Wpis z mikrobloga

Zrobiłem sobie kalendarz na Raspberry Pi Zero i trójkolorowym wyświetlaczu eInk. Kalendarz synchronizuje się z serwerem kalendarzowym.
Planowałem zrobić wyświetlanie aktualnej godziny i temperatury, ale po czasie zauważyłem, że ten wyświetlacz nie obsługuje częściowego odświeżenia, a całkowite przerysowanie zajmuje około 20 sekund ¯\_(ツ)_/¯
Co do ramki, znalazłem na Allegro sprzedawcę który miał w ofercie produkcję na wymiar. Chwilę zajęło nam dogadanie się, bo wymiar podany w milimetrach zrozumiał jako centymetry ("paaanie, to nie wejdzie do koperty!").
Dodatkowo na kalendarzu wyświetla się data, godziny wschodu/zachodu słońca oraz ukryta informacja czy jutro wschód/zachód będą później (ikonka u góry -> będzie później, ikonka u dołu -> będzie wcześniej).
Całość oprogramowana w pythonie, ale kod jest strasznym śmietnikiem, więc go nie pokażę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Lista zakupowa:
- Raspberry Pi Zero W
- https://www.waveshare.com/7.5inch-hd-e-paper-hat-b.htm
- Czujnik temperatury DHT11 (który u mnie nie jest używany)
- Drewniana ramka
- Goldpiny kątowe
- USB OTG
- Kabel USB męsko-męski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Haczyk i dwa gwoździe
- Taśma dwustronna
Może wymagać użycia wiertarki, żeby zrobić dziurę na wyprowadzenie gniazda USB

Tak, jestem dumny ze swojego projektu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#raspberrypi #eink #chwalesie
HalEmmerich - Zrobiłem sobie kalendarz na Raspberry Pi Zero i trójkolorowym wyświetla...

źródło: comment_1637842490GVWDvPoZejPDyAgMIRFVQQ.jpg

Pobierz
  • 59
@brakloginuf: Bo są tanie, mają dostęp do internetu i jestem fanboyem malin ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krytyk__wartosciujacy: Tak, zła cena? Trzy kolory i 7.5 cala, w porównaniu do innych eInków które widziałem na sprzedaż wypadało całkiem nieźle.
@frow: Raspbian, czy jak to się teraz nazywa. Rysowane w pythonie używając PILa. Sterownik ekranu oczekuje przesłania dwóch PILowych, jednobitowych obrazków (jeden z kolorem czarnym, a drugi z
Planowałem zrobić wyświetlanie aktualnej godziny i temperatury, ale po czasie zauważyłem, że ten wyświetlacz nie obsługuje częściowego odświeżenia, a całkowite przerysowanie zajmuje około 20 sekund ¯_(ツ)_/¯


@HalEmmerich: Nie obsługuje wyświetlacz czy przypadkiem brak lub syfiasty sterownik do rpi?
@Kryspin013: Tabelka na stronie producenta podaje, że nie obsługuje. Z tego co widzę, to wielokolorowe ekrany nie mają tego, czarno-białe (+ odcienie szarego) już tak.
@brakloginuf: Rzeczywiście wygląda ciekawie. W RPi pasowało mi też to, że jest tam normalny system operacyjny, co pozwoli mi się kiedyś pobawić w przeniesienie mojej strony internetowej w "malinową chmurę" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@HalEmmerich: Widzę, że jesteś dumny ze swojego projektu. Ale..

Tak, jestem dumny ze swojego projektu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A, ok ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Planowałem zrobić wyświetlanie aktualnej godziny i temperatury, ale po czasie zauważyłem, że ten wyświetlacz nie obsługuje


@HalEmmerich: to może dołożysz zwykłego lcdka gdzieś w okolicach ramki z godziną jako rozwinięcie projektu? Bardzo spoko użycie tego ekranu btw.
zwykłego lcdka gdzieś w okolicach ramki z godziną


@Wap30: Myślałem o tym, ale nie bardzo wiedziałem gdzie go dać tak, żeby nie psuł wyglądu ramki. No i mam drugą malinę z ekranem 1602 która robi za zegarek i termometr. Nawet ostatnio przyszły mi płytki, żeby wszystko ładnie wyglądało i się nie rozłączało przy każdym ruchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co sie stanie jak taki eink podłączysz jako
HalEmmerich - > zwykłego lcdka gdzieś w okolicach ramki z godziną

@Wap30: Myślałem...

źródło: comment_1637847369qIPeq9ODXFXiJl7Z1MTKqX.jpg

Pobierz