Wpis z mikrobloga

Obczajcie temat. W Polsce istnieje taka organizacja jak Konfederacja Lewiatan (organizacja zrzeszająca ponad 4100 szkodników z całej Polski) i co roku od kilkunastu lat wypisują, że wzrost płacy minimalnej jest za duży xD.

http://konfederacjalewiatan.pl/szukaj?s=P%C5%82aca+minimalna

Śpiewka ciągle ta sama, jakbym czytał jakiegoś bota kopiuj-wklej. Zaszkodzi to firmom, pracownikom, inwestorom. W sumie to zaszkodzi każdemu xD

Byli nawet przeciwko płacy minimalnej na umowach śmieciowych. Rozumiecie? W 2016 roku, niecałe 5 lat temu protestowali przeciwko ucywilizowania tego, że ktoś zarabiał 6 zł na godzinę na umowie o gówno xD. Bez prawa do urlopu czy chorobowego.

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/694620,Umowa-zlecenie-bez-placy-minimalnej.html

A jak było naprawdę? Polska przez ostatnie kilkanaście zaliczyła co roku zarówno realny wzrost wynagrodzeń i rekordowo niskie bezrobocie pomimo trzech kryzysów. ¯\_(ツ)_/¯

*realny wzrost pensji to taki, gdzie jest już uwzględniona inflacja, czyli jeśli pensje wzrosną o 10% a inflacja to 6% to realny wzrost wynosi 4%

https://www.infor.pl/wskazniki/glowny-urzad-statystyczny/185,4026,Realny-wzrost-przecietnego-wynagrodzenia-w-2020-r-w-stosunku-do-2019-r.html

A jeszcze jeszcze sporo do zrobienia bo udział pensji w PKB jest wciąż za niski. #

Dobrze, że nikt się kapitalistów nie posłuchał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antykapitalizm #praca #pracbaza #polska #ekonomia #zarobki #pieniadze
  • 32
  • Odpowiedz
@qwlghm: Napisałem podręcznik do PODSTAW ekonomii, takie podręczniki na ogół po krótce omawiają każdą z tych szkół.

Jak ktoś chce konkretną propozycję to Danuta Kopycińska –mikroekonomia. Sam znalazłem ten podręcznik wyrzucony obok śmietnika, więc nawet nie był potrzebny konsumpcjonizm i używanie takiego kapitalistycznego wynalazku jak pieniążki. Ale na pewno też można go wypożyczyć w bibliotece.
  • Odpowiedz
@r4do5: Super, czytanie podręczników do ekonomii to dobry początek - polecam każdemu kucowi, który myśli że zna się na ekonomii bo słucha filmików Metzena i anegdotek Korwina. Jeśli jednak jesteś zdania, że wystarczy przeczytać jakiś podręcznik, żeby przestać krytykować kapitalizm, to jesteś bardziej śmieszny i naiwny niż ci dwaj których wyżej wymieniłem. xD

A pieniądze nie są kapitalistycznym wynalazkiem.
  • Odpowiedz
A pieniądze nie są kapitalistycznym wynalazkiem.


@qwlghm: Mogłeś od razu napisać, że masz mnie za debila

@Corona_Beerus: Chętnie bym przeczytał ale obawiam się, że musiałbym zapłacić za te książki pieniążki.
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: A pomyślałeś kiedyś, że może płace są takie a nie inne (niskie względem reszty cywilizowanej Europy) bo Polska:

- nie posiada własnego przemysłu;
- posiada głównie montownie dla zagranicznych, zasiana jest obcym kapitałem stosującym kreatywną księgowość;
- kolejne rządy opierają budżet na coraz to wyższych podatkach;
- przy tym zero inwestycji, realnych ułatwień dla obywatela chociazby budowa żłobków
  • Odpowiedz
Niestety, ale jak macie tak dobry pomysł jak tutaj zmienić w naszej Polsce świat i żeby płacić pracownikom dużo pieniędzy, to proszę otworzyć firmę i mnie zatrudnić. Ja chętnie będę pracować te 7h dziennie (8 z przerwami) jako niewykwalifikowany pracownik i zarabiać 5k netto. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Oczywiście 26 dni wolnego w roku ( ͡º ͜ʖ͡º)
I kilka razy L4 tygodniowe bo
  • Odpowiedz