Wpis z mikrobloga

Tego lata nie miałem zbyt wiele czasu na prowadzenie strony, i kolejny raz wiele mnie ominęło. Wracam już do regularnej aktywności. Pomyślałem najpierw o przygotowaniu większego podsumowania sytuacji w Afganistanie, ale nie wiem, czy miałoby to sens - od miesiąca wszyscy żyją tym tematem, nie napiszę więc tu nic nowego. Zamiast tego wskakuję po prostu w sam środek tych wydarzeń i zaczynam pisać na bieżąco. Nie tylko o Afganistanie, rzecz jasna.

Bank Światowy ogłosił wstrzymanie pomocy finansowej dla Afganistanu w związku z przejęciem tego kraju przez Talibów. Jako główny powód podano obawy związane z przyszłością kraju pod nową władzą, szczególnie w kwestii praw człowieka i poszanowania równości kobiet.

Od 2002 roku Bank Światowy przekazał łącznie ponad 5 miliardów dolarów na różne projekty związane z rozwojem i odbudową Afganistanu. Organizacja kilka dni temu ogłosiła też, że jej biuro w Kabulu zostało już całkowicie ewakuowane.

Wcześniej decyzję o zablokowaniu dostępu do środków finansowych dla nowej afgańskiej władzy podjął też Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Dodatkowo Biały Dom ogłosił, że wszystkie środki finansowe należące dotychczas do afgańskich instytucji przetrzymywane w amerykańskich bankach zostaną zablokowane.

Źródło

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #afganistan #azja #taliban #usa #banki #fundusze #prawaczlowieka #finanse
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach