Wpis z mikrobloga

Inflacja 7,7%

Jestem tylko zwykłym różowym paskiem, ale powiedzcie proszę, czy dobrze liczę.

Jeśli "przeciętny" Polak zarabia 2400 zł netto miesięcznie, a inflacja wynosi 7,7%, to przeciętny Polak miesięcznie traci na inflacji 184 zł.

No bo 7,7% z 2400 zł to 184 zł.

184 zł x 12 miesięcy = 2208 zł

2208 zł to prawie tyle, ile wynosi jego miesięczna pensja... Czyli przez jeden miesiąc w roku przeciętny Polak pracuje teraz "za darmo"? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#gielda #nieruchomosci #inflacja #gospodarka #ekonomia #pis
  • 76
co Mentzen napisał u siebie


@austra: a i tak to jest najprzyjemniejsza perspektywa - kogoś kto żyje z miesiąca na miesiąc i nie ma żadnych oszczędności w złotówkach. Najwięcej pieniędzy inflacja zjada tym co pieniądze mają, bo obniża wartość każdej złotówki po równo.
@JC97: jezeli wynagrodzenie sie nie zmienia i jezeli pracowala caly rok.

Wynik wyszedl jej poprawny ale jej obliczenia nie sa dobre. Zeby sie o tym przekonac wystarczy zalozyc ze ktos rozpoczal prace dwa miesiace temu i za pomoca jej metody obliczen obliczyc o ile od tego czasu jego wyplata stracila na inflacji. Wyjda glupoty.

@spermochlip:
@WiktorekS przecież liczenie tego nie ma żadnego sensu w taki sposób. Każdy ma swoją inflację. Jeśli jest różowa bez samochodu to inflacja dotyka ja w znacznie mniejszym stopniu, bo wynajem lub kredyt ma na razie stały, jedynie jedzenie ja ciśnie. Druga sprawa to każdego miesiąca tego roku wskaźnik był inny a obecny wykazuje o ile wzorsly obecne ceny do tych z listopada 2020. W jaki sposób wychodzi, ze w 2021 roku pracowała
@austra: Sytuacja jest złożona, gdyż te 2208 PLN to jest liczone na zasadzie " w porównaniu do rok temu, jeżeli od dziś inflacja będzie 0%.

Mentzen użył skrótu myślowego i kalkulacyjnego.
Jeżeli założymy, że wzrost cen w ostatnim roku był co miesiąc taki sam, to w zasadzie średnio za zeszły rok ludzie zarabiali na początku więcej, a im bliżej dziś, tym mniej. I tak średnio stracili powiedzmy 1104 PLN za zeszły
Czyli przez jeden miesiąc w roku przeciętny Polak pracuje teraz "za darmo"?


@austra: Nie tylko przeciętny, ten co zarabia 20k miesięcznie też będzie robił 1 miesiąc za darmo.

Co więcej, jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę podatki, to tylko 5 miesięcznych pensji z 12 idą do naszej prywatnej kieszeni. Podsumowując, 1 miesiąc pracujesz za darmo, a 6 miesięcy na 500+ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@austra:
Nie tylko dla pieniędzy się pracuje.
Dzięki spadkowi wartości pieniądza Polski Ład (pomyślany sprytnie tak, że wzrost obciążeń wyrażony jest w procentach i rośnie wraz ze wzrostem wynagrodzenia a limity podatkowe/ulgi dla klasy średniej kwotowo, stoją w miejscu) sprawi, że coraz więcej Polaków będzie mogło z dumą mówić „jestem zbyt bogaty na ulgę dla klasy średniej!”
Jeśli "przeciętny" Polak zarabia 2400 zł netto miesięcznie


@austra: Przeciętny Polak zarabia więcej. Wydaje mi się, że dobrze o tym wiesz. Ale przy procentach to i tak nie ma znaczenia, bo czy zarabiasz 2 tys. czy 10 tys. to i tak pracujesz ten miesiąc za darmo.
@austra: Zależy co robisz z pieniędzmi. Jeśli wydajesz na bieżąco, a to co zostaje 'pracuje' na lokacie, to tracisz mniej lub nic nie tracisz. Jeśli nie wydajesz nic (jesz kamienie i gruz) i pensje odkładasz do skarpety, to faktycznie po roku masz jedną mniej.