Wpis z mikrobloga

Obczajcie temat. W Polsce istnieje taka organizacja jak Konfederacja Lewiatan (organizacja zrzeszająca ponad 4100 szkodników z całej Polski) i co roku od kilkunastu lat wypisują, że wzrost płacy minimalnej jest za duży xD.

http://konfederacjalewiatan.pl/szukaj?s=P%C5%82aca+minimalna

Śpiewka ciągle ta sama, jakbym czytał jakiegoś bota kopiuj-wklej. Zaszkodzi to firmom, pracownikom, inwestorom. W sumie to zaszkodzi każdemu xD

Byli nawet przeciwko płacy minimalnej na umowach śmieciowych. Rozumiecie? W 2016 roku, niecałe 5 lat temu protestowali przeciwko ucywilizowania tego, że ktoś zarabiał 6 zł na godzinę na umowie o gówno xD. Bez prawa do urlopu czy chorobowego.

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/694620,Umowa-zlecenie-bez-placy-minimalnej.html

A jak było naprawdę? Polska przez ostatnie kilkanaście zaliczyła co roku zarówno realny wzrost wynagrodzeń i rekordowo niskie bezrobocie pomimo trzech kryzysów. ¯\_(ツ)_/¯

*realny wzrost pensji to taki, gdzie jest już uwzględniona inflacja, czyli jeśli pensje wzrosną o 10% a inflacja to 6% to realny wzrost wynosi 4%

https://www.infor.pl/wskazniki/glowny-urzad-statystyczny/185,4026,Realny-wzrost-przecietnego-wynagrodzenia-w-2020-r-w-stosunku-do-2019-r.html

A jeszcze jeszcze sporo do zrobienia bo udział pensji w PKB jest wciąż za niski. #

Dobrze, że nikt się kapitalistów nie posłuchał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antykapitalizm #praca #pracbaza #polska #ekonomia #zarobki #pieniadze
  • 32
@Ignacy_Loyola: Powiem tyle, udzielam korepetycji z matematyki pewnemu chłopcu przygotowującemu się do matury z matematyki, który ma poglądy socjalistyczne/komunistyczne. Jak zaczynaliśmy nie umiał dodawać i mnożyć, nie mogłem w to uwierzyć. Nabrałem podejrzeń, że dlatego dyskusja z osobami na tagu może być tak ciężka, bo część z was może być podobnymi przypadkami.

Najpierw podręcznik do podstaw ekonomii a później możemy dyskutować.
@Ignacy_Loyola: no bo jest za duży, za niedługo ja, wykwalifikowany pracownik, który poświęcił dodatkowo 5 lat na studia będę zarabiała tyle samo co Karynka na kasie, która nie miała żadnych ambicji zawodowych i nie inwestowała hajsu w swój rozwój. Prowadzić to będzie do wolnej degrengolady społecznej, bo jak możesz zarobić tyle samo jako cieć i tyle samo jak lekarz - to nie opłaca się zostawać lekarzem. Resztę pozostawiam twojej wyobraźni do
@Ignacy_Loyola: czyli uważasz że sztucznie należy podnieść pensje sprzątaczce w imię dobrobytu mimo że kwalifikacje jej nie bronią i każdy może ją zastąpić ? Ja jak odchodzę z danej firmy to zawsze dostaje przyzwoita kontrofertę i możliwość zostania. Jak sądzisz z czego to wynika ? Że ktoś za mna stoi i każe mi dać więcej czy jednak jest to know-how i kolejne certyfikaty w stajni zwanej doświadczenie i staż pracy ?
@Ignacy_Loyola: @qwlghm: No świetnie, tylko sam wpis już sam jest bez sensu, bo ma być narracja jak to źli nie chcą żeby najbiedniejsi mieli lepiej, nadal by się do tvp info.

Na początku mowa o minimalnej, a potem wpis, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia to 1.7%, a przecież realny wzrost minimalnej był duuuzo wyższy.
Problemem jest to, że minimalne wynagrodzenie rośnie dużo szybciej niż średnie, a już mamy minimalna na
Dajmy pensje minimalna 10 tysięcy, będzie to podwyżka o kilkaset %, a Inflacja to tylko kilka %, ale będzie dobrobyt!


@krzysiek944: Jak by państwo ustawiło płace minimalna na poziomie 10k to byki bysmy wtedy bogaci wg ciebie?