Wpis z mikrobloga

Najnowszy wykres DSTI (dochodu netto gospodarstwa domowego w skrócie) dla kredytów hipotecznych w Polsce z raportu KNF, pożyczone w blogu Samcika.

Te dane są dla rekordowo niskich stóp procentowych, jeżeli stopy wzrosną do +/- 3%, to większość kredytobiorców znajdzie się w grupie wysokiego ryzyka (DSTI powyżej 40%). DSTI nie uwzględnia innych aktywów, jak oszczędności, itp, natomiast w Polsce większość osób nie posiada żadnych oszczędności. Jednym słowem, jesteśmy w dupie, bez względu na to czy posiada się kredyt hipoteczny czy nie.

#nieruchomosci #ekonomia #kredythipoteczny #stopy
SzitpostForReal - Najnowszy wykres DSTI (dochodu netto gospodarstwa domowego w skróci...

źródło: comment_16360948888M8cL15Vj8MyPaUjGtGLbR.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DSTI nie uwzględnia innych aktywów, jak oszczędności, itp, natomiast w Polsce większość osób nie posiada żadnych oszczędności.


@SzitpostForReal: DSTI nie uwzględnia też wpływów z pracy wypłacanych pod stołem ok 8,5% pracujących Polaków czy zysków kapitałowych z instrumentów finansowych typu akcje czy obligacje (tu mogę się mylić dawno nie czytałem metodologii DSTI).

Czy rzeczywiście większość osób bierze pod korek? Wątpię bo właśnie nie ma dokładnych badań uwzględniających przypływów niedopuszczanych przez banki
  • Odpowiedz