Wpis z mikrobloga

  • 5
2420 + 1 = 2421

Tytuł: Java concurrency in practice
Autor: Joshua Bloch, Joseph Bowbeer, Brian Goetz, David Holmes, Doug Lea, Tim Peierls
Gatunek: informatyka, matematyka
ISBN: 9780321349606
Wydawnictwo: Addison - Wesley
Liczba stron: 384
Ocena: ★★★★★★★

Jak to zwykle bywa z książkami technicznymi, czytanie "Concurrency in Practice" zajęło mi sporo czasu. Nie wyobrażam sobie "wciągnięcia" całości na raz. Ostatecznie jednak zapoznałem się z pełną treścią książki i mogę powiedzieć, że była to wartościowa lektura.

Przede wszystkim - mimo że książka ma swoje lata, to nie czułem, żeby się zestarzała (jak było np. z "Pragmatycznym programistą"). Jednocześnie zwraca to uwagę na to, że API JDK 7 zostało solidnie zaprojektowane i obsługa wielowątkowości już wtedy była dobra. Wspomniane API jest przekrojowo opisane, przedstawione są przykłady wraz ze zwróceniem uwagi na potencjalne pułapki i błędy. Wiele rozwiązań stosowałem intuicyjnie, jednak było też sporo takich, które wymagały dokładniejszej analizy i doczytania w innych źródłach.

Jeśli chodzi o minusy, to na pewno największym jest brak ogólnodostępnego repozytorium, gdzie łatwo można byłoby przejrzeć lepiej zorganizowany kod, a autorzy mogliby poprawić błędy (których trochę w książce jest - pomaga Stack Overflow). Nie zabrakło kilku niedopowiedzeń, które również można łatwo uzupełnić na podstawie dyskusji w Internecie. W niektórych rozdziałach autorzy odwołują się do koncepcji opisywanych w dalszej części książki, co wprowadza lekkie zamieszanie - przydałoby się w tych miejscach krótkie wprowadzenie dla rozjaśnienia.

Nie powiedziałbym, że była to dla mnie lektura przełomowa, jednak na pewno sporo z niej wyciągnąłem i jako solidna podstawa nauki programowania współbieżnego, sprawdza się dobrze.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #ksiazka #informatykabookmeter #matematykabookmeter
zranoI - 2420 + 1 = 2421

Tytuł: Java concurrency in practice
Autor: Joshua Bloch, Jo...

źródło: comment_16409423683eK9oR38RpCHjjVrX9Rc8m.jpg

Pobierz