Wpis z mikrobloga

Przypomniała mi się akcja na zakładzie w PL. Byłem tam elektrykiem utrzymania ruchu. No i jedna maszyna stanęła. Po szybkich pomiarach wyszło że jest uszkodzony przewód od grzybka STOP. No i mówię mu że trzeba przewód wymienić. I że to zejdzie cały dzień bo idzie w zakamarkach. Janusz oczywiście #!$%@? aż piana mu z pyska leciała. Ja zacząłem działać a ten przylatuje mi z telefonem od znajomego mechanika i mówił żebym na styczniku zrobił mostek jak on zawsze robił xDDDDDD Ja mu mówię że nie zrobię tak to on do mnie że ze mnie partacz nie elektryk, wytłumaczyłem mu że jeśli tak zrobię to w razie wypadku będzie kryminał i że chcę to polecenie na piśmie xD Tego samego dnia wypowiedział mi umowę. I tak zakończyłem karierę w PL. #pracbaza #januszebiznesu #elektryka #emigracja #januszalfa
  • 33
@wojtalisk: Kabel luzem na tartaku 200 metrów? Stary był ułożony w kanałach pod podłogą. Która jest zawalona paletami drewnem i ścinkami drewna. Samo odstawianie tego syfu 3h zajęło. BHP ponad wszystko, jakby ktoś się o ten kabel potknął albo najechał paleciakiem i by się zrobiło przebicie to też fajnie by nie było. Druga sprawa że on tam nic nie miał. Ja potrafiłem stycznik naprawiać z części drugiego uszkodzonego bo żydzi na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 46
@ElectroNICK: mój ojciec do niedawna pracował w jednej z największych firm w Polsce produkujących meble jako inżynier.

Opowiadał mi o sytuacji, gdy właśnie pracownicy zrobili mostek i typ wsadził głowę do maszyny i by mu prawie łeb okleiną zgrzało, ale zdążył wyciągnąć.

Ojciec blady się pytał co oni #!$%@?, ale jak grochem o ścianę, bo usłyszał odpowiedź że akord i tracą pieniądze.
Ojciec blady się pytał co oni #!$%@?, ale jak grochem o ścianę, bo usłyszał odpowiedź że akord i tracą pieniądze.


@fierce: Ogólnie tam gdzie jest akord, tam jest zawsze największa patologia pod względem bezpieczeństwa. Zazwyczaj akord poznasz po zdjętych osłonach bezpieczeństwa na maszynach, żeby można szybciej usuwać buble w trakcie pracy bez zatrzymywania maszyny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wegrzynski: @NexciaK: 3. Prace w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego należy wykonywać na podstawie polecenia pisemnego, przy zastosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających zdrowie i życie ludzkie.

https://arslege.pl/akt-archiwalny-rozporzadzenie-ministra-gospodarki-w-sprawie-bezpieczenstwa-i-higieny-pracy-przy-urzadzeniach-i-instalacjach-energetycznych/k367/s4449/
@ElectroNICK: Zasmucę Cię, nie wiem co to za tartak ale czasowe pomijanie obwodów bezpieczeństwa (u ciebie pewnie zero-jedynkowe, proste przejście, jak zastosujesz obwód podwójny, kontroler i kilka 'grzybków' w szeregu to potrafi być upierdliwe) to ja widziałem dziesiątki razy i w wykonaniu różnych osób. Na zachodzie, na maszynach za kilka milionów euro. Ma działać, 70 ludzi ma mieć co robić, operator poinstruwany jak w inny sposób wyłączyć maszynę i się robi.
@ElectroNICK: Mostkowanie obwodów safety to akurat plaga w polskich zakładach produkcyjnych. Mostki na przekaźnikach bezpieczeństwa często wiszą latami i nikt się nimi nie przejmuje.
W sytuacji jak opisujesz zwykle elektryk kładłby równolegle drugi przewód, a produkcja by szła na mostku, trzeba by jedynie poinstruować operatorów że ten grzyb nie działa, i żeby uważali.
Natomiast oczywiście w razie wypadku odpowiedzialność karna byłaby po Twojej stronie, chyba że faktycznie miałbyś takie polecenie na