Wpis z mikrobloga

Zrobiłem sobie kalendarz na Raspberry Pi Zero i trójkolorowym wyświetlaczu eInk. Kalendarz synchronizuje się z serwerem kalendarzowym.
Planowałem zrobić wyświetlanie aktualnej godziny i temperatury, ale po czasie zauważyłem, że ten wyświetlacz nie obsługuje częściowego odświeżenia, a całkowite przerysowanie zajmuje około 20 sekund ¯\_(ツ)_/¯
Co do ramki, znalazłem na Allegro sprzedawcę który miał w ofercie produkcję na wymiar. Chwilę zajęło nam dogadanie się, bo wymiar podany w milimetrach zrozumiał jako centymetry ("paaanie, to nie wejdzie do koperty!").
Dodatkowo na kalendarzu wyświetla się data, godziny wschodu/zachodu słońca oraz ukryta informacja czy jutro wschód/zachód będą później (ikonka u góry -> będzie później, ikonka u dołu -> będzie wcześniej).
Całość oprogramowana w pythonie, ale kod jest strasznym śmietnikiem, więc go nie pokażę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Lista zakupowa:
- Raspberry Pi Zero W
- https://www.waveshare.com/7.5inch-hd-e-paper-hat-b.htm
- Czujnik temperatury DHT11 (który u mnie nie jest używany)
- Drewniana ramka
- Goldpiny kątowe
- USB OTG
- Kabel USB męsko-męski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Haczyk i dwa gwoździe
- Taśma dwustronna
Może wymagać użycia wiertarki, żeby zrobić dziurę na wyprowadzenie gniazda USB

Tak, jestem dumny ze swojego projektu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#raspberrypi #eink #chwalesie
Pobierz HalEmmerich - Zrobiłem sobie kalendarz na Raspberry Pi Zero i trójkolorowym wyświetla...
źródło: comment_1637842490GVWDvPoZejPDyAgMIRFVQQ.jpg
  • 59
@HalEmmerich: też chciałem sobie takie coś zrobić, ale jak zobaczyłem cenę, a potem w jaki sposób (i jak długo) się taki ekran odświeża to stwierdziłem że nie warto. Jedyna sensowna opcja na chwilę obecną to chyba wymontowanie wyświetlacza ze starego Kindle'a
Najwięcej jednak zajmuje samo (pełne) przerysowanie, najpierw z prędkością typową dla eInków ustawia się czarny, a potem czerwony.


@HalEmmerich: dziwne, w moim leciwym kindle'u dx 10 calowym pełne przerysowanie to jakieś 3 sekundy na oko, a sprzęt ma 10 lat. Inna sprawa że sprzęt inaczej dopracowany pewnie
@HalEmmerich: Zajebiste!

Planowałem zrobić wyświetlanie aktualnej godziny i temperatury, ale po czasie zauważyłem, że ten wyświetlacz nie obsługuje częściowego odświeżenia, a całkowite przerysowanie zajmuje około 20 sekund ¯_(ツ)_/¯


Nie znam się, ale w sumie dodałbym temperaturę aktualizowaną tak co godzinę + aktualne ciśnienie atmosferyczne (Meteopat here xD). Można też byłoby dodać taką aktualizację % pyłu zawieszonego z jakiegoś czujnika online :D
w ogóle to jest fajny kanał DYI na tubie gdzie gość często do ramek wykorzystuje mosiądz


@Wap30: ten gościu to rak pod względem diy. Kiedys podliczyłem jego tanie głośniki bt zrobione ze słuchawek to wyszło mi ponad 180 euro za same głośniki nie liczac innych komponentów i przesyłek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I potem siedzisz podłączony do usb, żeby wgrać kolejną wersję nodemcu czy innego zabugowanego softu, a potem jeszcze pisać kod do jakiegoś scalaka i szukać pasujących bibliotek xD


@tellet: chyba nie jestem w stanie zrozumiec gdzie tu sa minusy wzgledem rpi, zlozonosc operacji jest podobna, i tak trzeba ogarnac jakis soft ktory zrobi co trzeba i obsluzy podlaczone peryferia, a zarowno plytki ala arduino jak i rpi maja to doskonale rozpracowane