Wpis z mikrobloga

Pojawiło się FAQ od taernu, to teraz prawdziwe FAQ okiem gracza.

Tutaj macie oficjalną wersje ekipy: https://brokenranks.com/faq/

Pytania na które odpowiem [usuwam technicze i te o których nic nie mam do powiedzenia za bardzo):
1. Jaką grą jest Broken Ranks?
2. Czy w grze dostępne będą różne klasy postaci?
3. Jaka jest fabuła gry?
4. Na czym polega system walki?
5. Czy w grze dostępne jest PvP?
6. Czy w Broken Ranks jest system gildii?

27. Czy trzeba płacić, żeby grać?
28. Czy macie walutę premium?
29. Czy to oznacza, że Broken Ranks jest grą pay to win?

DODATEK: pety

ODPOWIEDZI:
-----------------
1. Jaką grą jest Broken Ranks?
-----------------

Taern to gram MMO RPG polegająca na grindzie, nie posiada klasycznego schematu gry lvl A (zdobądź eq A, pokona j bossy i idz do B) -> B -> C. W teorii nie ma ograniczeń i na 140 lvlu możesz robić instę dla mniejszych lvli (z małą karą do lootu która i tak jest marna biorąc pod uwagę twoje możliwości. Balansowo to się nie klei, obecna gra ma tragiczną ekonomie i serwery to wymieralnie, gdzie h lvle się bawią i płaczą że nie ma low lvli żeby ich wykorzystywać xD

Jeśli to czytacie to pod żadnym pozorem nie myślcie nawet o graniu na starych serwerach, to jest coś jak umieralnia w PoE (Standard SC). No i już zamknęli tryb gry HC który nie wypalił (wybrano złą implementacje elementów HC, która się nie sprawdziła z rozwojem gry, serwer był potrzymywane sztucznie eventami i ostatecznie zamknięty i połaczony z innymi serwerami normalnymi). i to samo obecnie dzieje się na starych serwerach taernu.

Natomiast kłamstwem tutaj jest fakt, że gra jest drużynowa, nie wiem czy dalej się inżynierzy chwalą że gra jest drużynowa ale balans jest tragiczny, brakuje klasy której potrzeba do drużynowości bo ma tragiczną gre solo i nikt nie chce nią grać. A gra wymaga od ciebie dużej ilości solo grindu.

-----------------
2. Czy w grze dostępne będą różne klasy postaci?
-----------------

Tak w taernie są różne klasy, natomiast jest wielki problem z ich balansem. Wyobraźcie sobie, że ktoś wam pisze, że aby wasza postać działała musicie wbić max lvl i poświęcić na to np 2-3 lata + dodatkowe na ogarniecie postaci na h lvlu i dopiero wtedy wasza postać będzie dizałać.

No to tak wygląda balans według drużyny taernowej xD

Dodatkowo jedne profesje są kochane bardziej niż inne przez inżynierów:

- MO
- VD

na mid i low lvlu jest tragiczny balans, druidem nie polecam grać chociaż z drugiej strony jest wymagany na bossy więc w teorii łatwiej będzie wam się wkręcic ale gra nim to męczarnia, lepiej wyexpić coś bardziej spoko i niezależnego i póxniej jak dają "buff alta" (bonus expa dla kolejnej postaci, za walute premium, zależny od lvla TWOJEJ najlepszej postaci na danym serwerze)

-----------------
3. Jaka jest fabuła gry?
-----------------

Fabuła jak fabuła, na plus, że twórcy mają swój pomysł na lore, inspirowany różnymi legendami itd ale własny, nie jest to typowa zrzynka z Tolkiena.

-----------------
4. Na czym polega system walki?
-----------------

Warto też wspomnieć że ciekawy element to turowość taernu, czyli taern to drużynowa gra w której wszyscy uczestnicy party wybierają akcje w oknie 10s na rundę a później według kolejności ustawienia ataków, kolejności "kliknięcia" (kolejność graczy) oraz kolejności ataków [buffy, uroki, dystansowe, fizyczne, jeszcze są ataki grupowe z innymi zasadami] widzimy jak wykonują się nasze akcje. Oczywiscie moby też atakują według zasady że w danym rodzaju ataku (np uroki) biją po wszystkich graczach.

-----------------
5. Czy w grze dostępne jest PvP?
-----------------

Tak w grze jest PvP ale nie ma ono sensu, jest totalnie niezbalansowane, premiuje h lvle znęcajace się dla zabawy (np zabijając pety) na mniejszych lvlach, w obecnym systemie max lvl (140) może bić sobie na luzie 70 lvle na każdym czerwonym polu, na czarnym może bić nawet 1 lvle. A są to astronomiczne różnice.

A taraz wyobraźcie sobie, że jesteście 50 lvle i macie włączonego peta, uwaga ten 140 lvl może was zaorać bez żadnej kary xD a wy musicie odkupić peta (często za walute premium)

-----------------
6. Czy w Broken Ranks jest system gildii?
-----------------

Tak istnieje system gildii ale jest bardzo raczkujący, twórcy są zajeci poprawianiem podstawowych błędów w grze i nie mają za bardzo czaru na poprawianie funkcjonalności. Oczywiscie część z nich jest tak rażąca że na pewno będzie lepiej niż w 2D.

Ogólnie wraz z systemem gildii jest mocno połączony system petów. Najlepsze, najbardziej OP pety w grze są to gildiowe 3 klatkowce. Niestety ekipa nie wpadła na zbyt dobry pomysł balansu i obecnie liczba klatek jest ograniczona.I tak na 24 członków gildii jest max chyba 10 klatek łącznie z klatkami prywatnymi. Słabo.

Więc wyobraźcie sobie, że angażujecie się w gildie i ktoś was #!$%@? bo gildia to jego prywatna własność i może cie #!$%@?ć albo nigdy nie pozwolić na posiadanie tego op peta. Albo sprzedaje gildie komuś i to w co wkładałeś prace przez ostatnie miesiące leci do kogoś innego. Realia taernu.

A sam system petów też jest mocno tragiczny.


-----------------
27. Czy trzeba płacić, żeby grać?
28. Czy macie walutę premium?
29. Czy to oznacza, że Broken Ranks jest grą pay to win?
-----------------

Realnie da się grać bez płacenia, natomiast to że gra nie jest pay to win to wielkie kłamstwo.

Gra jest super p2w, szczególnie na nowym serwerze.

Są rzeczy które wymagają platyny np ulepszanie eq ale da się nią handować, kupicie ją sobie.

Natomiast warto dodać, że na nowym serwerze jeśli np będziesz potrzebować itemu X. Item X załóżmy że kupisz od graczy za Z golda lub Y platyny. Jak masz platynę to jesteś do przodu, a generowanie golda w grze to też jest wyzwanie. Obecnie w grze funkcjonuje zlecenie na kase (od lvla 55), które jest powodem inflacji i przyspieszenia popsucia się rynku. W kazdym razie jak już ten item będziesz mieć to możesz go naprawić za A golda lub B platy.

Platyniarze i starzy gracze was wyprzedza, jesli macie jakies aspiracje na dotymywanie kroku i staranie się być w topce gry no to nie w tej grze. To jest pw2. Co prawda mniejsze niż tibia ale nadal p2d.

-----------------
DODATEK: pety
-----------------

Ekipa nie wspomniała o nich bo się pewnie wstydzą. W grze są pety, działa w koło nich system waluty premium (odkupywanie petów) ale są gracznie. Pety podobnie jak wszelkie inne profesje nie są zbalansowane. Do tego ekipa wprowadzila coś takiego jak "wataha" co jest jeszcze bardziej tragiczne. Jeśli gdzieś przeczytacie że wataha pozwala na nowe doznania i opcje rozgrywki to jest to kłamstwo, wataha to zabawka dla ludzi którzy już mają giga postacie i nie mają co robić i mogą wyladować super hajs na pety i dużo czasu na ich expienie. Korzysci z watahy są bardzo nikłe, a jak nie grasz postacia ktora jest dobra w expieniu petów to masz kule u nogi. Wataha obnza tez szanse na loot wiec w 99,9% przypadków jakoś miliard razy łatwiej jest iśc na bossa we 2.

#taern #thebrokenranks #brokenranks #gry #recenzja
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzester: podali ze w styczniu ma ruszyc.

Taern 2 który byl na poczatku zapowiadany to inny taern. Ten obevny 3D to tak jakby inny projekt.

Mniej więcej takie sa oficjalne komunikaty.
@NewBlueSky: oficjalne niby komunikaty ze nowy projekt ale postacie te same jeżeli nowością będzie tylko ulepszenie grafiki to jakoś słabo to widzę.

Ja byłem graczem taernu pamiętającym jeszcze czasy przed esencji. Kiedy nie było obniżonego dropa za lvl.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzester: nie no duża zmiana to ma być nowy silnik.
Grafika tez jest wazna, szczegolnie jesli chca wejsc na telefony. Tsm brakuje mmo rpgow ktore nie sa chinskimi gownami i maja troche mnie p2w model bez miliona nachalnych reklam.
@NewBlueSky: Zacząłem grać (nigdy wcześniej nie ruszałem taerna) i wziąłem druida, wszędzie czytam, żeby nie grać druidem na początku - trochę fakt mam 6 lvl a już padłem z 5 razy xD ale mi się bardzo przyjemnie gra, system walki jest bardzo spoko. Ale rzeczywiście widzę, że druidem może być ciezko. Widziałem, że jest wbudowany group finder do szukania ludzi, może w ten sposób nie trzeba będzie grać prawie wcale solo?
@Tylkonocna: zle rozumiesz ta gre. Wyjasnie kilka rzeczy.

1. Po pierwsze 6 lvl to jest "nic" XD W zasadzie jeszcze nie zaczales grac, dopiero na 30 lvl odblokujesz skille, wteyd jako tako przejdziesz pierwsza czesc "tutorialu" ale wedlug weteranow gra zaczyna sie na 110-120 lvl.

2. System walki robi sie gorszy dalej. Widisz druid odblokowuje skille, inne klasy odblokowuja swoje skille. Tyle ze druid ma 3 skille do ataku i 6
@Tylkonocna:

6. a problem z dmg obecnie nie da sie za bardzo rozwiazac, system petów w taernie to temat zart, ekipa wprowadzila cos takiego jak wataha (do 3 albo 4 petów z platnym bonusem) tyle ze uzywanie wiekszej ilosci petow oznacza kary od dropa i juz lepiej znalezc kolege i latac cos we 2 z petami (kazdy gracz po 1).

Do tego druid ktory najbardziej potrzebnuje petow ma problem z nimi,
@NewBlueSky: O kurde, ale sie rozpisałeś, dziękuję za odpowiedź. Grałem w kilka mmorpgów i zawsze postacie leczące czy tankujące były nagradzane właśnie, za to że są „rzadkie”, jak tank wyszedł z teamu to był smutek i zawsze się traktowało ich „ostrożnie”. Jestem całkowicie nowym graczem i zacząłem od wczoraj oglądać streamy, pisałem na czacie na yt i w grze, jak to wyglada z druidem. I oczywiście wymieniano jego minusy, ale również
@NewBlueSky: I w prawie każdym mmo, jest tak, że klasy typu tank/healer są słabsze solo, bo bo wiadomo, zadaje mniej obrażeń. Wolniej robią questy, za to nastawione są bardziej na grę grupową i dlatego tez zyskują, bo nie tracą czasu na szukanie ludzi na wypady
@Tylkonocna: niby tak ale zmiany w druidach nie sa zadowalajace na tyle aby cos z tym zrobic. W 2011-2012 roku ja kzaczynalem gre (z przypadku, zaczalem jako druid tylko dlatego ze mam sentyment do supportow, uwazam ze sa ciekawsi niz typowe brainless dmg klasy tylko potem cena za to jest rozczarowanie xD) to dochodziło do sytuacji ze bedac underlvl ludzie mnie prosili abym szedl na bossa bo nie bylo zadnego druida
@Tylkonocna: a i jako gracz ktory byl zainteresowany druidem tez wlasnie z uwagi na to ze wymagal skilla to na poczatku bylo fajnie, poki nie zagralem innymi profesjami. Brak QoL zmian aby przyjemniej sie gralo (leczylo, uzywalo buffow, ocenialo kto czego potrzebuje), brak QoL zmian aby druid dzialal lepiej. Ta profesja po pierwsze nie wymaga zmian funkcjonalnosci ale wyamga zmian aby przyjemniej sie gralo, bo poki co jest to jedyna klasa
@Tylkonocna: wiec tej najgorszy priblem to zmian QoL

ale jest drugi problem to ze ogolne zmiany odchodza od kierunku ktory by wsparl druida.

Mowilem tutaj o petach i czyms takim jak wataha, przed watah kazdy mogl miec jednego peta, ta sytuacja premiowala druida, bo inne profesje niemalze byly zmuszone do brania peta healera aby najwiecej im dawal, z wataha moga miec kilka roznych petów przez co ta niewygodna sytuacja sie rozwiazala.
@Tylkonocna: jesli masz cokolwiek innego do robienia to nie xD A jesli juz przeczytałeś wszytkie ksiazki, obejrzałes wszystkie seriale, zrobiles doslownie wszystko i musisz zagrac w cos nowego to mozesz sprobowac. Taern to gra mmo-rpg z modelemem rozgrywki przypominającym drugą prace. Z modelem w którym nie da nadgonić kogoś kto gra dłuzej czy włożył więcej kasy w gre.

Ja zaczaąłem grać w taern tylko dlatego, że na moim pierwszym kompie i
@Tylkonocna: w sensie jakbys doplacal do grania to nie musi byc to druga praca.

Zamiast zarabiac kase w grze wysatrczy ze doladujesz plate i bedziesz tylko "grac" czyli latac przez Xh dziennie te same insty pod exp i najlepeiej kupowac itemki z kolejnych inst za kase zanim wgl na nie wejdziesz.

Bo model taernu jest taki (przynajmniej byl, w teorii moze poprawili drop ale watpie bo taki model daje im wiecej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tylkonocna: oczywiście ze jest, oni napisali w faq ze platnosci w placie sa opcjonalne ale to nieprawda.

Bez platyny nie kupisz petow, nie ulepszysz sprzętu, nie kupisz potow na szybko (bo poty da sie craftowac ale peoces byl na tyle slaby ze i tak bardziej sie oplaca je kupic za plate) i inne rzeczy gdzie to jest opcjonalne ale nie do konca jak np rozbudowa gildii, naprawa itemkow i inne rzeczy