tańsza niż maska za 200 zł. Ciekawe jest to, że taka pierwsza maska powstała w laboratorium Stephena LaBerga

Dormio

Jestem leniwy i zamieszcze opis z poprzedniego wpisu wraz z obrazkiem :]
Ogólnie działa to tak, że wykrywa kiedy wchodzimy w stan hipnagogiczny, budzi nas podaje sugestię a my o tym śnimy. Tu podziękowanie dla @Dreampilot, który wskazał że przypomina to technikę stalowej (albo jak niektórzy twierdzą szklanej ykhm ykhm ;)) kulki Dalego / Edisona. Niestety nie dane nam będzie nawet jak efekty są zdumiewające tego spróbowac ale jak ktoś chce może to zbudować. Też tu moja ciekawostka apropo ciekawostki Dreampilota że można by użyć telefonu jako kulki wykorzystując akcelelometr nie wiem czy to ma sens, warto spróbować.

Strona projektu
https://www.media.mit.edu/projects/sleep-creativity/overview/
Urzadzenie mozna tez zbudowac samemu i oprogramowac
https://github.com/tomasero/openSleep
http://fab.cba.mit.edu/classes/863.17/CBA/people/tomasero/index.html

------------------------------------------------
Aplikacje
Lucid Dreamer
Sleep as Android

Opiszę je jako jedno, nie będę tu dawał wszelkiej maści dzienników i przypominaczy o RT. Obie aplikacje wykorzystują wspomnianą metodę EILD czyli odtwarzanie dźwiękowych wskazówek. Pierwszą ustawia się na oko a druga wykrywa fazę REM + można ustawić że po danym okresie (np 2h 4h itp) dopiero się aktywuje dlatego można też użyć tego jako budzika REM xD Ogólnie moim zdaniem łatwiej jes usłyszeć wskazówki podczas drzemki lub rano.
Jakby kogoś interesowało jak Sleep as Android śledzi fazy snu to
https://sleep.urbandroid.org/how-do-we-measure-your-dreams/
Teraz wpadłem na ciekawy pomył nawiązujący do rem rebound ciekawe jakby to wyglądało na wykresie sleep as android :D
------------------------------------------------

Dzięki @Getmano za inspiracje do wpisu z tym korzeniem @dan-kamynski za naciskanie bym się zajął LD ;)

Teraz nie wiem co dać na następny raz, jak ktoś ma pomysł zapraszam do podsyłania ;]

Źródła:
https://pl.wikibooks.org/wiki/%C5%9Awiadome_%C5%9Bnienie
Neurogroove
https://sleep.urbandroid.org/how-do-we-measure-your-dreams/
Wikipedia
PubMed (niektóre zagadnienia)

#swiadomysen #swiadomesny #oneironautyka #swiadomesnienie #ld #luciddream #sen #sny #psychologia #rozwojosobisty
  • 45
  • Odpowiedz
  • 1
@gg_jap swiadome snienie to bardzo potezna praktyka dajaca nieograniczone mozliwosci. Gdy we snie uswiadomisz sobie ze snisz mozesz wszystko od latania po scenariusze a takze wglad w glab siebie, poprawa kreatywnosci czy rozwiazywanie problemow
  • Odpowiedz
@billuscher: a to nie jest tak, ze wtedy nie bedziesz bardziej zmeczony i sen nie spełni swojej regenerującej roli? bo ja nie raz po ciezkim snie w ktorym sie duzo dzialo, bylem bardziej zmeczony niz przed
  • Odpowiedz
@gg_jap:
1. Rozrywka
2. Doświadczenia niezrozumiałe dla większości społeczeństwa, które większość odbiera za mistyczne. Zrozumienie czegoś niezrozumiałego, a z czym MUSISZ stykać się codziennie i większość ludzi robi to bezmyślnie - marnuje czas, który ty spożytkujesz na co masz ochotę.
3. Możliwość rozmyślania w trakcie snu. Rozmyślania w o wiele bardziej rozbudowany sposób niż na jawie.
4. Zaprzęgnięcie do myślenia na jawie sposobów myślenia, które wykorzystuje się podczas snu.
5. Rozbudowanie wyobraźni, wizualizacji, a nawet zmysłów i wykorzystywania tych zmysłów - coś podobnego do poprawy słuchu u osób niewidomych - wykorzystywanie zmysłów w sposób o który zdrowa osoba nawet
  • Odpowiedz
@gg_jap:

a to nie jest tak, ze wtedy nie bedziesz bardziej zmeczony i sen nie spełni swojej regenerującej roli? bo ja nie raz po ciezkim snie w ktorym sie duzo dzialo, bylem bardziej zmeczony niz przed


Różnie. Jeśli dobrze kojarzę to człowiek, który zazwyczaj nie pamięta snów to zapamiętuje tylko te, które miał przy śnie o złej jakości, np. wybudzał się co jakiś czas, miał bezdech, ale może tego nie
  • Odpowiedz
  • 1
@gg_jap tak na prawde swiadomy sen sam w sobie jest snem tylko podczas snu sa wylaczone obszary odpowiedzialne za racjonalne myslenie (kora przedczolowa) kiedy obszar jest aktywny zdajesz sobie sprawe ze to sen. Nie spotkalem sie z opiniami zeby to zle wplywalo na sama jakosc snu i wypoczynku chyba ze przez techniki / metody polegajace na budzeniu sie
  • Odpowiedz
@gg_jap: Z ciekawszych rzeczy to można nauczyć się odtwarzać muzykę w głowie - coś co pokazywali np. w Pianiście jak sobie grał palcami w powietrzu. Można też wytwarzać sobie różne wizje, np. wyobrazić sobie sytuację, miejsce, co niekoniecznie wszyscy ludzie potrafią. Można też wyobrazić sobie rózne odczucia zmysłu czucia, ale praktycznego zastosowania nie znalazłem, ale jest wykonalne.
  • Odpowiedz
ciekawszych rzeczy to można nauczyć się odtwarzać muzykę w głowie - coś co pokazywali np. w Pianiście jak sobie grał palcami w powietrzu.


@Nemayu: Ja czytałem że podobno chirurdzy czy sportowcy mogą tak praktykować, co do sportowców się zgodzę ale co do chirurgów no cóż wtedy wchodzi już kwestia że staje się to subiektywne bo możesz mieć wyobrażenia jak pacjent zareaguje inne niż to co się stanie
  • Odpowiedz
@gg_jap: Można też przy okazji praktykować OOBE, które wg mnie jest zwykłym snem w którym śnimy, że opuszczamy ciało, ale jako, że w snach zmysły działają to czujemy zmysłem propriocepcji jak nasze ciało się przesuwa, wykorzystujemy ten zmysł w sposób, który na jawie mógłby spowodować kalectwo, bo jak poruszać ciałem i utrzymać równowagę jak jest ono gdzieś obok... Coś podobnego może przydarzyć się w sytuacji śmiertelnej - fight or flight
  • Odpowiedz
@Nemayu: OBE to przesunięcie świadomości raczej tak uważam przynajmniej chociaż staram się być "naukowy". Tak na prawdę nie wiemy czym jest nasza świadomość. Może tak naprawdę jesteśmy punktem na mapie czasoprzestrzeni a umysłem możemy się po nim przesuwać w inne rejony bądź w naszej linii czasu. We śnie tak naprawdę możemy się cofnąć do chwili i ją przeżyć raz jeszcze bądź wybrać się do innego świata.
  • Odpowiedz
  • 1
@gg_jap jest ciekawa kwestia w doswiadczeniach obiektywnych i subiektywnych kiedy jestem w pokoju z Toba obaj obiektywnie obserwujemy na przyklad biurko ale kiedy wezmiesz psychodelik albo spisz cala ta percepcja swiata staje sie subiektywna bi nie mam wgladu do Twojego umyslu na DMT albo podczas spania tak samo nie mam dostepu do mysli. To sa punkty subiektywnego postrzegania na mapie umieszczone w przestrzeni obiektywnej czyli tym swiecie po ktorym poruszamy sie
  • Odpowiedz
@billuscher: no wlasnie wyzej napisales, ze mozemy odroznic sen od jawy i dlatego warto praktykowac LD ;)

ale rozumiem koncept

polecam rowniez podcasty Tim Freke, one takie bardziej filozoficzne wlasnie, ale zahaczaja tez o psychodeliki
  • Odpowiedz
@gg_jap: możemy ale w domyśle mózg produkuje halucynacje które przypominają prawdziwe odczucia podobnie po bieluniu czytałem że gość miał halucynacje że jadł jajecznicę

Chwila powrotu. Sedze na łóżku. W ręku trzymam nóż i widelec a przed sobą mam pyszną smakowitą i pachnącą jajecznice. Więc kroje kawałki i jem. Nagle dochodzi do mnie jakaś dziwna informacja o tym ze rodzice wezwali karetke, nóż i widelec zniknął, a jajecznica okazała się żółtymi
  • Odpowiedz
@billuscher: może jednak takie tagi by się przydały ludzie wolą czytać o ćpaniu albo żalić się że nie ma się dziewczyny lub na politykę bądź szczepionki albo tematy incelskie typu przemoc kobiet. Nic o samorozwoju
  • Odpowiedz