Wpis z mikrobloga

MONITOROWANIE OCIEPLENIA KLIMATU W POLSCE

Grafikę koniecznie otwierajcie w nowym oknie :)

Zainspirowany działaniami taior3 na tagu liczymylockdown postanowiłem zacząć prowadzić podobne zestawienie dla tematyki temperatur jakich doświadczamy w związku z globalnym ociepleniem klimatu. Przez najbliższe kilka dni postaram się postować tabele jak niżej aby zobaczyć jakie będzie zainteresowanie tematem.

Tag do obserwowania lub czarnolistowania: #monitorujemyocieplenie

Dane pochodzą ze strony danepubliczne.imgw.pl i meteomodel.pl

Pełna tabela: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PnUWxsl25BHUf28TJNeUWVotkHcbD0qDIGjN8Hyx6JU/edit

Plusujący pierwszy komentarz będą wołani do następnego wpisu.

#klimat #pogoda #globalneocieplenie #zmianyklimatu #meteorologia #nauka #statystyka
Pobierz Matt_888 - MONITOROWANIE OCIEPLENIA KLIMATU W POLSCE

Grafikę koniecznie otwierajci...
źródło: comment_1624957518qgcL2qZujIydiCzA1mX3g6.jpg
  • 14
@Matt_888: jaki jest sens porównywania maksymalnej temperatury danego dnia (czyli jednego punktu danych) ze średnią wieloletnią?

wg mnie jest to bez sensu: różnica od średniej nie jest niczym niezwykłym - ba: powiedziałbym, że jest wręcz normalna

dużo rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby skonstruowanie wieloletniego rozkładu temperatur dla każdego dnia i porównywanie gdzie dany punkt ląduje w tym rozkładzie

następnie agregując takie dane można by szukać jakichś wniosków - przykładowe wyniki z takiej analizy:
@durga_na_sztandary Wykresy są pod tabelą. Pomyślę o podsumowaniach i o dodaniu wartości referencyjnej do wykresu. Wartość referencyjna to średnia maksymalna temperatura dla danego miesiąca z okresu ok. 65 ostatnich lat (większość stacji ma nawet 68 lat podanych), wartości są w zakładce osobnej i można je sprawdzić sobie :)
@Matt_888:
Fajnie :)
Przypomniało mi się, że parę lat temu miałam swoją ukochaną stronę z prognozą pogody.
Wyglądało to tak, że był wykres dla miesiąca, można było na niego nałożyć linię z prognozą (np. temperatury), która pokazywała też fluktuacje w ciągu dnia. I teraz uwaga: można było też dołożyć drugą linię, która pokazywała średnie wartości z wielu lat. W miarę upływu czasu oczywiście prognoza zamieniała się w odczyt rzeczywistych danych za
@durga_na_sztandary Ja tam już chyba z 15 lat bojówka prognozy ICMu :D Odpowiadałem Ci wcześniej o wartości referencyjnej, to mały update, zmieniłem okres na lata 1951-2000, w google docs zakładka "wartości referencyjne" ma wszelkie szczegóły :)