Wpis z mikrobloga

9/30 Średniowieczne zaklęcie diagnostyczne - zaklęcie odnotowane w średniowiecznym zbiorze łacińskich i angielskich tekstów dotyczących lecznictwa, datowanym na ok. XIV - XV wiek. Umożliwiało ono błyskawiczną ocenę, czy rokowanie dla pacjenta jest pomyślne, czy niepomyślne, a do tego nie wymagało żadnych drogich komponentów:

Aby dowiedzieć się, czy chory człowiek przeżyje, czy umrze. Weź werbenę i trzymaj ją w swojej dłoni (przypuszczalnie w taki sposób, by chory nie mógł jej zauważyć) i podejdź do chorego, i powiedz do niego tak: "jak ci jest?" i jeśli odpowie, "dobrze", będzie żył, a jeśli odpowie "źle" lub coś podobnego, umrze.

Tekst oryginalny:

For to knowe wheþer a seke man schal lyue or deye. Nyme verueyne and bere yt yn þyn hond and come to þe seek man and sey to hym þus scilicet “how ys yt wyt þe” and ȝyf he answer and sey “wel” he schal lyue and ȝyf he sey “euyle” or ony sweche þyng he schal deye.

Niektóre inne wersje tego zaklęcia zawierały odniesienia do wiary chrześcijańskiej, np. werbenę trzeba było "zakląć" w imię Chrystusa, wyrecytować kilka razy modlitwę "Ojcze nasz", a do chorego należało się zwrócić, by udzielił odpowiedzi "z łaski Bożej" (a więc żeby z woli Boga odpowiedź chorego miała moc przepowiedni).

Ilustracja poniżej: strona ze wspomnianego manuskryptu.

#apaturium - spis poprzednich średniowiecznych zaklęć z tygodnia:

8/30 Klątwa z opactwa w Limoges
7/30 Zaklęcie przeciwko chorobie
5/30 i 6/30 Zaklęcia merseburskie
4/30 Zaklęcie z amuletu runicznego z Kvinneby
3/30 Zaklęcie Ærkriu
2/30 Zaklęcie Æcerbot
1/30 Zaklęcie na zatrzymanie pszczół

#sredniowiecze #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #magia #medycyna
Pobierz
źródło: comment_163385272268AhMu4txWjP2tqBMJmYGr.jpg
  • 6
@Falcon: Hm, tej opcji instrukcja nie uwzględnia - prawdopodobnie uznawano, że sprawa nie jest jeszcze "odgórnie" rozstrzygnięta i trzeba ją zostawić losowi ;)

Z drugiej strony, zaklęcie jest w staroangielskim, a Anglicy z automatu na pytanie "jak się czujesz?" odpowiadają "dobrze". Może ten algorytm działał już w średniowieczu...