Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Dr-Livingstone: Tę książkę Zychowicza oceniam słabo i przez to nawet jej niedokończyłem, ale twoja argumentacja powala.
Poza tym intencje były dobre, to chyba dopiero 2 pozycja, która patrzy na polską historię podczas ww2 pod kątem realpolityki, a nie martyrologii i heroizmu. Gdzie tam jest masowość i Poland first to fight to ja nie wiem.
@arkan997: Widzę że Stalingrad popularny mocno, jeśli ktoś lubi niezdrowo szczegółowo opisywane bitwy to polecam kanał TIK history i jego serię o tejże bitwie. Gość świetnie wizualizuje co się dzieje w poszczególnym czasie na mapie co znacznie też ułatwia śledzenie wydarzeń. Na ten moment seria ma 24 około 40 minutowe (XD) odcinki wsparte jeszcze odcinkami uzupełniającymi, więc jeśli ktoś ma stanowczo za dużo czasu to polecam mocno.
@lk54321: Beevor popełnił też w "Stalingradzie" mnóstwo błedów, choć usprawiedliwia go to że książka powstała przed przełomowymi pod wieloma względami publikacjami Glanza. Na przykład Beevor opisuje sowiecką operację "Mars" pod Rżewem jako dywersję przed "Uranem", to jest uderzeniem pod Stalingradem. Tak naprawdę było najpewniej na odwrót, tylko że "Mars" Żukowa zamienił się w bezsensowną rzeźnię, a "Uran" Wasilewskiego odniósł oszałamiający sukces. Prawdopodobnie dopiero wtedy Żukow został wysłany przez Stalina w teczce