Wpis z mikrobloga

Pytanie do motoznawców, mechaników itp.
Muszę kupić nowy akumulator, poprzedni 95Ah, 950A. Pierwsza myśl to znaleźć taki sam jeśli chodzi o parametry i rozmiar (dzięki temu wchodzi idealnie we wnękę). Wrzucam na intercars do wyszukiwarki swój model auta i podpowiada mi jakieś małe pojemności (75 Ah, 700A). Jak sobie sam znalazłem jakąś Varte albo Boscha 95Ah to wyświetla mi, że niby nie pasuje do mojego auta. I mam zagadkę teraz. Czy dobierając akumulator do auta są jeszcze jakieś inne kryteria poza tymi o których piszę. Oczywiście zastanawiam się na AGM lub EFB ale nie wiem czy jest sens do auta bez start-stop. Co myślicie ? O czymś zapominam w doborze ?
#motoryzacja #mechanikasamochodowa #pytanie
  • 25
@L1nox: Co do dopasowania aku to auta to pewnie masz podobną sytuację jak u mnie- fabryczny akumulator ma wymiar powiedzmy X, ale Y większy wchodzi na spokojnie, no ale katalog wskaże tylko te X. Na konkretnym przykładzie- mam Puga 406 2.0 HDi, obecny akumulator ma 278x175x190 70 Ah 640A a wszelkie katalogi wypluwają że niby ma siedzieć 242x175x190 60 Ah 540A (do diesla, no "na pewno" by stykło- do benzyny to
@KamilloPL: Gościu, w książkach serwisowych/instrukcjach/dokumentacji to już sukces jak Ci napiszą jaki typ żarówki masz wsadzić a ty chcesz żeby byłe podane parametry akumulatora, nie mówiąc o alternatorze? Nie ma tak dobrze niestety. No i na przykładzie mojego Puga- oczywiście ani w instrukcji obsługi ani w Hayenesie nie ma podanych informacji (poza tym że Haynes wspomina tylko, iż jest to Valeo lub Mitsubishi) o alternatorze a w katalogach intercars/iparts do mojego
@L1nox: wejdź chociaż na stronę varty i tam zobacz jaki akumulator jest zalecany do Twojego auta. Nie wiem co za auto masz, ale niekoniecznie ten 95Ah jest oryginalny. Jeśli to jakieś nowsze auto możliwe że w sterowniku jest zarejestrowana dana pojemność akumulatora i przy zmianie pojemności trzeba zmienić dane.
@Crow7422: niby tak ale z ciekawości czystej i chęci nauki dopytuje. Zwłaszcza temat niedoładowania kompletnego akumulatora jest ciekawy. Dużo jeszcze po mieście i się zastanawiam czy przy zwiększonej objętości będzie miał problem go doładować alternator.
@L1nox: O tym niedoładowaniu piszą jakieś ameby. Niech założą cęgi i zobaczą ile Amper dają im te 100A alternatory, większość czasu nie są obciążone w 50%.

Wykopowi specjaliści... Jeszcze żeby to powiedzieć "wydaje mi się", ale to nie, jestem ekspertem, niedoładujesz akumulatora... ()
@L1nox: Tą stroną Varty (jak i pokrewną od Centry/Exide, Jenoxa itp.) niekoniecznie bym się sugerował- mi sugeruje tez aku o takim wymiarze, że bym miał 4cm luzu. Te strony sprawdzają się nieźle, jak w danym modelu samochodu były 3-4 silniki na krzyż i wszystkie miały akumulator o tych samych wymiarach (niekoniecznie parametrach)