Wpis z mikrobloga

Mirki, moj paszport byl wazny do 2019, za tydzien w srode mam wylot na malte, mialem tam leciec na dowod osobisty, ale niestety zostal zniszczony, zlozylem juz dzis wniosek o wydanie dowodu osobistego, ale pani w okienku poinformowala mnie, ze bedzie to trwac 2-3 tygodnie. Chcialem zlozyc dzis wniosek o paszport, ale pan w telefonie powiedzial mi, ze zeby zlozyc wniosek o paszport trzeba miec dowod, a moj niestety jest niewazny. Widzicie moze jakies wyjscie z tej sytuacji, ktore zagwarantuje mi, ze za tydzien w srode bede mogl leciec na malte?
#dowod #dowodosobisty #paszport #katowice #urzad
  • 217
@Uvmeneal: Ja o dowód złożyłem przez epuap, zrobili go w 4 dni. Był do odbioru pod koniec września, a nie odebrałem go do dziś, bo #!$%@? urzędasy ze względu na covid przyjmują sobie 5% normalnej liczby petentów ( #opole here) i nie ma jak się umówić. Paszport robiłem w Katowicach bo ta sama sytuacja, czekałem około 10 dni. Ogólnie #!$%@?łeś temat, takie dokumenty trzeba zawsze mieć w pogotowiu gotowe, właśnie na
wydanie paszportu to też minimum dwa tygodnie. Nie ma szans, że gdzieś wyjdziesz za tydzień.


@jatylkozapytac: było to może w czasach przedcovidowych, ale moja ciotka jak raz potrzebowała, to dostała w dwa dni. Co prawda zapłaciła 2 razy więcej niż normalnie, ale nie cena się tu liczyła.
@Uvmeneal cześć, nie wiem czy to na 100% działa, ale może poratuje Cię aplikacja mObywatel? Jest tam wirtualny dowód osobisty, w Polsce podobno można się tym legitymować. Nie wiem tylko jak na lotnisku i za granicą.
@Uvmeneal: Możesz złożyć wniosek o paszport z nieważnym dowodem. To znaczy jeśli Twoje dane się nie zmieniły oczywiście. Sprawdzone na wlasnej skórze w ambasadzie w Brukseli. Dowód stracił ważność 3 miesiące wcześniej i nie było żadnego problemu.
@Uvmeneal na czas braku dowodu powinieneś mieć papier który działa jako dowód tymczasowy. Musisz mieć zawsze jakiś dowód identyfikacji. Z takim papierem idziesz do urzędu i prosisz o dowód tymczasowy który jest wyrabiany w 2-3 dni i jest ważny chyba tydzień (pamięć szwankuje). Potem na Malcie robisz to samo tylko w ambasadzie polski i wracasz na tymczasowy. Sam tak w 2016 robiłem jak mnie melanż poniósł i 4 dni przed powrotem do