Wpis z mikrobloga

Łapiecie się czasem na tym, ze weszliście w toksyczna relacje, z której nie wiecie jak się uwolnić?
Macie poczucie uzależnienia od drugiej osoby?
Zazwyczaj są to relacje typu #zwiazki ale często przyjaźń (well, coś co wy uważacie za przyjaźń). Czasem to relacje w pracy, z szefem, kolegą, koleżanką.
Bardzo możliwe, ze uwiklaliscie się w relacje z narcyzem.
Od razu zaznaczam, nie będę się w swoich wywodach skupiać na medycznych definicjach NPD, bo to temat mało zbadany, a na tym jaki narcyzm ma skutki wobec ludzi, którzy mieli nieszczęście związać się z narcyzem. Bardzo, bardzo rzadko narcyz ląduje na terapii, bo narcyza jego problem nie obchodzi. Narcyz stwarza problem innym ludziom. jeśli z jakiejś przyczyny już się z psychoterapeutą skontaktuje (zazwyczaj ja jest zmuszony przez partnera, bo ma coś do stracenia), to jego wrodzony czar, urok i umiejętności manipulacji potrafi zmylić nawet specjalistę.
Po krotce.
Narcyzm to nie tylko to co znamy z mitologii. Czyli piekny pan zakochany w sobie i niedostrzagajacy nic poza samym sobą. Albo i może tak jest. Ale przez ten mit wydaje nam się, ze taki narcyz to jak paw. Obnosi się ze swoimi przymiotami. Owszem, tacy tez się zdarzają.
Ale takich jaskrawo wyróżniających się łatwo dostrzec i omijać szerokim łukiem.
Najwiecej jednak narcyzów, to ci ukryci. Nawet nie spodziewasz się, jak łatwo i szybko wpadniesz w ich sidła. A oni wyczuwają ofiarę, jak drapieżnik zwierzynę.
Żeby nie przedłużać.
Podstawowy schemat narcyza, to „zbombardować miłością” na początku relacji a później wykorzystywać zasoby ofiary.
Podstawowa cecha (odróżniająca ich od innych zaburzeń osobowości) brak empatii.
Brak empatii, wiec mozna by rzec, ze to to samo co psychopata, czy socjopata. Otóż nie.
Psychopata Ci powie jak go zapytasz dlaczego cię skrzywdził: „bo lubię i co mi zrobisz”. Narcyz Ci powie, ze to nie jego wina, „sam go sprowokowałaś, nadziales się na jego cios z własnej woli a na dodatek teraz boli go ręka i to twoja wina, ze musi brać środki przeciwbólowe i masz zapłacić mu za lekarza”.
Zachecam wszystkich, którym temat nie jest obcy, do dzielenia się swoim doświadczeniem.
Komentarze nie na temat, wulgarne i uwłaczające będą usuwane.

Jeśli kogoś interesuje temat, to zakładam tag #narcyz65 dlaczego 65? Może kiedyś wyjaśnię, bo to bardzo osobiste skojarzenie.

#rozowepaski #niebieskiepaski #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow i trochę #psychologia i #przegryw bo pewnie wielu z was miało narcystycznych rodziców i może sami staliście się narcyzami
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Narcyz Ci powie, ze to nie jego wina, „sam go sprowokowałaś, nadziales się na jego cios z własnej woli a na dodatek teraz boli go ręka i to twoja wina, ze musi brać środki przeciwbólowe i masz zapłacić mu za lekarza”.


@E_li_mi_nator: opisałeś większość moich byłych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
opisałeś większość moich byłych


@Cypselus: wbrew panującej opinii, ze narcyzi to zazwyczaj faceci, a kobiety to co najwyżej borderki, to moje doświadczenie wskazuje, ze kobiet narcyzów jest całkiem spory odsetek.
Choć borderka tez Ci może zapodać taki tekst, ze to wszystko twoja wina.
  • Odpowiedz
p0lki nie chcą się z tej relacji uwolnić, bo czują pociąg do psychopatów/narcyzów, czyli tak zwanych bad boyów


@farew3Ell: gdybys sobie zadał trochę trudu i zagłębił w temat, to dowiedziałbyś się, ze z takiej relacji nie jest łatwo się uwolnić, bo działa mechanizm uzależnienia. Jak z alkoholem, narkotykami itd. Narcyz przedstawia ci się na początku znajomościami zupełnie innej strony. Daje ci poczucie wyjątkowości (podobne techniki stosują goście z PUA, ale
  • Odpowiedz
@E_li_mi_nator: uzależniają od siebie, ale też sami często mają uzależnienia. Temat ciekawy, więc wołaj jesli zdecydujesz się na kolejne wpisy. Od siebie dodam, że jest też coś takiego jak rys narcystyczny, czyli nie do końca jest to narcyz, ale ma pewne podobieństwa. I znalezione na fb dzisiaj rano: https://www.youtube.com/watch?v=LFILsb44njA

Jeszcze nie słuchałam, ale czytałam opis jaki ktos dodał do tego filmu i był ciekawy, więc możliwe, że godne uwagi.
  • Odpowiedz
@E_li_mi_nator: w ogole uwolnic sie od toksycznej relacji to jedno, ale ludzie maja ten klopot, ze jakby sami przyciagaja do siebie toksycznych partnerow. Nie wiem czy istnieje w leczeniu jakas specjalistyczna regulka, ale ewidentnie jak np dziewczyna wychowana byla przez ojca narcyza/pijaka/przemocowca to i podobnych facetow przyciaga na swojej drodze.
  • Odpowiedz